Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

> Centralizatorul privind disciplinele de învățământ, domeniile și specializările, an școlar 2008-2009
Lucian Oprea
Trimis: 6 Feb 2008, 02:42 PM

SIVECO Romania

Grup: Members

Stimați utilizatori,

Centralizatorul privind disciplinele de învățământ, domeniile și specializările, precum și probele de concurs valabile pentru încadrarea personalului didactic din învățământul preuniversitar 2008 - 2009 poate fi vizualizat la adresa http://www.edu.ro/index.php/articles/9282.

Numai bine,

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 11700 )
Fișier atașat  Centralizator_anexa_la_OMEdCT_nr_3007_07.01.2008.rar

--------------------
Lucian Oprea
SIVECO România
Mesaj personal
simmi
Trimis: 4 Apr 2008, 10:39 AM

Începător
*

buna ziua
mi ar face mare placere daca ar putea sa mi raspunda cineva abilitat la urmatoarea intrebare
doresc sa dau concursul de titularizare pentru postul de profesor logoped sau profesor psiholog, post vacant intr un centru scolar, avand grup tinta copii cu def usoare.
conform centralizatorului apare o rubrica in care este mentionata spec de psihologie -asistenta sociala, insa eu sunt absolventa al fac de Failosofie , sectia asistenta sociala.
pot sa dau concurs de titularizare pe aceste posturi , in conditiile in care un asistent social are competente de logopedie si consiliere.
un alt aspect in centralizator nu se regaseste postul de profesor psiholog ci este profesor psihopedagogie speciala se in cadreaza in aceasta categ acest post de profesor psiholog?
multumesc anticipat. smile.gif
Mesaj personal
adina_1
Trimis: 4 Apr 2008, 01:34 PM

Utilizator
**

sunt titulara in invatamantul special si, din cate stiu, doar absolventii de Filisofie-Istorie promotiile 1978-1994 sunt asimilati psihologiei,ca si specializare . conform centralizatorului, daca nu ati absolvit in perioada mai sus mentionata ori daca nu aveti ca specializare psihologie-asist soc, nu puteti participa la conc de titulz pentru postul de prof logoped sau psihopedagogie sp. profesor psiholog nu exista in inv special. poate prof psihopedagog , prof de psihodiagnoza posturi pt care sunt necesare studii de specialitate. sper ca v-am fost de ajutor.

--------------------
o zi buna!
Mesaj personal
simmi
Trimis: 5 Apr 2008, 04:57 PM

Începător
*

multumesc mult
dar in cazul in care urmez o specializare,master , pot totusi sa dau concurs.
este un modul de master al fac de psihologie.
Mesaj personal
Lucian Oprea
Trimis: 22 May 2008, 05:12 PM

SIVECO Romania

QUOTE (simmi @ 5 Apr 2008, 04:57 PM)
multumesc mult
dar in cazul in care urmez o specializare,master , pot totusi sa dau concurs.
este un modul de master al fac de psihologie.

Stimată doamnă,

Pentru a ocupa un post titularizabil trebuie să aveți o diplomă de licență.

Numai bine,

--------------------
Lucian Oprea
SIVECO România
Mesaj personal
o_ileana
Trimis: 22 May 2008, 09:31 PM

Utilizator avansat

QUOTE (simmi @ 4 Apr 2008, 11:39 AM)
buna ziua
mi ar face mare placere daca ar putea sa mi raspunda cineva abilitat la urmatoarea intrebare
doresc sa dau concursul de titularizare pentru postul de profesor logoped sau profesor psiholog, post vacant intr un centru scolar, avand grup tinta copii cu def usoare.
conform centralizatorului apare o rubrica in care este mentionata spec de psihologie -asistenta sociala, insa eu sunt absolventa al fac de Failosofie , sectia asistenta sociala.
pot sa dau concurs de titularizare pe aceste posturi , in conditiile in care un asistent social are competente de logopedie si consiliere.
un alt aspect in centralizator nu se regaseste postul de profesor psiholog ci este profesor psihopedagogie speciala se in cadreaza in aceasta categ acest post de profesor psiholog?
multumesc anticipat. :)

Dupa parerea mea, confuziile constatate la multi forumisti sunt generate de necoroborarea prevederilor documentelor legislative aflate in vigoare.
Se poate constata dorinta multora de a urma "programe de conversie profesionala", pentru a se putea incadra in unele mentiuni - cum sunt si cele din Centralizator..., de la subsolul paginii pentru postul de "profesor logoped":
"Notă. La specializările nominalizate mai sus se adaugă:
(1) Toate specializările similare absolvite înainte de 1993;
(2) Studiile postuniversitare (aprofundate, academice, de specializare) cu durata de cel puțin un an și jumătate și programele de conversie profesională de nivel universitar sau postuniversitar care dau dreptul de a profesa într-o nouă specializare – similară uneia dintre cele nominalizate mai sus, în conformitate cu prevederile art. 161 – (2), cap. II, din Legea învățământului nr. 84/1995, republicată, cu completările și modificările ulterioare."

Dar in Legea învățământului nr. 84/1995, republicată, cu completările și modificările ulterioare se prevede:

"Art. 72. - (1) Studiile aprofundate au durata de două sau trei semestre și se fac în domeniul de specializare a diplomei obținute la finalizarea studiilor universitare de lungă durată.

(2) Studiile aprofundate se încheie cu o disertație. Absolvenții primesc diplomă de studii aprofundate.
(...)
(4) Studiile de masterat au durata de 2-4 semestre și integrează mai multe domenii de specializare, având rolul de a extinde competențele în aceste domenii. Studiile de masterat pot fi urmate de absolvenții cu diplomă obținută la finalizarea studiilor universitare de lungă durată, indiferent de profil sau de specializare.

(5) Masteratul se organizează în cadrul institutelor de învățământ superior sau în școli de studii postuniversitare, înființate ca instituții independente
. (...)
(6) Masteratul se încheie cu susținerea unei disertații. Absolvenții care au promovat disertația primesc diplomă de master.
(...)

Art. 159. - (1) Formarea continuă a personalului didactic constituie un drept care se realizează, în principal, prin perfecționare și conversie profesională.

(2) În cadrul sistemului național de învățământ perfecționarea personalului didactic din învățământul preuniversitar se realizează, în principal, prin formele prevăzute de Statutul personalului didactic.

(3) Conversia profesională în sistemul de învățământ vizează extinderea pregătirii inițiale în vederea obținerii dreptului de a preda și alte discipline sau de a ocupa alte posturi didactice.
(...)

Art. 161. - (1) Programele de formare continuă a personalului didactic se încheie prin colocviu sau prin alte forme specifice de evaluare, potrivit legii.

(2) Instituțiile de învățământ superior acreditate pot organiza și desfășura programe de conversie profesională, la nivel universitar și postuniversitar, cu durata de cel puțin un an și jumătate. Programele sunt aprobate de Ministerul Educației Naționale și se finalizează cu examen de absolvire. Promovarea examenului de absolvire conferă dreptul la obținerea unei diplome și dreptul de a profesa în noua specializare. Aceste activități se pot organiza în formele de învățământ prevăzute de lege. "

Avand in vedere cele de mai sus, daca masteratul d-voastra este "cu durata de cel putin un an si jumatate" ar trebui sa va mai interesati la MEdC, poate aveti ceva sanse!(?)

Mult succes!

Mesaj personal
Lucian Oprea
Trimis: 23 May 2008, 07:22 AM

SIVECO Romania

Stimată doamnă Osor,

Mulțumesc pentru completări.
Nu am observat primul mesaj al user-ului "simmi".

Numai bine,

--------------------
Lucian Oprea
SIVECO România
Mesaj personal
Iulia-Andreea C.
Trimis: 18 Jun 2008, 04:32 PM

Utilizator
**

Am mai scris pe acest subiect. Am terminat facultatea de Psihologie si Stiintele Educatiei, specializarea Pedagogie la Universitatea din Bucuresti...In vara aceasta am dorit sa imi depun dosarul pentru titularizare pe postul de educatoare. La Isj sectorului 3 mi s-a spus ca nu pot da titularizare ...la fel si atunci cand am dorit sa imi depun dosarul la lsj Neamt. Mi s-a motivat ca nu am acest drept datorita faptului ca acum, facultatea de 3 ani pe sistemul Bologna e considerata "studiu de scurta durata"...totusi ,azi am verificat Centralizatorul si la "cultura generala" pagina 2...scrie cu totul altceva....sa ma lamureasca si pe mine cineva care este adevarul..
Mesaj personal
aol
  Trimis: 25 Jun 2008, 01:06 PM

Utilizator activ

Buna ziua!

Si eu am o problema legata de centralizator. Eu am absolvit in 2001 Faculatea de Litere a Universitatii Babes Bolyai, sectia Limbi Moderne Aplicate. Pe diploma mea apare profilul FILOLOGOE, specializarea LIMBI MODERNE APLICATE, fara a se mentiona in paranteza limbile straine pe care le-am studiat (engleza-franceza). Din aceasta cauza mi s-a spus ca nu pot participa la concursul de titularizare deoarece in centralizator scrie foarte clar Limbi Moderne Aplicate (engleza-franceza).
Mentionez ca am predat 4 ani (in prezent sunt in concediu de ingrijire copil) si am obtinut si definitivatul.
Ii rog pe cei mai in tema cu birocratia sa imi spuna daca se poate face ceva pentru a rezolva aceasta problema sau trebuie sa renunt la invatamant (asa cum au facut alte persoane mai "inspirate" decat mine)

Multumesc anticipat pentru lamuriri !
Mesaj personal
Alexandra Oprea
Trimis: 25 Jun 2008, 02:27 PM

SIVECO România - Technical Support Engineer

QUOTE (Iulia-Andreea C. @ 18 Jun 2008, 04:32 PM)
Am mai scris pe acest subiect. Am terminat facultatea de Psihologie si Stiintele Educatiei, specializarea Pedagogie la Universitatea din Bucuresti...In vara aceasta am dorit sa imi depun dosarul pentru titularizare pe postul de educatoare. La Isj sectorului 3 mi s-a spus ca nu pot da titularizare ...la fel si atunci cand am dorit sa imi depun dosarul la lsj Neamt. Mi s-a motivat ca nu am acest drept datorita faptului ca acum, facultatea de 3 ani pe sistemul Bologna e considerata "studiu de scurta durata"...totusi ,azi am verificat Centralizatorul si la "cultura generala" pagina 2...scrie cu totul altceva....sa ma lamureasca si pe mine cineva care este adevarul..

Draga Iulia,

Daca am inteles corect studiile tale sunt:
- profilul STIINTE SOCIALE SI POLITICE / STIINTE ALE EDUCATIEI,
- specializarea: Pedagogie
- nivel de studii: Studii universitare de licenta

Conform acestora vei putea ocupa o catedra de cultura civica (pag. 55 din centralizatorul Cultura generala) sau Profesor în centre si cabinete de
asistenta psihopedagogica, catedre in invatamantul special conform pag. 99, 102, 105, 109, 112 din centralizatorul corespunzator Invatamantului special, catedre din palatele copiilor si/sau cluburile elevilor conform pag. 213 din centralizatorul corespunzator Palatelor si cluburilor copiilor.

Mult succes!

--------------------
Alexandra Oprea
SIVECO România
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
Alexandra Oprea
Trimis: 25 Jun 2008, 02:41 PM

QUOTE (aol @ 25 Jun 2008, 01:06 PM)
Buna ziua!

Si eu am o problema legata de centralizator. Eu am absolvit in 2001 Faculatea de Litere a Universitatii Babes Bolyai, sectia Limbi Moderne Aplicate. Pe diploma mea apare profilul FILOLOGOE, specializarea LIMBI MODERNE APLICATE, fara a se mentiona in paranteza limbile straine pe care le-am studiat (engleza-franceza). Din aceasta cauza mi s-a spus ca nu pot participa la concursul de titularizare deoarece in centralizator scrie foarte clar Limbi Moderne Aplicate (engleza-franceza).
Mentionez ca am predat 4 ani (in prezent sunt in concediu de ingrijire copil) si am obtinut si definitivatul.
Ii rog pe cei mai in tema cu birocratia sa imi spuna daca se poate face ceva pentru a rezolva aceasta problema sau trebuie sa renunt la invatamant (asa cum au facut alte persoane mai "inspirate" decat mine)

Multumesc anticipat pentru lamuriri !

Draga Oana,

Intr-adevar specializarea "LIMBI MODERNE APLICATE" nu se regaseste in centralizator insa ordinul 3007 din 07.01.2007 care insoteste centralizatorul mentioneaza in art. 3 urmatoarele:
"Candidații ale căror specializări nu se regăsesc în Centralizatorul privind disciplinele de învățământ, domeniile și specializările, precum și probele de concurs valabile pentru încadrarea personalului didactic din învățământul preuniversitar 2008, prevăzut în anexa care face parte integrantă din prezentul ordin, vor primi acceptul de participare la concursurile de ocupare a posturilor didactice vacante din învățământul preuniversitar, dacă profilul postului/catedrei vacante coincide cu profilul specializării absolvite și specializarea înscrisă pe diploma candidatului poate să fie asimilată uneia dintre specializările incluse în acest centralizator. În aceste situații, acceptul de participare la concursurile de ocupare a posturilor didactice vacante din învățământul preuniversitar se acordă de Ministerul Educației, Cercetării și Tineretului."

Va rog sa va adresati inspectorului responsabil cu miscarea cadrelor didactice din cadrul ISJ-ului de care apartineti pentru a vedea daca studiile dumneavoastra s-ar putea include in articolul mentionat.

Numai bine,

--------------------
Alexandra Oprea
SIVECO România
pepe2
Trimis: 25 Jun 2008, 02:47 PM

Utilizator
**

Dupa parerea mea , asa cum a aratat si o_ileana, masteratul da dreptul de a preda in specializarea obtinuta prin master.
Mesaj personalTrimite email
Cristian xxl
Trimis: 26 Jun 2008, 01:43 PM

Utilizator activ

Buna ziua, nu reusesc sa gasesc tematica concursului pentru concursul de titularizare la Educatie fizica.Poate nu caut unde trebuie, va rog o mina de ajutor!Multumesc!
Mesaj personal
Alexandra Oprea
Trimis: 26 Jun 2008, 01:48 PM

Draga Cristian,

Programa cautata o poti descarca de la adresa: http://www.edu.ro/index.php/articles/713

Numai bine,

--------------------
Alexandra Oprea
SIVECO România
Cristian xxl
Trimis: 27 Jun 2008, 05:31 AM

Utilizator activ

Va multumesc foarte mult d-na Oprea!
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 17 Jul 2008, 05:41 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Lucian Oprea @ 6 Feb 2008, 03:42 PM)
Stimați utilizatori,

Centralizatorul privind disciplinele de învățământ, domeniile și specializările, precum și probele de concurs valabile pentru încadrarea personalului didactic din învățământul preuniversitar 2008 - 2009 poate fi vizualizat la adresa ...

Multumim!
Dar anexele la care se face trimitere, unde le gasim?

--------------------
,,Aruncam cu pietre in oglinzi si dam vina pe soarta cand calcam pe cioburi"
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
kiki_riki suparatu
Trimis: 17 Jul 2008, 06:59 PM

Utilizator activ

Am si eu o problema tot cu centralizatorul
Am absolvit facultatea de 3 ani, iar acum mi se spune ca nu pot da nici titularizarea dar nici ca suplinitor nu pot concura, pentru ca am studii de scurta durata.
Este posibil asa ceva?
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 18 Jul 2008, 10:29 AM

Utilizator avansat

Forma de studii de scurta durata nu mai exista. In plus, cum pot fi confundate studiile cu examen de licenta cu cele de scurta durata?
Pt titularizarea de anul viitor va aparea noul Centralizator, unde in coloana referitoare la nivelul studiilor, rubrica ,,de lunga durata,, va fi inlocuita cu ,,studii cu licenta,,
Foarte multi amatori animal60.gif in invatamant confunda conditiile de ocupare a posturilor (unde apare clar formularea studii cu licenta) cu nivelul de salarizare.
In proiectul statutului cadrelor didactice apar diferente doar la salarizare si anume, cei cu examen de licenta vor fi salarizati ca profesor II, iar cei care au si master in specialitatea de pe diploma, vor fi salarizati ca profesor I. Insa conditiile de ocupare a posturilor in invatamantul liceal vor fi indeplinite atat de cei care au doar licenta cat si de cei care au si masteratul.

Sa va dau un exemplu:In cazul inginerilor care predau instruire practica, exista ordin conform caruia acestia sunt salarizati ca institutor (aberatie mare, ce-i drept), dar asta nu inseamna ca inginerul devine automat institutor, chiar daca e platit ca atare. Deci un ordin privind salarizarea nu poate anula o diploma de licenta.
Ar fi indicat ca cei care nu se pricep la invatamat sa se abtina in a face (oficial) tot felul de afirmatii penibile, pt ca duc lumea in eroare si se fac de ras.

A, una e sa-ti dai cu parerea sau sa faci o afirmatie de genul ,,eu cred ca...sau dupa parerea mea......si alta e ca, un reprezentant al iSJ sa respinga dosarele de titularizare, pt ca le este lene sau peste putinta lor priceapa niste articole de lege.

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
kiki_riki suparatu
Trimis: 19 Jul 2008, 04:39 PM

Utilizator activ

Si daca nu mai exista forma de studii de scurta durata, cum de mi-au respins dosarul?
Oricum nu mai pot face nimic, dar eram curioasa.
E ciudat, crud, dar adevarat!
Mesaj personal
rosu mihai
Trimis: 20 Jul 2008, 07:17 PM

La prima intervenție

Buna ziua,
Am si eu o intrebare: Stie cineva daca s-au afisat rezultatele la examenul de titularizarea in judetul Giurgiu. Si unde anume?
Merci aniticipat!
Mesaj personal
Lucian Oprea
Trimis: 25 Jul 2008, 04:33 PM

SIVECO Romania

QUOTE (gabiec @ 17 Jul 2008, 06:41 PM)
Dar anexele la care se face trimitere, unde le gasim?

Stimată doamnă profesor,

Vă rog să precizați anexele la care faceți referire.

Numai bine,

--------------------
Lucian Oprea
SIVECO România
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 25 Jul 2008, 07:40 PM

Utilizator avansat

Anexele la care se face trimitere in Centralizator, adica cele referitoare la disciplinele ce pot fi predate in functie de specializare. Ma intereseaza Anexele 15 si 16.
Multumesc anticipat.

Acest mesaj a fost modificat de către gabiec la data 25 Jul 2008, 07:41 PM

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
Lucian Oprea
Trimis: 29 Jul 2008, 12:00 PM

SIVECO Romania

QUOTE (gabiec @ 25 Jul 2008, 08:40 PM)
Anexele la care se face trimitere in Centralizator, adica cele referitoare la disciplinele ce pot fi predate in functie de specializare. Ma intereseaza Anexele 15 si 16.

Stimată doamnă,

Ordinul nr. 3364/03.03.2006 pentru aprobarea anexelor 1-19 ale Centralizatorului privind disciplinele de învățământ, domeniile și specializările, precum și probele de concurs, valabil pentru încadrarea personalului didactic din învățământul preuniversitar 2006,cuprinzând disciplinele/modulele corespunzătoare profilului posturilor/catedrelor din aria curriculară tehnologii-discipline tehnologice se poate descărca de la adresa http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/4599.

De la aceeași adresă se pot descărca anexele la care faceți referire.

Numai bine,

--------------------
Lucian Oprea
SIVECO România
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 30 Jul 2008, 04:57 PM

Utilizator avansat

Acest ordin este din 2006. Mai sus ati postat Centralizatorul din 2008. Sa inteleg ca Anexele aferente celui din 2006 sunt valabile si in 2008?

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
amethyst
Trimis: 31 Jul 2008, 09:09 AM

Mentor

Offfff....articolele citate de o_ileana au intr-adevar niste probleme de interpretare...totusi, extinderea pregatirii initiale presupune absolvirea unui master eventual apropiat de specializarea obtinuta prin licenta, dar nu chiar aceeasi (in acest caz, neschimbandu-se nimic). Astfel, daca am absolvit filosofia in 2004, as putea sa ocup un post de consilier daca ma inscriu la un master postuniversitar de psihologie? Nu stiu la ce sa ma inscriu, va rog ajutati-ma! Multumesc!

--------------------
user posted image
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved