Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (4) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Prima de nastere, Se da sau nu se da?
Alina,Craiova
Trimis: 15 Feb 2008, 10:15 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Buna seara
Va rog sa-mi spuneti si mie daca trebuie sa primesc o prima de nastere de la unitatea de invatamant la care lucrez sau asta este la alegerea primariei de care apartine scoala. Cam ce valoare are si ce acte trebuie depuse ?
Va multumesc anticipat.
Mesaj personal
ramclaudia
Trimis: 15 Feb 2008, 10:26 PM

Utilizator avansat

SDepui cerere la școală. Primești un slariu de bază (impozitat). La noi la școală s-a dat.
Mesaj personal
Wings
Trimis: 15 Feb 2008, 10:32 PM

Mentor

Prima de nastere v-o da unitatea scolara de care apartineti.Are valoarea unui salariu de incadrare conform grilei.Depuneti cerere adresata conduceri scolii, la care atasati certificatul de nastere al copilului.Trebuie sa va incadrati pana la implinirea varstei de 2 sau 3 ani ai copilului(aici nu sunt sigura in legatura cu varsta).
unsalariu de baza platit de angajator mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia va beneficia de plata unui salariu de baza.Acest ajutor se acorda inclusiv din venituri proprii.

--------------------
Abia atunci cand omul are compasiune fata de toate fiintele vii, se poate numi nobil.
Buddha
Mesaj personal
ramclaudia
Trimis: 15 Feb 2008, 10:40 PM

Utilizator avansat

Și de la sindicat primești. Spiru Haret dă 200 ron.
Mesaj personal
Wings
Trimis: 15 Feb 2008, 10:42 PM

Mentor

La noi, FSLI nu a dat nimic..

--------------------
Abia atunci cand omul are compasiune fata de toate fiintele vii, se poate numi nobil.
Buddha
Mesaj personal
deliras
Trimis: 15 Feb 2008, 11:36 PM

Utilizator activ

pana la 3 ani iti poti revendica drepturile banesti, dar au fost cazuri cand prin proces au primit si dupa 3 ani.Eu am dat scoala in judecata prin sindicat si am castigat.
Mesaj personal
ramclaudia
Trimis: 16 Feb 2008, 12:01 PM

Utilizator avansat

QUOTE (deliras @ 15 Feb 2008, 11:36 PM)
pana la 3 ani iti poti revendica drepturile banesti, dar au fost cazuri cand prin proces au primit si dupa 3 ani.Eu am dat scoala in judecata prin sindicat si am castigat.

Eu am cerut când fetița a vut 4 ani, până atunci nu am știut. Mi s-a spus că trebuia să-l cer până la împlinirea a 3 ani. Nu am mai făcut nimic, acum e târziu, fetița are deja 5 ani.
Mesaj personal
elle77
Trimis: 16 Feb 2008, 10:29 PM

Utilizator avansat

QUOTE (cris_nov_77 @ 15 Feb 2008, 10:42 PM)
La noi, FSLI nu a dat nimic..

Ba FSLI-ul da, eu am luat (acum 3 ani)...si am inteles ca se da in continuare...
Mesaj personal
elle77
Trimis: 16 Feb 2008, 10:32 PM

Utilizator avansat

QUOTE (deliras @ 15 Feb 2008, 11:36 PM)

Wow, esti tare! cat a durat procesul? eu am pierdut acesti bani pt ca am aflat ca scoala trebuia sa ii dea si nu a facut-o, decat cand copilul implinise de 2 luni 3 ani...
Mesaj personal
dmd
Trimis: 18 Feb 2008, 11:25 AM

Utilizator avansat

Si de la sindicat se dau banii astia in termen de 3 ani?
Mesaj personal
dossenna
Trimis: 18 Feb 2008, 04:40 PM

Începător
*

Banii de la sindicat se dau ca ajutoare sociale constituite din cotizatii la nivelul organizatiei judetene.Sumele sunt variabile pentru ca depind de Hotararea Consiliului Judetean,respectiv Biroul Executiv al sindicatului si nu de federatie.
La noi in Satu Mare se dau 300 RON,dar toate ajutoarele sociale sunt in medie de 500 RON,pentru ca noi in CJ am pus accent pe partea sociala si nu socializari.
Mesaj personal
anasu77ro
Trimis: 18 Feb 2008, 08:20 PM

Utilizator avansat

alina, intamplator (sau nu), prietena mea din craiova se numeste ca tine si a luat salariul bonus prevazut in contractul colectiv de munca. depune cererea, insotita de o copie a certificatului de nastere la secretariat si e bien sa ceri si un nr de inregistrare, in cazul in care in termen de o luna nu primesti banii.

"unsalariu de baza platit de angajator mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia va beneficia de plata unui salariu de baza.Acest ajutor se acorda inclusiv din venituri proprii." aici am o intrebare, poate ma ajutati voi. avem o colega insarcinata cu gemeni. conform articolului din CCm nu ar trebui sa primeasca doua salarii? voi nu interpretati asa sintagma "pentru nasterea fiecarui copil?" salariul se acorda per copil nu per nastere?

--------------------
" Iata singurul adevar : suntem pionii misterioasei partide de sah jucata de Dumnezeu." Omar Kayyam
Mesaj personal
vasilica_stan
Trimis: 18 Feb 2008, 11:52 PM

Utilizator
**

Din cate am citit eu in Contractul colectiv de munca, se da un salariu mediu pe unitate, nu salariul de baza al mamei. Am inteles eu gresit? Stie cineva daca in Roman, jud Neamt sindicatul da ceva?
Multumesc!
Mesaj personal
elena_iercosan
Trimis: 21 Feb 2008, 01:13 PM

Utilizator
**

Se dă salariul mediu pe unitate. Eu am făcut deja cererea. Sa văd când mi se dau banii ... confused06.gif
Mesaj personal
Alina,Craiova
Trimis: 21 Feb 2008, 11:24 PM

Utilizator activ

Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri. De la sindicat la noi se dau 100 RON. Deja i-am luat. Sper ca mi se va da si de la scoala ceea ce mi se cuvine. Fetita mea are 2 luni. love28.gif sign08.gif
Mesaj personal
elena_iercosan
Trimis: 22 Feb 2008, 10:01 AM

Utilizator
**

Nouă sindicatul a refuzat sa ne dea ceva, pe motivul că au „rezolvat” problema cu salariul mediu pe unitate. confused24.gif

Oricum, bebelușii să ne trăiască! (și eu am un băiețel care face 2 luni mâine tongue.gif )
Mesaj personal
olga8
Trimis: 23 Feb 2008, 10:49 PM

Începător
*

Cine plateste ???? daca in momentul nasterii - mama ( o colega) era la o unitate scolara iar acum afland de prima de nastere este la o alta unitate scolara( copilul are 3 ani

Multumesc
Mesaj personal
liviumarianpop
Trimis: 23 Feb 2008, 11:04 PM

Mentor

du[a 3 ani nu se mai poate face nimic
sad.gif sad.gif

--------------------
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahooMSN
crinutz@
Trimis: 4 Mar 2008, 05:01 PM

Utilizator activ

buna! sunt mamica unui baietel de 1 an si 10 luni si am facut cererea pt. prima de la angajator pe 8 ian 2008 catre directorul unitatii care mi-a aprobat-o, insa nu stie de unde sa ia bani sa ma plateasca , asa ca nu stiu cum sa procedez mai departe. Multumesc anticipat pt. raspunsurile voastre
Mesaj personal
crinutz@
Trimis: 5 Mar 2008, 04:42 PM

Utilizator activ

Ne invartim in jurul cozii!! Directorul spune ca a facut referat la primarie (scoala este in mediul rural) iar contabila ba ca nu sunt ei angajatori, ba ca nu sunt bani, ba ca sa merg la inspectorat cu o cerere la departamentul salarizare, ba ca legea e ambigua, singurul raspuns in scris il am de la director care spune ca bugetul nu este inca aprobat pe 2008 . nu stiu ce sa ma fac, dar in mod sigur acest drept mi-l voi castiga! ajutati-ma , va multumesc!
Mesaj personal
el_dorin
Trimis: 5 Mar 2008, 05:12 PM

Utilizator avansat

angajatorul este scoala la care esti angajata(reprezentata prin director) si, parerea mea, fondurile necesare trebuie asigurate de consiliul local(primarie). n-are nici o treaba inspectoratul cu asta. iar bugetul pe 2008.... eheee, s-a aprobat inca de la sfarsitul anului trecut dar nu-i problema, se pot face rectificari...
Mesaj personal
florin_zel
Trimis: 7 Jun 2008, 07:46 PM

Utilizator activ

Prima e un salar de baza, dar nu se impoziteaza, ca de altfel ca orice prima! Succes! Program salarizare pe www.flovio.ro
Mesaj personal
mălăelea
Trimis: 7 Jun 2008, 08:11 PM

Utilizator avansat

Noul CCM la nivelul ISMB prevede ca indemnizatia pentru nastere este in cuantumul a doua salarii de baza.

--------------------
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
deliras
Trimis: 7 Jun 2008, 11:06 PM

Utilizator activ

Fiica mea implineste 2 ani in curand. Am castigat acest drept prin proces si luna aceasta voi primi banii. Procesul a fost pe linie sindicala. Am depus doar o cerere la conducerea unitatii si o semnatura liderului de sindicat ca sunt de acord cu procesul. Bafta. Cu sentinta in mana au trebuit sa se execute altfel............nu sunt bani!!!!!!!!!
Mesaj personal
elle77
Trimis: 8 Jun 2008, 12:10 PM

Utilizator avansat

QUOTE (mălăelea @ 7 Jun 2008, 08:11 PM)
Noul CCM la nivelul ISMB prevede ca indemnizatia pentru nastere este in cuantumul a doua salarii de baza.

Adica doar Bucurestiul primeste doua salarii de baza la nastere? Domnilor lideri de sindicat din restul tarii, este adevarat? ceva informatii noi? eu nasc in august... wink.gif
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (4) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved