Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

> Atestat Informatica
mariuskl
Trimis: 23 Feb 2008, 03:31 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Eu sunt la un liceu cu un profil specific de informatica, intensiv (cica). Am anul asta atestat la info. Eu stiu ca trebuie dat din 3 domenii, sa le zicem asa. Astea sunt:

Pascal si Word.
FOX
Aplicatii( aici referindu-ma la siteuri si programe).

Voi aveti alte subiecte diferite?

--------------------
Mesaj personal
anika
Trimis: 23 Feb 2008, 08:49 PM

Utilizator activ

si eu sunt la mate-info, dar sunt paralela cu informatica. facem acum o "ceva" cu oracle (nush dak ati auzit), ma rog, pt atestat ne-am ales deja temele si o sa facem o baza de date in access si am inteles ca o sa mai fie un subiect din word si altu' din pascal, sincer nu stiu sigur....am mare incredere in indrumarea profului nostru... nu am vazut sa ia cineva mai putin de 9 la atestat din lic. meu, sunt totusi putin stresata pt k mi-am ales o tema ciudata blink.gif ce teme v-ati ales? stiti cum trebuie sa fie prezentat un atestat?

--------------------
:D
Mesaj personal
anika
Trimis: 23 Feb 2008, 08:50 PM

Utilizator activ

era sa trimit acelasi msj de 2 ori tongue.gif

Acest mesaj a fost modificat de către anika la data 23 Feb 2008, 08:51 PM

--------------------
Mesaj personal
Lieserl
Trimis: 23 Feb 2008, 09:17 PM

Utilizator avansat

O sa ai de prezentat proiectul plus proba orala. La proba orala o sa ai un subiect din baze de date, unul de programare (C++, Pascal... ce ai facut tu) si unul din diverse chestii din pachetul Microsoft Office.

--------------------
studentă la Facultatea de Automatică și Calculatoare, București
grupa 325CA
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
honey_andrada
Trimis: 23 Feb 2008, 11:31 PM

Utilizator activ

noi am rezolvat sub de c++ de la atestat anul trecut..la fox ma pricep,e usor,in word n'am fc nimik,nici nush cum is..iar de c tb sa ma apuc din nou de ele..

--------------------
If you think you can,you can.If you think you can't,you're right.
Mesaj personal
honey_andrada
Trimis: 23 Feb 2008, 11:32 PM

Utilizator activ

iar proiectul meu va fi un site despre filme

Acest mesaj a fost modificat de către honey_andrada la data 23 Feb 2008, 11:32 PM

--------------------
Mesaj personal
anika
Trimis: 24 Feb 2008, 08:38 AM

Utilizator activ

QUOTE (honey_andrada @ 24 Feb 2008, 12:32 AM)
iar proiectul meu va fi un site despre filme

eu tre' sa fac o baza de date cu productii cinematografice ale sec al XX-lea, deci se aseamana cu al tau..... cool.gif

--------------------
Mesaj personal
honey_andrada
Trimis: 24 Feb 2008, 09:48 AM

Utilizator activ

si eu am fc anu trecut oracle cu un prof kre preda la alt liceu.profa noastra n'a obtinut un astfel de curs..il faci in power point sau in ce?k stiam k in pp se pot face erd'uri si desene misto

--------------------
Mesaj personal
honey_andrada
Trimis: 24 Feb 2008, 09:51 AM

Utilizator activ

unde vrei sa dai?

--------------------
Mesaj personal
mariuskl
Trimis: 24 Feb 2008, 11:37 AM

Utilizator
**

@anika - faza cu oracle o stiu si eu. Ma inscrisesem si eu, dar din lipsa de timp ( si chiar is in lipsa de timp ) nu am reusit sa ma tin de cursurile alea. Si in plus, profa care mai se ocupa de cursuri nu mai preda la clasa noastra si in nici un caz nu eram clasa ei favorita laugh.gif

--------------------
Mesaj personal
simple_plan
Trimis: 24 Feb 2008, 02:24 PM

Utilizator avansat

Eu o sa fac o prezentare in power point.
"Opera lui Brancusi" biggrin.gif

--------------------
am carti de botanica pt admitere la farmacie ..cine vrea?le vand..
Mesaj personal
anika
Trimis: 24 Feb 2008, 04:10 PM

Utilizator activ

in oracle suntem p ultima suta d metri , mai avem ultimul exam de dat peste vreo 2 saptamani si am treminat, sper k diploma aia sa-mi serveasca la ceva. cat despre atestat tre sa fac baza de date in access altceva nu ma intrebati ca nu stiu pt k sunt || cu informatica laugh.gif sper sa aflu noutati de la voi tongue.gif

--------------------
Mesaj personal
nicky_feeble
Trimis: 25 Feb 2008, 12:42 PM

Utilizator
**

la noi profa de info nu stie nimic smile.gif) ....la inceput zicea ca trebuie baza de date doar in fox pro...dupa si in oracle si in fox pro si acum iar doar fox pro.Am dat toate alea la oracle dar acum ne zice ca trebuie sa facem un proiect in grupe de cate 3.

Acest mesaj a fost modificat de către nicky_feeble la data 25 Feb 2008, 12:43 PM
Mesaj personal
honey_andrada
Trimis: 25 Feb 2008, 01:29 PM

Utilizator activ

e important sa va faceti o grupa de kte 3-4 si sa creati un proiect..k sa concurati la sfarsit.prietenul meu a fc anul trecut oracle,si'a fc un proiect impreuna cu echipa lui si a iesit pe locul 3 in Europa..iar k premiu a castigat 250$+o mica vizita in belgia,la sediul oracle din bruxelles.

--------------------
Mesaj personal
meitneria
Trimis: 25 Feb 2008, 05:02 PM

Utilizator
**

eu o sa fac o prezentare power point despre grace kelly. foarta multa lume face prezentari ppt si din cauza asta imi e cam frica dar altceva nu stiu ce sa fac, nu ma prea pricep chiar atat d bine confused24.gif
Mesaj personal
honey_andrada
Trimis: 25 Feb 2008, 05:36 PM

Utilizator activ

mi se pare cam slabut in ppt,ceva frontpage nu stii?

--------------------
Mesaj personal
danette3
Trimis: 25 Feb 2008, 07:33 PM

Utilizator
**

atestat la info...sunt la clasa d mate-info..da nujth prea multe d atestatul la info...nu ne-am apucat d el..la engleza l-am facut ,in mare parte,.....la info is paralela unsure.gif
Mesaj personalYahoo
meitneria
Trimis: 26 Feb 2008, 08:55 AM

Utilizator
**

QUOTE (honey_andrada @ 25 Feb 2008, 06:36 PM)
mi se pare cam slabut in ppt,ceva frontpage nu stii?

nu oops.gif nici mie nu-mi prea convine ppt da' acum asta e. o sa incerc sa compensez cumva wink.gif
Mesaj personal
bogdyman88
Trimis: 26 Feb 2008, 03:05 PM

Utilizator
**

Si eu sunt la mate-info. Proiectul meu de atestat consta intr-o aplicatie web de comert electronic (e-commerce), facuta de mine 99%. Mai mult decat atat, am facut-o in Notepad si un programel numit Edit Plus 3, folosit doar pentru a vizualiza codul mai optim. Inca nu e 100% gata, mai am de optimizat latimea paginii si designul, insa tot ceea ce tine de aplicabilitate e terminat. Deci se poate face chiar si inscrierea fara probleme. Mai trebuie sa mai fac un cos de comparaturi si cam atat. Pentru cei curiosi, puteti vedea ce am lucrat aici: [xxx].
Tin sa fac o remarca legata de cele ce le vad scrise mai sus... sau doua:
1. nu cred ca exista "limbaj" mai prost decat PowerPoint-ul in ceea ce inseamna atestarea profesionala a unui viitor absolvent al clasei a 12-a, matematica-informatica. Deci parerea mea e ca acel elev care lucreaza in PPT in lucrarea de atestat se incadreaza in categoria elevilor de mai jos, fara suparare.
2. observ si stiu concret faptul ca multi s-au dus la mate-info doar pt ca suna bine, e la moda si cica se face scoala. Problema nu e ca nu s-ar face scoala, problema e ca se duc multi care nu au tangenta cu informatica sau matematica sau care se axeaza pe biologii, chimii si fizici, astfel crescand volumul de invatare al celorlalti care au venit la mate-info sa faca mate si info. Deci, pot sa spun ca astfel de oameni sunt de zapada, adica nu au atata gandire rationala incat sa isi dea seama ce vor sa faca si sa nu ii incurce si pe ceilalti, dar mai proasta e metoda de organizare a invatamantului romanesc, care in loc sa faca performanta intr-un sens/profil, ei fac o tocanita de buruiene in capul elevilor.
PS: la ce facultati vreti sa fiti admisi?

[Nota moderatorului: Link publicitar]

Acest mesaj a fost modificat de către Ionuț Airinei la data 27 Feb 2008, 10:46 AM

--------------------
... vanator de fatalai ce plang la fusta lu' mama ca is prea grele subiectele de bac
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
anika
Trimis: 26 Feb 2008, 03:45 PM

Utilizator activ

QUOTE (bogdyman88 @ 26 Feb 2008, 04:05 PM)
[xxx].

eu am fost curioasa...dar nu a mers. la voi merge linku'?

Acest mesaj a fost modificat de către Ionuț Airinei la data 27 Feb 2008, 10:49 AM

--------------------
Mesaj personal
simple_plan
Trimis: 26 Feb 2008, 05:55 PM

Utilizator avansat

QUOTE (anika @ 26 Feb 2008, 04:45 PM)
QUOTE (bogdyman88 @ 26 Feb 2008, 04:05 PM)
[xxx].

eu am fost curioasa...dar nu a mers. la voi merge linku'?

la mine a mers...

Acest mesaj a fost modificat de către Ionuț Airinei la data 27 Feb 2008, 10:51 AM

--------------------
am carti de botanica pt admitere la farmacie ..cine vrea?le vand..
Mesaj personal
geojoking
Trimis: 26 Feb 2008, 07:55 PM

Utilizator
**

Eu fac pentru atestat o pagina web desenata in Adobe Dreamweaver CS3. La scoala am invatat in HTML insa Dreamweaver MX e prezent pe toate compurile.

Pagina web e despre masini si e relativ complexa. Nu stiu cum va lasa pe voi sa faceti prezentari in Powerpoint. Noua ne-au spus profii ca trebuie sa fie ceva mai complex. O prezentare PPT e mult prea simplista pentru un proiect de atestat... parerea mea.

--------------------
Romana Oral : 9.5
Engleza Oral : 10
Romana Scris : ???
Matematica M1 : doamne ajuta
Biologie 9-10 : doamne ajuta
Istorie : no problem
Mesaj personal
bogdyman88
Trimis: 26 Feb 2008, 11:15 PM

Utilizator
**

QUOTE (geojoking @ 26 Feb 2008, 08:55 PM)
Eu fac pentru atestat o pagina web desenata in Adobe Dreamweaver CS3. La scoala am invatat in HTML insa Dreamweaver MX e prezent pe toate compurile.

Pagina web e despre masini si e relativ complexa. Nu stiu cum va lasa pe voi sa faceti prezentari in Powerpoint. Noua ne-au spus profii ca trebuie sa fie ceva mai complex. O prezentare PPT e mult prea simplista pentru un proiect de atestat... parerea mea.

da, dar nici Dreamweaver nu e departe... parerea mea e ca o aplicatie facuta in Dreamweaver nu atesta faptul ca ai sti sa faci design/programare web

--------------------
... vanator de fatalai ce plang la fusta lu' mama ca is prea grele subiectele de bac
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
Lieserl
Trimis: 27 Feb 2008, 02:46 PM

Utilizator avansat

Atestat in PowerPoint? :| :-o

--------------------
studentă la Facultatea de Automatică și Calculatoare, București
grupa 325CA
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
mariuskl
Trimis: 27 Feb 2008, 03:39 PM

Utilizator
**

M-am interesat mai mult la scoala despre ce e vorba. Avem intradevar 2 sectiuni: Proiectul si Proba Practica.

Proiectul - pagina web. Cel mai simplu. Tre sa stai sa explici anumite chestiuni pe acolo. Acolo stai putin si inveti despre ce este vorba si e usor

Proba Practica(cel putin asa mi-a zis cineva ca ii zice) consta in 3 chestiuni:

Pascal(sau C,C++, depinde de liceu) - aici e mai nasol, tinand cont ca nu mai am cunostiintele despre pascal. Le-am avut odata, dar acum e jale.

Word - aici e foarte foarte simplu. Nu cred ca mai e nevoie sa spun despre ce este vorba.

FOX - aici nu stiu nimic. Asta pentru ca nu am fost la orele de info sa fac asa ceva. In orice caz, am inteles ca e vorba de doar cateva comenzi ( sort, list and something like that). Sper sa trec fara griji si de astea.

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved