Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (4) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> chimie organica
cracastta
Trimis: 4 Mar 2008, 10:26 PM

La prima intervenție

Grup: Members

poate si-au pus si altii intrebarea asta dar eu dau la bac chimie organica si nu stiu ce nivel sunt (profil real stiintele naturii)
Mesaj personal
dackk
Trimis: 4 Mar 2008, 10:31 PM

Utilizator activ

cu ocazia asta poate aflu si eu ...tot organica dau dar eu sunt mate-info.... si nu stiu ce nivel confused06.gif

--------------------
Life is life. :P >>> Funny stuf
Forum UMF Bucuresti
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
Roxanna.
Trimis: 6 Mar 2008, 01:19 PM

Utilizator
**

cracastta, tu fiind la profilul stiinte ale naturii, te incadrezi la Nivelul II (TC si CD), iar dackk, tu dai examenul din Nivelul I (TC).
Stiu ca suna anapoda, dar programa de anul asta e diferita, adica, Nivelul II are o dificultate mai mare, pe cand Nivelul I are o dificultate mai mica.
Mesaj personal
dackk
Trimis: 6 Mar 2008, 07:04 PM

Utilizator activ

multumesc mult. Nici profa nu a stiut sa imi zica si auzisem mai multe variante(ba ca as fi II ba ca as fi I). Acum m-am lamurit multumesc frumos

--------------------
Forum UMF Bucuresti
Roxanna.
Trimis: 8 Mar 2008, 02:59 PM

Utilizator
**

Cu multa placere!
Mult succes la BAC!
smile.gif
Mesaj personal
kzoom4
Trimis: 8 Mar 2008, 03:48 PM

Utilizator avansat

Salut! In cazul in are unii dintre dvs. intampina dificulati in rezolvarea subictelor de Chimie Organica, sa scrie aici! Voi incerca sa va ajut, in timpul liber pe care il am.
Mesaj personalTrimite email
lovy_lisa
Trimis: 9 Mar 2008, 12:16 PM

Utilizator activ

si eu sunt niv I. Si sincer, nu mi se pare chiar asa de greu, si nici materia stufoasa. Adica, ne da destul de clar ce reactii trebuie sa invatam, si din cate am vazut, se si tin de ceea ce zic. Succes tuturor!
Mesaj personal
dackk
Trimis: 9 Mar 2008, 11:52 PM

Utilizator activ

QUOTE (lovy_lisa @ 9 Mar 2008, 12:16 PM)
si eu sunt niv I. Si sincer, nu mi se pare chiar asa de greu, si nici materia stufoasa. Adica, ne da destul de clar ce reactii trebuie sa invatam, si din cate am vazut, se si tin de ceea ce zic. Succes tuturor!

poi da la chimie chiar nu sunt grele smile.gif dar in schimb la mate...

prima parte la chimie merge sa iei minim 20pct din 30 lejer....
fac prima parte apoi trec la urmatoarele sa vedem si alea cum se prezinta smile.gif

--------------------
Forum UMF Bucuresti
lupuleasa_dana
Trimis: 10 Mar 2008, 08:07 PM

Utilizator
**

varianta 1
subiectul A
1. tripla
2.doi
3.CHCl3
4. tioaminoacid
5. solubil
subiectul B
1.a
2.c
3.b
4. c
5. b
Mesaj personal
dackk
Trimis: 11 Mar 2008, 12:03 AM

Utilizator activ

QUOTE (lupuleasa_dana @ 10 Mar 2008, 08:07 PM)
varianta 1
subiectul A
1. tripla
2.doi
3.CHCl3
4. tioaminoacid
5. solubil
subiectul B
1.a
2.c
3.b
4. c
5. b

ai gresit smile.gif

5. insolubil
subiectul B
2.d

--------------------
Forum UMF Bucuresti
Shallow
Trimis: 11 Mar 2008, 12:58 PM

La prima intervenție

hipri.gif hipri.gif hipri.gif hipri.gif hipri.gif hipri.gif hipri.gif hipri.gif hipri.gif
Eu nu înțeleg un lucru...
Eu sunt la profil tehnic și dau la proba F Chimie Organică.
Am o singură oră de chimie pe săptămână și totuși dau la Examenul de Bacalaureat aceeași Chimie cu cei care au avut 4 ore pe săptămână și o dau ca și Probă E.
Pardon, cu un Exercițiu diferențiat...,
Adică eu cu o oră pe săptămână am același subiect ca și cel cu 4 ore, și singura diferență este Exercițiul G pe care îl avem diferențiat, nu neapărat d.p.d.v. al dificultății...Doar Diferențiat hipri.gif hipri.gif hipri.gif hipri.gif hipri.gif hipri.gif hipri.gif hipri.gif hipri.gif
Mesaj personal
lovy_lisa
Trimis: 11 Mar 2008, 03:31 PM

Utilizator activ

Eram si eu curioasa de un lucru... noi la bac la chimie avem voie sa folosim calculator? pentru ca stiam ca nu, dar cu atatea calcule e cam imposibil.
Mesaj personal
kzoom4
Trimis: 11 Mar 2008, 09:18 PM

Utilizator avansat

QUOTE (lovy_lisa @ 11 Mar 2008, 03:31 PM)
Eram si eu curioasa de un lucru... noi la bac la chimie avem voie sa folosim calculator? pentru ca stiam ca nu, dar cu atatea calcule e cam imposibil.

Nu ai voie cu nici un calculator, scrie clar in metodologie! Si e posibil sa rezolvi subiectele si fara el. smile.gif
not_afraid_of_detroit
Trimis: 12 Mar 2008, 10:34 PM

Utilizator activ

QUOTE (kzoom4 @ 11 Mar 2008, 09:18 PM)
Bacalaureat 2007

Romana - oral: 9;
Lb. franceza: 10;
Lb. si lit. romana - scris: 10;
Matematica (M2): 9,65;
Operatii unitare si utilaje in ind. alimentara: 9,80;
Chimie organica I: 9,70.

Media: 9,69.

Chimie organica I: 9,70 blink.gif ai gresit f putin...felicitari pt bacu de anu trecut

--------------------
Daca o pocnesti, se cheama maltratare. Daca te pocneste ea, e autoaparare. Daca iei o decizie fara sa o intrebi, esti nesimtit. Daca ea ia o decizie fara sa te consulte, e femeie emancipata. Daca-i ceri sa faca ceva ce nu-i place, e dominare masculina. Daca te roaga ea, ii faci o favoare. ..Daca apreciezi formele unei femei si lenjeria sumara esti pervers. Daca nu, esti homo. Daca-i oferi flori, urmaresti ceva. Daca nu, esti fraier. Daca esti mandru de realizarile tale esti plin de tine. Daca nu, esti lipsit de ambitie. Daca o doare capul, e obosita. Daca te doare pe tine, n-o mai iubesti. Daca vrei sa faci dragoste prea des, esti obsedat. Daca nu, ai pe altcineva. De aceea barbatii mor mai repede decat femeile....
Mesaj personal
eu_cu_mine
Trimis: 17 Mar 2008, 06:33 PM

Utilizator
**

imi explica si mie cineva cum se rezolva ex 4 de la var 11 G2,va rog...n-am inteles deloc care-i faza cu enantiomerii,carboni asimetrici...anul trecut nu au fost in programa si nu prea le-am dat importtnta,mai ales ca profa ne-a zis ca nu le trebuie decat celor care dau admitere...

Acest mesaj a fost modificat de către eu_cu_mine la data 17 Mar 2008, 06:36 PM

--------------------
***Bac 2008***
Romana oral :10
Romana scris:9,30
Engleza oral:9
Matematica M2:10
Chimie organica:9,70
Istorie:9,15
Media9,52

Lacrima este distilarea sufletului. Este cea mai profunda emotie a inimii umane exprimata in solutie chimica. Este un extract concentrat, este produsul final al caderilor si al suferintelor. Lacrimile adevarate nu sunt un camuflaj, ci sunt tabloul sufletului desenat pe panza emotiilor. Ele sunt portretul celor mai adanci aspiratii umane.
Mesaj personal
kzoom4
Trimis: 22 Mar 2008, 08:04 PM

Utilizator avansat

Nu prea inteleg de ce au introdus anul asta izomeria optica. Si vreau sa spun ca m-a dus in eroare acel "5 ml" pentru ca nu este folosibil. Stiu ca, in mod normal, intr-o problema nu ti se ofera date care iti sunt nefolosibile. Este posibil sa gresesc, insa daca rotatia specifica este de 40 de grade atunci este vorba de enantiomerul dextrogir, valoarea fiind pozitiva a unghiului alfa, izomerul rotind planul de polarizare a lumii catre dreapta.
eu_cu_mine
Trimis: 23 Mar 2008, 07:04 PM

Utilizator
**

multumesc pentru raspuns kzoom4 si felicitari pentru notele la bac.oricum am inceput sa ma prind cum sta treaba cu izomerii optici...ai dreptate cand spui ca acei 5 ml nu prea ai la ce sa ii folosesti dar asta e...inca nu s-au corectat variantele si e normal sa mai fie si greseli.mai am o nelamurire la actiunea biologica etanolului si a acidului acetic ce trebuie sa scriu? utilizarile?mersi pentru timpul acordat.

Acest mesaj a fost modificat de către eu_cu_mine la data 23 Mar 2008, 07:07 PM

--------------------
***Bac 2008***
Media9,52

Lacrima este distilarea sufletului. Este cea mai profunda emotie a inimii umane exprimata in solutie chimica. Este un extract concentrat, este produsul final al caderilor si al suferintelor. Lacrimile adevarate nu sunt un camuflaj, ci sunt tabloul sufletului desenat pe panza emotiilor. Ele sunt portretul celor mai adanci aspiratii umane.
Mesaj personal
kzoom4
Trimis: 23 Mar 2008, 10:23 PM

Utilizator avansat

Etanolul poate reprezenta in cantitati mici un stupefiant, iar in cantitati mari este toxic. Concentratia letala este de 0,4%. Organizatia Mondiala a Sanatatii (OMS) claseaza alcolul etilic in randul drogurilor.
Acidul acetic concentrat are actiune coroziva, putand provoca arsuri cutanate, leziuni oculare permanente si iritarea mucoaselor. Doar acidul acetic diluat sub forma de otet este inofensiv. Cel concentrat poate provoca leziuni severe la nivelul tubului digestiv daca este consumat, poate produce modificarea aciditatii sangelui, potential letala.

Acest mesaj a fost modificat de către kzoom4 la data 23 Mar 2008, 10:24 PM
eu_cu_mine
Trimis: 26 Mar 2008, 06:29 PM

Utilizator
**

multumesc mult kzoom4.Sper sa nu te superi pe mine ca pun atatea intrebari...daca vrei raspunzi daca nu...asta e.Imi cere intr-o varianta sa precizez componentele din care se sintetizeza metiloranjul,sincer chiar nu am idee...

--------------------
***Bac 2008***
Media9,52

Mesaj personal
gabryella
Trimis: 27 Mar 2008, 09:10 PM

Utilizator activ

QUOTE (eu_cu_mine @ 26 Mar 2008, 06:29 PM)
Imi cere intr-o varianta sa precizez componentele din care se sintetizeza metiloranjul,sincer chiar nu am idee...

sarea de diazoniu a acidului sulfanilic si N,N-dimetilanilina

--------------------
Daca astepti momentul potrivit, te ajung din urma cei care nu-l asteapta
Mesaj personal
ducu_b
Trimis: 30 Mar 2008, 11:21 PM

Utilizator
**

Oameni buni, prin variantele de chimie de anul asta, la subiectul III sunt multe probleme in care se spune:

"Prin clorurarea catalitica a toluenului se obtin un derivat monoclorurat, unul diclorurat si unul triclorurat."
E posibil asa ceva si daca da care vor fi reactiile si produsii de reactie? Clorul e substituent de ordinul I, deci orienteaza in orto si para.

Ma scuzati daca intru prea in detaliu, dar mi se pare ca acolo ar fi trebuit sa fie "clorurare fotochimica".
Mesaj personal
kzoom4
Trimis: 30 Mar 2008, 11:57 PM

Utilizator avansat

Clorurarea catalitica a toluenului este posibila (in prezenta de AlCl3 de exemplu). In cazul enuntat de tine se obtin urmatorii produsi de reactie: monoclorotoluen, diclorotoluen si triclorotoluen.
ducu_b
Trimis: 31 Mar 2008, 10:26 PM

Utilizator
**

Ok. Cum arata structural monoclorotoluenul, diclorotoluenul si triclorotoluenul?
Am cautat pe net si n-am gasit decat asta:

"chlorination by Cl2 in the presence of FeCl3 to give ortho and para isomers of chlorotoluene"

Nu vreau sa mi le desenati (desi.... tongue.gif ) dar macar sa-mi spuneti 2, 5 xxxclortoluen...
Mesaj personal
dackk
Trimis: 31 Mar 2008, 11:03 PM

Utilizator activ

QUOTE (ducu_b @ 31 Mar 2008, 10:26 PM)
Ok. Cum arata structural monoclorotoluenul, diclorotoluenul si triclorotoluenul?
Am cautat pe net si n-am gasit decat asta:

"chlorination by Cl2 in the presence of FeCl3 to give ortho and para isomers of chlorotoluene"

Nu vreau sa mi le desenati (desi.... tongue.gif ) dar macar sa-mi spuneti 2, 5 xxxclortoluen...

monoclorotoluen C6H6-CH2Cl
diclorotoluen C6H6-CHCl2
triclorotoluen C6H6-CCl3
Mai e nevoie de desen?

--------------------
Forum UMF Bucuresti
ducu_b
Trimis: 31 Mar 2008, 11:17 PM

Utilizator
**

QUOTE (dackk @ 31 Mar 2008, 11:03 PM)
monoclorotoluen C6H6-CH2Cl
diclorotoluen C6H6-CHCl2
triclorotoluen C6H6-CCl3
Mai e nevoie de desen?

Exact ce banuiam...
Ceea ce ati scris voi e o reactie la catena laterala. Se numeste reactie de substitutie in pozitie benzilica.
Reactia asta are loc in prezenta luminii (h lambda), numindu-se clorurare fotochimica si n-are legatura cu clorurarea catalitica. Din clorurarea fotochimica rezulta clorura de benzoil (C6H5-CH2Cl), clorura de benziliden (C6H5-CHCl2), respectiv feniltriclorometanul (C6H5-CCl3).

Cum o lamurim pana la urma? unsure.gif
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (4) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved