Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> memoplus,mentat sau lecitina...
avi779
Trimis: 27 Mar 2008, 01:01 PM

Utilizator activ

Grup: Members

luati pastile inainte de bac?cu cat timp inainte?ce fel de pastile?au efect sau...
Mesaj personal
georgyka
Trimis: 27 Mar 2008, 01:52 PM

Utilizator
**

eu am mai luat astfel de pastile (lecitina) in preajma unor teze sau lucrari mai importante si nu am simtit nici un efect asa k...nush ce sa zic, poate depinde si de organism.Intreaba-ti medicu de familie poate iti recomanda ceva...
Mesaj personal
larisastefanna
Trimis: 27 Mar 2008, 02:17 PM

Utilizator activ

Depinde de fiecare. Iti recomand Lecitina de la Wallmark (asa parca), de 1200 mg, trebuie luata doar 1 capsula/zi. Efectele sunt : sporirea capacitatii de concentrare (si nu de memorare, cum ar spune altii!) si implicit, sporirea volumului de informatie acumulata. Nu stiu ce sa zic, caci sincera sa fiu, am incercat si eu timp de 1 saptamana, cu ceva timp in urma, si nu am facut "wow!"... Cel mai bine e sa te bazezi pe propria ta materie cenusie, fara ajustanti medicali.

Numai bine!
Mesaj personal
Kiralyna
Trimis: 27 Mar 2008, 06:40 PM

Utilizator
**

Aproape sigur n-o sa observati rezultate dupa o saptamana. Rezultatele apar dupa un tratament de cel putin o luna. Si daca nu invatati si voi un pic, sigur nu apar rezultate laugh.gif
Si cel mai bine ar fi sa va luati vitaminele si mineralele din alimente, nu din produsele oferite de farmacii. Alimentele bogate in lecitina in mod natural sunt ficatul, soia si in mod special galbenusul de ou biggrin.gif

--------------------
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
ezragsit
Trimis: 27 Mar 2008, 09:03 PM

Utilizator avansat

Foarte bun!

Șodoul!

Un gălbenuș (crud, evident) (proaspăt, de preferință) (de la țară dacă aveți de unde) se freacă bine cu o linguriță de zahăr (sau două) (sau trei biggrin.gif ) și cu un vârf de cuțit de cacao. Merge și cu foarte puțină ciocolată rasă!

Apoi, se amestecă (relativ încet, amestecând continuu) cu lapte (relativ rece).

Iese ceva mult mai bun decât subiectele de bacalaureat (acelea nu sunt bune!)

Ah, am uitat să specific, amestecul se bea!

Dacă sunteți fete sau echivalentul, puteți încerca și rețeta de "lapte de pasăre". Este cam același lucru dar undeva trebuie să vă apropiați și de aragaz (sobă, mașină, echivalente), terra incognita pentru alde ceilalți...

Iar dacă citiți mult, merge să ronțăiți niște morcovi. Cei cu capătul rotund (și nu ascuțit) sunt cei mai dulci! Merge și un pic de Heligal! Întrebați doctorul...

Iar dacă treceți pe la piață, încercați să luați spanac. Foooarteee bun!!! Dar trebuie făcut de cineva și nu mă întrebați cum! Doar că știu că este ceva cu lăsatul la aer și tacâmurile metalice, ceva cu oxidări.

Btw.
Ați studiat așa ceva la liceu?

--------------------
:O Isaac Asimov (Prelude to Foundation - near 1988):
"I'm talking about teaching computers, you understand, and I'm asking if you can devise programs to teach various phases of contemporary mathematics [...] Anyway, to get back to the programming of mathematical teaching computers, I suppose that that can be done either proficiently or poorly."
{well, not so ... S.F.}
:) MinistEre de la jeunesse, de l'éducation nationale et de la recherche (France. Épreuve de mathématiques du baccalauréat général - near 2000):
"La maîtrise de l'usage des calculatrices est un objectif important pour la formation des élEves. L'emploi de ce matériel est autorisé..."
{oui, c'est ca ... éducation et recherche}
:( Ministerul educației, cercetării și tineretului (România. Metodologia de organizare și desfășurare a examenului de bacalaureat - near 2010):
"îi informează [pe candidați] că pătrunderea în sală ... cu mijloace electronice de calcul ... [ș.a.] ... atrag după sine eliminarea din examen;"
{amintind de ... History of the Decline and Fall of the Roman Empire}
Mesaj personalTrimite emailYahoo
ronna_2088
  Trimis: 28 Mar 2008, 12:09 AM

Utilizator
**

Eu am luat mentat si am fost fff multumita biggrin.gif .Am observat ca mi-a sporit capacitatea de memorare foarte mult smile.gif.Efectele se vad dp cateva luni( eu am luat cam 5-6 luni desi era indicat sa fac pauza dp 3 luni laugh.gif ).Dar cred ca au avut si un efect negativ deoarece acum memorez mult mai greu decat memoram inainte sa incep sa le iau dry.gif unsure.gif blink.gif confused06.gif

--------------------
Prietenia e un cuvant pe care multi il rostesc,dar putini il inteleg.
Mesaj personalYahoo
Lieserl
  Trimis: 28 Mar 2008, 10:05 AM

Utilizator avansat

blink.gif blink.gif blink.gif Pastile? blink.gif blink.gif blink.gif

--------------------
studentă la Facultatea de Automatică și Calculatoare, București
grupa 325CA
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
avi779
Trimis: 28 Mar 2008, 05:14 PM

Utilizator activ

am incercat sa iau mentat dar nu imi plac...defapt mirosul si culoarea lor(stiu ca asta e mai putin important dar...)acum iau memoplus biggrin.gif
Mesaj personal
metuzu
Trimis: 28 Mar 2008, 05:55 PM

Începător
*

daca nu te mai multumeste lecitina poti incerca si cu steroizi!! bagi cu seringa in muschi smile.gif))
Acum, serios vorbind, eu sunt de parere ca lecitina e mai mult de moral. Lucreaza la psihic wink.gif
Mesaj personal
not_afraid_of_detroit
Trimis: 28 Mar 2008, 09:25 PM

Utilizator activ

da....steroizii injectati in tot corpul aduc de la sine un 10+ la BAC/admitere.....incercati

--------------------
Daca o pocnesti, se cheama maltratare. Daca te pocneste ea, e autoaparare. Daca iei o decizie fara sa o intrebi, esti nesimtit. Daca ea ia o decizie fara sa te consulte, e femeie emancipata. Daca-i ceri sa faca ceva ce nu-i place, e dominare masculina. Daca te roaga ea, ii faci o favoare. ..Daca apreciezi formele unei femei si lenjeria sumara esti pervers. Daca nu, esti homo. Daca-i oferi flori, urmaresti ceva. Daca nu, esti fraier. Daca esti mandru de realizarile tale esti plin de tine. Daca nu, esti lipsit de ambitie. Daca o doare capul, e obosita. Daca te doare pe tine, n-o mai iubesti. Daca vrei sa faci dragoste prea des, esti obsedat. Daca nu, ai pe altcineva. De aceea barbatii mor mai repede decat femeile....
Mesaj personal
Székely Levente
Trimis: 29 Mar 2008, 06:02 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (not_afraid_of_detroit @ 28 Mar 2008, 09:25 PM)
da....steroizii injectati in tot corpul aduc de la sine un 10+ la BAC/admitere.....incercati

Asta sper ca e o replica sarcastica. - Nimic nu aduce un 10 la Bac si nici la admitere "de la sine", cu - poate - singura exceptie a invataturii. - Dar steroizii anabolizanti care se folosesc cu scop terapeutic in tratamentul cancerului, al SIDA, in caz de osteoporoza de grad avansat, si altele asemenea, precum si in scopuri neterapeutice (cresterea masei musculare) mai mult ca sigur nu au beneficii in acest sens.

In schimb au efecte adverse dintre cele mai periculoase (http://www.steroizi.ro/efecte_negative.html), scop nesingular pentru care in Romania comercializarea legala a lor se face in mod exclusiv pe baza de prescriptie.

Acest mesaj a fost modificat de către Székely Levente la data 29 Mar 2008, 06:03 PM
Mesaj personalTrimite email
Danna_89
Trimis: 29 Mar 2008, 07:59 PM

Utilizator activ

Eu iau lecitina si iau si vitamine tongue.gif
Mesaj personal
Vio`
Trimis: 30 Mar 2008, 12:03 AM

Utilizator activ

si eu iau lecitina biggrin.gif

--------------------
user posted image
Mesaj personal
Lieserl
Trimis: 30 Mar 2008, 01:45 PM

Utilizator avansat

Eu iau timp liber si il inlocuiesc cu timp pentru lucrat. E ceva in neregula cu mine? unsure.gif

--------------------
studentă la Facultatea de Automatică și Calculatoare, București
grupa 325CA
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
lordandrey
Trimis: 30 Mar 2008, 05:25 PM

Utilizator avansat

Exista un singur efect benefic al acestor substante. Te ajuta sa fii mai putin obosit. Adica in loc sa lucrezi 4 ore fara sa obosesti lucrezi 6 fara sa obosesti.
Te ajuta doar sa inveti mai mult.
Metode pentru a sti fara sa inveti vor fi in viitor mai mult ca sigur. Pana atunci...la lucru:D
Mesaj personal
zk.
Trimis: 31 Mar 2008, 12:44 AM

Utilizator activ

si eu iau mentat. de vreo 2 luni.
acum 4 ani la ex de capacitate mi-a prescris doctora de familie tonotil. imi amintesc ca era al naibii de bun. acum mi-am luat de la farmacie si incep sa iau sapt asta din el, ca tot stau acasa si o sa asimilez ceva materie tongue10.gif

dar cea mai buna metoda este prin excelenta:
"Eu iau timp liber si il inlocuiesc cu timp pentru lucrat." happy01.gif

hai numai bine
sign28.gif

--------------------
admisa la FPSE.
standing on the ledge, show the wind how to fly..
Mesaj personal
ezragsit
Trimis: 31 Mar 2008, 01:16 AM

Utilizator avansat

Nu uitați de somn!

Vor fi fiind mii de teorii despre ce este somnul, eu cred în teoria mea. Somnul este pentru mintea noastră ceea ce este o defragmentare pentru un hard-disc aglomerat.

Noțiunile învățate au nevoie de timp pentru a se "așeza".
Dacă acumulăm prea multe fără somn ... noțiunile nu se mai integrează în cunoștințele noastre.
Clasicul "le știm după o zi, le-am uitat după două"!

Există o legendă despre somnul de până la miezul nopții.

Și există și adevărul că unii învață mai bine seara-noaptea, alții învață mai bine dimineața devreme...

Dar nu știu pe nimeni care să se fi pregătit cu succes pentru un examen mare fără să-și fi controlat bine somnul. Nu ca să nu fie, ci ca să fie suficient și atunci când trebuie!

Și, tragic sau nu, eu aș scoate televizorul complet până la bac!
Nu e treabă de "destindere". Ci e "furt" de timp!

Destinderea se poate obține ALTERNÂND! Învăț la mate până simt că nu mai merge. Schimb atunci. Citesc la română. Sau fac o schemă la geografie... Apoi, când "mă plictisesc", mă întorc la mate...

4 ore de mate < 1 oră mate+1 oră română+1 oră mate...

--------------------
:O Isaac Asimov (Prelude to Foundation - near 1988):
"I'm talking about teaching computers, you understand, and I'm asking if you can devise programs to teach various phases of contemporary mathematics [...] Anyway, to get back to the programming of mathematical teaching computers, I suppose that that can be done either proficiently or poorly."
{well, not so ... S.F.}
:) MinistEre de la jeunesse, de l'éducation nationale et de la recherche (France. Épreuve de mathématiques du baccalauréat général - near 2000):
"La maîtrise de l'usage des calculatrices est un objectif important pour la formation des élEves. L'emploi de ce matériel est autorisé..."
{oui, c'est ca ... éducation et recherche}
:( Ministerul educației, cercetării și tineretului (România. Metodologia de organizare și desfășurare a examenului de bacalaureat - near 2010):
"îi informează [pe candidați] că pătrunderea în sală ... cu mijloace electronice de calcul ... [ș.a.] ... atrag după sine eliminarea din examen;"
{amintind de ... History of the Decline and Fall of the Roman Empire}
Mesaj personalTrimite emailYahoo
bogdyman88
Trimis: 31 Mar 2008, 02:52 PM

Utilizator
**

QUOTE (metuzu @ 28 Mar 2008, 05:55 PM)
daca nu te mai multumeste lecitina poti incerca si cu steroizi!! bagi cu seringa in muschi smile.gif))
Acum, serios vorbind, eu sunt de parere ca lecitina e mai mult de moral. Lucreaza la psihic wink.gif

de fapt au efect placebo, ceea ce e foarte bine

--------------------
... vanator de fatalai ce plang la fusta lu' mama ca is prea grele subiectele de bac
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
Ezaf
Trimis: 7 Apr 2008, 12:10 AM

Începător
*

Lecitina nu funcționeză deloc...de fapt are un efect invers. mad.gif
Mesaj personal
meda18
Trimis: 17 Apr 2008, 08:23 PM

Utilizator
**

BILOMAG sunt alte pastile bune pt concentrare si memorie,cel putin mie mi au prins bine.intr adevar se vad efecte dupa o perioada de timp.eu am luat anul trecut inainte de olimpiada nationala si am sa iau si anu asta inainte de bac,dar isi fac efectul doar cu invatatul,ca degeaba iei pastile si pui burta pe carte doar la propriu. wink.gif
Mesaj personal
zk.
Trimis: 17 Apr 2008, 10:05 PM

Utilizator activ

in cat timp isi fac efectul?

--------------------
admisa la FPSE.
standing on the ledge, show the wind how to fly..
Mesaj personal
magheralex
Trimis: 18 Apr 2008, 02:23 PM

Utilizator activ

15-20 zile
Mesaj personal
Alexandra__
Trimis: 18 Apr 2008, 02:50 PM

Utilizator
**

eu am luat mentat si nu mi-a placut mirosul si culoarea...si acum iau lecitina si MgB6 si pot spune ca nu ma mai simt la fel de obosita ca inainte.Inainte dormeam 7 ore pe noapte si eram mai obosita si acum dorm undeva la 3-5 ore si nu prea simt oboseala.
Mesaj personal
paperjam
Trimis: 18 Apr 2008, 09:17 PM

Utilizator activ

QUOTE (Alexandra__ @ 18 Apr 2008, 02:50 PM)
eu am luat mentat si nu mi-a placut mirosul si culoarea...si acum iau lecitina si MgB6 si pot spune ca nu ma mai simt la fel de obosita ca inainte.Inainte dormeam 7 ore pe noapte si eram mai obosita si acum dorm undeva la 3-5 ore si nu prea simt oboseala.

o s-o simti la un moment dat si n-o sa fie prea dragut. eu iau extremvit, nu stiu daca au vreun efect in afara de cel psihologic, da mie imi merge mai bine parca. oricum daca dorm mai putin de 5 ore noaptea, obligatoriu bag somn dupa amiaza

--------------------
Colegiul National Unirea Focsani
romana - oral 10
romana - scris 8
engleza - oral 10
matematica (m1) 9.20
fizica 9.90
geografie 9.80
medie 9.48
Mesaj personal
diana19
Trimis: 15 Jun 2010, 01:32 AM

Utilizator
**

si eu iau mentat,de 2 saptamani cam asa,si nu stiu ce am nu pot sa mai adorm,sa fie de la asta? somnul mi se pare obligatoriu iar eu niciodata nu am avut probleme,dar asta e deja a2a noapte in care nu pot sa adorm,si nu mi se pare normal.plus nici pe timpul nu resimt oboseala cum o simteam daca nu as fi dormit. blink.gif [***]?
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved