Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> profesor documentarist
ralu192000
  Trimis: 3 Apr 2008, 05:32 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Buna ziua!
Am cautat subiecte care sa trateze problema asta,dar sunt prea putine,asa ca o sa lansez inca unul.
Sunt profesor titular de limba engleza in mediul rural si de curand in comuna s-a aprobat infiintarea unui post de profesor documentarist. Mi s-a propus sa ma inscriu si eu la concurs, asta insemnand ca nu voi mai avea ore, ci voi sta tot timpul la CDI, efectuind activitatile specifice acestui nou post.
Intrebarea mea este urmatoarea: se merita sa fac trecerea asta? Nu voi pierde la salariu? Am inteles ca as fi, in acest caz, cadru didactic auxiliar, asta nu e un pas inapoi? Chiar nu stiu ce avantaje/dezavantaje as avea si imi e greu sa ma decid.
Poate ma lamureste cineva cu mai multe informatii. sign67.gif

Momentan am la salariu spor de rural si de dirigentie, care cred ca vor disparea odata ce voi fi documentarist... blink.gif
Multumesc anticipat!
Mesaj personal
magdatodea
Trimis: 3 Apr 2008, 06:37 PM

Utilizator avansat

O parere...

"Profesor de limba engleza" suna mult mai frumos decat...
Scuze!
Mesaj personal
DOLCE FAR NIENTE
Trimis: 3 Apr 2008, 06:56 PM

Utilizator avansat

Eu cred că aveți deja răspunsul...
Adică nu e f. greu să alegeți între a profesa strict în specialitate (având deja o competență verificată prin examene de tot soiul) și a schimba domeniul, fie el înrudit, dar "nebulos", cu renunțările care decurg: la salariu, la sporuri, bonuri, tichete, cărți etc. ...

Ar fi greu să renunțați la învățământul propriu-zis - o "sursă inepuizabilă de îmbogățire rapidă"!

Acest mesaj a fost modificat de către DOLCE FAR NIENTE la data 3 Apr 2008, 07:08 PM
Mesaj personal
ralu192000
Trimis: 3 Apr 2008, 07:03 PM

Utilizator
**

biggrin.gif
Da, cred ca mai degraba as schimba domeniul tongue.gif
E o chestie ciudata, totusi, faptul ca ai mei colegi se arata un pic invidiosi...
Credeam ca e ceva mai mult decat stiu eu, de aceea si apelul la parerea dumneavoastra. love28.gif
Mesaj personal
roberta-chris
Trimis: 3 Apr 2008, 08:43 PM

Utilizator avansat

Cine a inventat "profesor documentarist" in loc de "bibliotecar" cred ca a inventat si "asistent manager" in loc de "secretar"...
Documentaristul are norma de lucru efectiv in scoala 40 de ore, pe cand profesorul are norma didactica de 18 ore. Profesorul de engleza este personal didactic de predare, avand toate drepturile, inclusiv de a fi director, pe cand documentaristul nu are aceste drepturi... El trebuie doar sa pregateasca materialele pentru profesori, asa cum fac laborantii...
Daca iti place sa predai la clasa, sa muncesti cu elevii, ramai prof. de engleza. Daca preferi sa faci orice numai sa nu predai la clasa, baga-te documentarist... Oricum nu vei scapa de predare, pentru ca oricine lipseste de la scoala, bibliotecarul/documentaristul este trimis imediat la suplinire ca deh, el si asa sta degeaba acolo de la 8 la 16... confused06.gif

--------------------
"Daca esti cea mai inteligenta persoana din incapere, nu te afli unde trebuie." — Dave Zinczenko
Mesaj personal
ban_mec
Trimis: 3 Apr 2008, 09:00 PM

Utilizator avansat

Ar mai fi de retinut un "mic" amanunt.
Pentru ocuparea postului de prof. documentarist, trebuie facut un postuniversitar de specialitate. Se face numai la Bucuresti... Si costa.
Iar ocuparea postului se face prin concurs. ... Esti sigura ca vei fi persoana agreeata sa "castigi" ?

Bafta si minuni ! wink.gif

--------------------
Unde fun nu e...nimic nu e !
Mesaj personal
ralu192000
Trimis: 4 Apr 2008, 11:54 AM

Utilizator
**

Asta ii pune capac! Adica sa platesc un curs ca sa obtin un post care sa fie mai prost platit?! In ce tara traim...! huh.gif
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved