Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Cum este corect?, ușa la casă/ ușa casei
za_naspter
Trimis: 23 Apr 2008, 04:23 PM

La prima intervenție

Grup: Members

Cum se spune corect?
1. Ion schimbă ușa casei. (care ușă? .... a casei)
2. Ion schimbă ușa la casă. (unde schimbă ușa? ... la casă)
3. Ambele variante. (depinde de felul în care privești problema)
Mesaj personalYahoo
DOLCE FAR NIENTE
Trimis: 24 Apr 2008, 03:57 PM

Utilizator avansat

Varianta 1 este corectă.

Varianta 2 (cu genitiv prepozițional) nu este literară și este deci nerecomandată.

Apare, uneori, dar este total incultă, exprimarea: "fata la șefa" în loc de "fata șefei".
Mesaj personal
adelykitt
Trimis: 14 Jun 2008, 06:53 PM

Utilizator activ

Am si eu o nelamurire, secretara, atunci cand completa mediile in registrul matricol avea rubrica> nationalitate si a scris : romana, in dreptul tuturor elevilor indiferent de sex, este corect? sau trebuia sa scrie roman la toti ?
Mesaj personalTrimite email
Casablanca
Trimis: 26 Jun 2008, 10:53 PM

Utilizator activ

nationalitatea e romana.

subst. nationalitate este feminin.

--------------------
"Nu sunt supărat că m-ai mințit, sunt supărat că de acum încolo nu te mai pot crede." Friedrich Nietzsche
Mesaj personalIntegrity Messenger IMICQAOLYahooMSN
filip.aniela
Trimis: 14 Jul 2009, 11:46 AM

Începător
*

am si eu o mare nelamurire...cum este corect sa desparti in silabe cuvantul "coafa"? dau admitere anul asta la drept universitate si am luat variantele de anul trecut...e si ei zic k e corect : coa-fa? este logic?k eu nu am gasit logica? va rog lamuriti-ma si pe mine
Mesaj personal
ani24
Trimis: 28 Jul 2009, 04:58 PM

Utilizator
**

QUOTE (filip.aniela @ 14 Jul 2009, 12:46 PM)
am si eu o mare nelamurire...cum este corect sa desparti in silabe cuvantul "coafa"? dau admitere anul asta la drept universitate si am luat variantele de anul trecut...e si ei zic k e corect : coa-fa? este logic?k eu nu am gasit logica? va rog lamuriti-ma si pe mine

In "coafa", oa este diftong, deci despartirea corecta e coa-fa
Mesaj personal
Angel1
Trimis: 8 Jun 2010, 05:27 PM

Începător
*

Si ne mai miram , de ce tineretul din ziua de azi iese din gimnaziu/liceu cu mintea ....
Pe inteles : NU STIM SA VORBIM , DAR SA MA SCRIEM ... , vai de capul vostru, ma includ si eu in categoria "tineret" , dar sa vezi/auzi asa ceva , te doare capul.

Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved