Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Situatie neincheiata la una sau mai multe discipline pe semestrul I, Exista in clasele a 9-a si a 10-a elevi cu situatia neincheiata pe semestrul I datorita nefrecventarii cursurilor
mălăelea
Trimis: 5 Jun 2008, 12:08 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Exista elevi de clasa a 9-a si a 10-a care nu s-au prezentat la cursuri deloc sau sporadic si au ramas cu situatia neincheiata pe semestrul I. In ultimele 2-3 saptamani ale anului scolar, acesti elevi s-au prezentat la cursuri si chiar au participat la teste primind note. Regulamentul de Organizare si Functionare a Unitatilor de Invatamant Preuniversitar prevede in art. 65: ,, Elevii declarati amanati pe semestrul I isi vor incheia situatia scolara in primele patru saptamani de la revenirea la scoala''. Dar elevii s-au prezentat in saptamanile 14-15 din semestrul al II-lea. Evident ca nu au mai putut primi note pentru semestrul I. Au situatia neincheiata pe semestrul I si primind note, s-ar putea sa aiba situatia incheiata pe semestrul al II-lea.
ROFUIP nu prevede cum se pot rezolva aceste situatii. Ele exista si trebuie cumva rezolvate. O solutie ar fi ca elevii sa primeasca media la purtare sub 6 si ar ramane repetenti. Dar dirigintii vor motiva sutele de absente si se va rezolva problema lor. Situatia neincheiata insa ramane.

--------------------
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
mălăelea
Trimis: 5 Jun 2008, 12:21 PM

Utilizator avansat

In anii scolari trecuti, rezolvam astfel de situatii prin participarea elevilor la examenele de incheiere a situatiei scolare din august , cand li se incheia situatia scolara pe semestrul I, eventual si pe semestrul al II-lea. Dar nu prea este in litera legii(ROFUIP), ci poate doar in spiritul ei.

--------------------
lungu1on
Trimis: 5 Jun 2008, 05:10 PM

Utilizator avansat

QUOTE (mălăelea @ 5 Jun 2008, 11:08 AM)
art. 65: ,, Elevii declarati amanati pe semestrul I isi vor incheia situatia scolara in primele patru saptamani de la revenirea la scoala''. Dar elevii s-au prezentat in saptamanile 14-15 din semestrul al II-lea. Evident ca nu au mai putut primi note pentru semestrul I. Au situatia neincheiata pe semestrul I si primind note, s-ar putea sa aiba situatia incheiata pe semestrul al II-lea.

Este vorba de revenirea elevului la scoala si nu de inceperea semestrului II .
Nu se pot incheia mediile pe sem II iar pe primul sa fie neincheiate .

--------------------
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers.(Thomas Alva Edison)
Mesaj personal
mălăelea
Trimis: 5 Jun 2008, 08:10 PM

Utilizator avansat

Si daca elevul a aparut cand mai erau 3 saptamani pana la sfarsitul anului scolar? Eu inchei mediile pe semestrul I in mai? Nu cred. Directoarea a interzis categoric sa se mai incheie mediile dupa ce au trecut cele 4 saptamani, adica de pe 7 martie.

--------------------
mălăelea
Trimis: 6 Jun 2008, 06:14 PM

Utilizator avansat

Cum ati rezolvat aceasta problema in alte licee? Nu vad care ar fi solutia corecta.

--------------------
adiana
Trimis: 12 Jun 2008, 06:27 AM

Utilizator
**

si eu m-am lovit de o situatie asemanatoare, dar este vorba despre elevi de clasa a XI si a XII-a care au frecventat mai putin de 50% din numarul orelor la o disciplina, fara a avea o motivatie medicala. Daca un elev are 2 corigente si o situatie neincheiata din motivele de mai sus este repetent sau se poate declara amanat
Mesaj personal
lungu1on
Trimis: 12 Jun 2008, 07:39 AM

Utilizator avansat

QUOTE (adiana @ 12 Jun 2008, 05:27 AM)
Daca un elev are 2 corigente si o situatie neincheiata din motivele de mai sus este repetent sau se poate declara amanat

Amânat DA , repetent NU .
Regulament
Art.64. Sunt declarați amânați, semestrial sau anual, elevii cărora nu li se poate definitiva situația școlară la una sau la mai multe discipline de studiu/module din următoarele motive:
a) au absentat, motivat sau nemotivat, la cel puțin 50% din numărul de ore de curs prevăzut într-un semestru la disciplinele respective.

Art.67. (1) Sunt declarați repetenți:
a) elevii care au obținut medii anuale sub 5,00/calificativul „insuficient” la mai mult de două discipline de învățământ;

--------------------
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers.(Thomas Alva Edison)
Mesaj personal
el_dorin
Trimis: 12 Jun 2008, 09:24 AM

Utilizator avansat

in cazul in care un elev are media sem.I - 5 si pe sem. II -4 i se incheie media anuala 4,50 sau i se va incheia la "media la ex. corig."?
Mesaj personal
lungu1on
Trimis: 12 Jun 2008, 09:47 AM

Utilizator avansat

Nu i se va incheia deloc .
Media de la examenul de corigenta se va trece la "media ex corigenta" .
Aceasta medie devine si medie anuala si se trece in rubrica "media anuala" .

--------------------
Mesaj personal
el_dorin
Trimis: 12 Jun 2008, 09:53 AM

Utilizator avansat

multumesc pt ajutor si promptitudine. asa banuiam si eu
Mesaj personal
adiana
Trimis: 12 Jun 2008, 09:59 AM

Utilizator
**

Art. 64 lit a continua cu " Consiliul clasei, cu acordul prof. care preda disciplina respectiva poate decide incheierea situatiei scolare a elevilor care absenteaza motivat din cauza unor afectiuni grave, , mentionate ca atare in documente medicale sau din alte cauze pe care consiliul clasei le considera ca justificate....mentionate in proces verbal" - Intrebare :daca nu exista acordul profesorului si nici pv incheiat in consiliul clasei, cum se rezolva?
Multumesc!
Mesaj personal
lungu1on
Trimis: 12 Jun 2008, 10:06 AM

Utilizator avansat

Elevul este amanat ( cu situatia neincheiata ) si
Art.65.
(1) Elevii declarați amânați pe semestrul I își vor încheia situația școlară în primele patru săptămâni de la revenirea la școală, în conformitate cu prevederile prezentului regulament.
(2) Încheierea situației școlare a elevilor amânați pe semestrul al doilea sau amânați anual se face într-o perioadă stabilită de conducerea unității de învățământ, înaintea sesiunii de corigențe. Elevii amânați, care nu promovează la una sau două discipline de studiu, în sesiunea de încheiere a situației școlare, se pot prezenta la sesiunea de corigențe.

--------------------
Mesaj personal
mălăelea
Trimis: 12 Jun 2008, 06:56 PM

Utilizator avansat

E ciudat faptul ca se poate incheia media pe semestrul I in luna mai, cand apare elevul la scoala. Regulamentul este destul de neclar. Sunt foarte multe situatii in care improvizam sau rezolvam cam cum ne taie capul, pentru ca Regulamentul nu ne ajuta.

--------------------
angelo95
Trimis: 5 Dec 2009, 12:43 AM

Utilizator avansat

Multe articole de lege sunt neconstitutionale si ambigue
Ex la copilul meu i-a facut media fara sem 2 trecut in carnet la nici o materie . doar la purtare 4 FENOMENAL !!!!!!!!!!!!!!!!! TRAIM IN ROMANIA
Mesaj personal
flixdavid
Trimis: 21 Jun 2011, 08:34 PM

Utilizator activ

Regulamentul asta e o mare nebuloasa...stie cineva care este diferenta dintre amanat, cu situatie neincheiata, nescolarizat, abandon?
Mesaj personal
dmd
Trimis: 21 Jun 2011, 10:23 PM

Utilizator avansat

Lucrez la un liceu sportiv si de multe ori elevii au avut campionate, turnee de pregatire din ianuarie pana in aprilie. Directorul ne-a explicat ca ei isi inchid situatia in primele 4 saptamani de la reluarea cursurilor, si nu de la inceperea semestrului al doilea.
In primul an la acest liceu mi s-a parut ciudat, apoi m-am obisnuit si la inceput de semestru ii intreb de cantonamente, etc pentru a le pune note din timp.

Acest mesaj a fost modificat de către dmd la data 21 Jun 2011, 10:25 PM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved