Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) 1 2 [3]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Variante Bacalaureat 2009
miky.doublevitief
Trimis: 5 Sep 2008, 07:42 PM

Utilizator
**

Grup: Members

QUOTE (rfmihai @ 5 Sep 2008, 09:30 AM)

Si eu tot din cartea aceea m-am apucat sa invat. Cand am zis ca nu raspund ca in carte ma refeream la variante, la prima parte. Dar pana la urma, trebuie sa fiu pe apropae, nu sa si semene!!!  biggrin.gif
Oricum eu am emotii de pe acum in ceea ce priveste bacalaureatul! biggrin.gif  unsure.gif

love28.gif Nu trebuie, gandeste logic tot si nu pe de rost cum fac multi si totul o sa iasa bine. character40.gif

--------------------
Inceputul de la capat se dovedeste a fi remorcare de la coada.

Bacalaureat 2009:
Limba romana - oral
Limba engleza - oral
Limba romana - scris
Limba latina - scris
Geografie - scris
Educatie fizica - practic

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Razi in stil mare! Hilarious! Enjoy it. A little fun in our life.
Mesaj personal
quodvide
Trimis: 6 Sep 2008, 12:32 PM

Utilizator avansat

eu am facut ceva pregatire la romana ,dar de apucat invatat serios comentariile m-am apucat pe 3 mai 2008(dupa onm) si am avut timp destul....eseul e buna,dar din timp pentru ca altfel e prea stufoasa ....am avut noroc de niste comentarii bine-facute si am luat 10 la romana(9.98 media)...prima si a 2-a parte le-am citit dintr-o carte de subiecte rezolvate de la editura aula,....toata lumea zicea ca e o carte mai slabuta,insa eu am citit primele 2 parti ca sa am o idee .acolo trebuie sa te duca un pic imaginatia ca sa umpli randurile...asa ca invatati din timp ca e mai bine pentru voi(la romana)...la stiintele exacte mate/fizica trebuie facute toate variantele ca e timp destul; eu le-am facut in 1 luna pe toate la matematica ...spun ca trebuie facute toate pentru ca cel putin anul trecut nu erau -sa zicem -50 de exercitii de acelasi fel si trebuia parcurs tot----bineinteles daca sperai la 10 sau pe aproape

--------------------
ETTI
Mesaj personal
miky.doublevitief
Trimis: 6 Sep 2008, 12:56 PM

Utilizator
**

QUOTE (quodvide @ 6 Sep 2008, 12:32 PM)
eu am facut ceva pregatire la romana ,dar de apucat invatat serios comentariile  m-am apucat pe 3 mai 2008(dupa onm) si am avut timp destul....eseul e buna,dar din timp pentru ca altfel e prea stufoasa ....am avut noroc de niste comentarii bine-facute si am luat 10 la romana(9.98 media)...prima si a 2-a parte le-am citit dintr-o carte de subiecte rezolvate de la editura aula,....toata lumea zicea ca e o carte mai slabuta,insa eu am citit primele 2 parti ca sa am o idee .acolo trebuie sa te duca un pic imaginatia ca sa umpli randurile...asa ca invatati din timp ca e mai bine pentru voi(la romana)...la stiintele exacte mate/fizica trebuie facute toate variantele ca e timp destul; eu le-am facut in 1 luna pe  toate la matematica ...spun ca trebuie facute toate pentru ca cel putin anul trecut nu erau -sa zicem -50 de exercitii de acelasi fel si trebuia parcurs tot----bineinteles daca sperai la 10 sau pe aproape

Multe persoane isi fac eseul de 4-5 pagini si apoi il invata papagaliceste pentru examen si gata. Mie una mi se pare deja exagerat, ca la cate eseuri avem de invatat, suna aiurea. Nu vreau sa imi pierd vremea facand asemenea eseuri. Tu la limba romana scris cum ai facut? Adica ma refer cum ti-ai organizat pe moment rezolvarea respectivei variante? laugh.gif confused24.gif

Din timp am inceput si eu sa invat ... de prin iunie am inceput sa fac schitele pentru bacalaureat cu toate speciile. Pe scurt, am redus "Eseul" la partile importante si schitate pe foi astfel incat sa pot sa invat cat mai usor.

Acest mesaj a fost modificat de către miky.doublevitief la data 6 Sep 2008, 12:58 PM

--------------------

Bacalaureat 2009:
Limba romana - oral
Limba engleza - oral
Limba romana - scris
Limba latina - scris
Geografie - scris

Mesaj personal
quodvide
Trimis: 6 Sep 2008, 06:50 PM

Utilizator avansat

atunci cand invatam un' comentariu ' incercam sa nu ma opresc doar la subiect si atat ;adica putina inventivitate nu strica niciodata...nu aveam o schema standard. la unele(cum e basmul de anul asta) incepeam pur si simplu cu definitia basmului /roman sau ce era ...insa si asta incercam sa o fac cat mai frumos -spre exemplu la basm eu stiam o definitie clasica lunga si plictisitoare(corecta de altfel)...la bac am scris doar 2 randuri foarte cuprinzatoare si la obiect ....ai auzit ca trebuie citate ...intr-adevar sunt bune,dar cu cap -nu neaparat calinescu ,manolescu sau lovinescu(nici neglijati nu trebuie)....poti apela la ioana pirvulescu,matei calinescu sau constantin noica...nu trebui sa inveti nici tone ,dar nici sa te limitezi la 2-3 pagini...eu am scris vreo 6 si 1/2 pagini la basm(scriu mare)...si la primele 2 parti m-am folosit de idei din comentarii...la prima parte am dat de nichita stanescu unde am facut trimiteri la anumite notiuni generale despre poezia stanesciana si aici cu grija sa nu para ca bati campii....partea a 2-a a fost despre timp..asa ca timpul cronologic si psihologic din ''ultima nopate de dragoste...''s-a potrivit perfect....apropo romanul lui camil petrescu se potriveste si la psihologic si la roman al experientei asa ca poti alege ''ultima noapte'' la ambele

Acest mesaj a fost modificat de către quodvide la data 6 Sep 2008, 06:51 PM

--------------------
ETTI
Mesaj personal
miky.doublevitief
Trimis: 6 Sep 2008, 07:20 PM

Utilizator
**

QUOTE (quodvide @ 6 Sep 2008, 06:50 PM)
atunci cand invatam un' comentariu ' incercam sa nu ma opresc doar la subiect si atat ;adica  putina inventivitate nu strica niciodata...nu aveam o schema standard. la unele(cum e basmul de anul asta) incepeam pur si simplu cu definitia basmului /roman  sau ce era ...insa si asta incercam sa o fac cat mai frumos -spre exemplu la basm eu stiam o definitie clasica lunga si plictisitoare(corecta de altfel)...la bac am scris doar 2 randuri  foarte cuprinzatoare si la obiect ....ai auzit ca trebuie citate ...intr-adevar sunt bune,dar cu cap -nu neaparat calinescu ,manolescu sau lovinescu(nici neglijati nu trebuie)....poti apela la ioana pirvulescu,matei calinescu sau constantin noica...nu trebui sa inveti nici tone ,dar nici sa te limitezi la 2-3 pagini...eu am scris vreo 6 si 1/2 pagini la basm(scriu mare)...si la primele 2 parti m-am folosit de idei din comentarii...la prima parte am dat de nichita stanescu unde am facut trimiteri la anumite notiuni generale despre poezia stanesciana  si aici cu grija sa nu para ca bati campii....partea a 2-a a fost despre timp..asa ca timpul cronologic si psihologic din ''ultima nopate de dragoste...''s-a potrivit perfect....apropo romanul lui camil petrescu se potriveste si la psihologic si la roman al experientei asa ca poti alege ''ultima noapte'' la ambele

Mersi mult pentru informatii, chiar ai cuprins tot ce vroiam sa aflu. Dar eu m-am gandit de fapt la romanul lui Camil Petrescu: Patul lui Procust daca se potriveste la psihologic si experienta. Mi s-a zis ca se potriveste confused06.gif am sa incerc sa ma lamuresc si cu profesoara de lb. romana.

Si la romana incerc mereu sa combin mai multe informatii, sa nu raman pe ceva standard. E ceva mai original si cred ca asa am sa procedez si la examen.

Thanks inca o data love28.gif

Acest mesaj a fost modificat de către miky.doublevitief la data 6 Sep 2008, 07:22 PM

--------------------

Bacalaureat 2009:
Limba romana - oral
Limba engleza - oral
Limba romana - scris
Limba latina - scris
Geografie - scris

Mesaj personal
quodvide
Trimis: 7 Sep 2008, 11:33 AM

Utilizator avansat

de 'patul lui procust ' nu stiu ,dar intrebi tu.si la noi anul acesta era o mare nedumerire pana cu vreo 2 luni inainte de bac ce facem .unii ziceau ca merge 'ultima noapte ',altii ca nu , 'maitreyi' fiind considerat mai potrivit smile.gif

--------------------
ETTI
Mesaj personal
Anda18
Trimis: 10 Sep 2008, 11:47 PM

Utilizator
**

dupa parerea mea bucurati-va de zilele de vacanta care au mai ramas ca pe urma incepe stresul. mult succes. vom avea noroc anul asta

--------------------
Bac 2009

Romana oral+scris
Franceza - oral
D:Geografie
E: Psihologie
F: Sport
Mesaj personal
miky.doublevitief
Trimis: 11 Sep 2008, 12:06 AM

Utilizator
**

QUOTE (Anda18 @ 10 Sep 2008, 11:47 PM)
dupa parerea mea bucurati-va de zilele de vacanta care au mai ramas ca pe urma incepe stresul. mult succes. vom avea noroc anul asta

Stresul e in cantitati biggrin.gif stii? .. Ti-l faci tu cu mana ta cat vrei de mare. Acum eu pentru ce sa ma stresez? Pentru un bac care si-a pierdut importanta de mult? blink.gif

Ma interesez, sunt in tema, invat cum trebuie si dau tot ce pot din mine. Nu-mi trebuie mai mult happy30.gif . Gandeste-te ca stresul exista ca tu sa te gandesti la el si apoi sa devii stresat. E doar un joc penibil pe care il creaza lumea cand se streseaza vai cum o sa fie bac-ul alea alea .. ma intelegi, sper unsure.gif . Stay chill cool20.gif

Succes si tie.. si la toti de altfel! love28.gif

--------------------

Bacalaureat 2009:
Limba romana - oral
Limba engleza - oral
Limba romana - scris
Limba latina - scris
Geografie - scris

Mesaj personal
Anda18
Trimis: 11 Sep 2008, 09:50 AM

Utilizator
**

in viata mea nu m-am stresat pentru scoala.... de ce m-as stresa acum.... nu luati asta ca si cum nu as fi invatat smile.gif FEREASCA.... doar ca nu are rost... emotiile create aiurea strica tot.

oricum emotia e inainte. pusi in fata faptului numai simtim nimic smile.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Anda18 la data 11 Sep 2008, 09:54 AM

--------------------
Bac 2009

Romana oral+scris
Franceza - oral
D:Geografie
E: Psihologie
F: Sport
Mesaj personal
alexsparky
Trimis: 24 Sep 2008, 10:50 PM

Utilizator
**

fiecare isi da cu pararea pe aici...

NU POATE NIMENI "MAI MARE" SA NE ZICA SI NOUA:" DA, se vor publica variantele pt bac pe data de... sau NU, nu se vor mai publica..." ???? mie, unu mi-e f teama :|

Daca nu apar.. ( doamne fereste ) n-ar fi corect, pt ca cei de anu trecut le-au avut. Sa le numeroteze cum or vrea, numai sa apara cat mai repede si sa nu se mai schimbe. Sa le lucram si noi.

Mai scriau unii pe aici, ca nu ar fi bine sa apara pt ca o sa le invatam mecanic. Sa-mi zica si mie cineva cum poti sa inveti toate comentariile la romana, ex la mate si fizica ca papagalul.. Eu unu nu as putea sa retin toate alea pe derost... Daca apar le pargurgem si noi de cateva ori si va fi mult mai bine.

Oricum pana la bac se mai schimba vre-o 2 ministrii, se mai dau 2,3 legi si noi " suferim " de pe urma lor :|
Mesaj personal
Székely Levente
Trimis: 25 Sep 2008, 10:21 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

Vedeti acest mesaj.
Mesaj personalTrimite email
paulamunt
Trimis: 2 Oct 2008, 03:01 PM

Utilizator
**

e foarte nasol daca nu se vor publica variantele sad.gif si asa sunt fff multe... macar sa stim la ce sa ne asteptam
Mesaj personal
paulamunt
Trimis: 2 Oct 2008, 03:02 PM

Utilizator
**

QUOTE (Anda18 @ 11 Sep 2008, 09:50 AM)
in viata mea nu m-am stresat pentru scoala.... de ce m-as stresa acum.... nu luati asta ca si cum nu as fi invatat smile.gif FEREASCA.... doar ca nu are rost... emotiile create aiurea strica tot.

oricum emotia e inainte. pusi in fata faptului numai simtim nimic smile.gif

la ce profil esti de dai bacu si la istorie si geogra? /:)
Mesaj personal
Ponchita
Trimis: 2 Oct 2008, 09:23 PM

Utilizator avansat

la uman cred ca stiinte sociale sau nu stiu
eu una dau la F geografia, insa la E geografie chiar nu am auzit :-?

--------------------
Student Babes Bolyai University, Cluj Napoca,
Faculty of Economics and Business Administration, Master's degree in International Business Administration and Communication

AIESECer
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) 1 2 [3]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved