Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (90) « Primul ... 74 75 [76] 77 78 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> DEF LB. ENGLEZA!
iusty
Trimis: 26 Aug 2010, 01:51 PM

Utilizator activ

Grup: Members

la toamna, faci o preinspectie pana in 31 octombrie, iti depui dosarul la inspectorat ..actele necesare se gasesc pe net, si urmeaza ca timp de doi ani sa mai dai inca o preinspectie si o inspectie speciala....
in 2012, in vara poti da examenul...are, mai nou trei probe....s-a introdus de anul asta si proba orala la specialitate...pana acum, se mergea pe specialitate scris si psihopedagogie, oral....
bafta! wink.gif
Mesaj personal
Deea84
Trimis: 26 Aug 2010, 02:54 PM

Utilizator
**

QUOTE (iusty @ 26 Aug 2010, 01:51 PM)
la toamna, faci o preinspectie pana in 31 octombrie, iti depui dosarul la inspectorat ..actele necesare se gasesc pe net, si urmeaza ca timp de doi ani sa mai dai inca o preinspectie si o inspectie speciala....
in 2012, in vara poti da examenul...are, mai nou trei probe....s-a introdus de anul asta si proba orala la specialitate...pana acum, se mergea pe specialitate scris si psihopedagogie, oral....
bafta! wink.gif

Dar de ce trebuie sa fac inspectia asa de repede. Nici macar nu am timp sa ma acomodez cu clasele noi. E obligatoriu?
Mesaj personal
noltero
Trimis: 26 Aug 2010, 05:37 PM

Utilizator avansat

preinspectia se face inainte sa depui dosarul..aceasta puteai sa o faci si in semestrul al II lea 2010..si eu am amanat-o..va trebui sa tin preinspectia la un liceu nou..va fi greu ca si la tine...nu imi cunosc elevii..

oare se mai merita sa mai dam gradele..?cei cu gradul I au salariul un pic mai mare..dar pana acolo e cale lunga.. confused06.gif
Mesaj personal
alinabz11
Trimis: 3 Sep 2010, 07:24 PM

Utilizator
**

a dat cineva anul asta deful la engleza la Ploiesti ? daca da, va rog postati subiectele de la toate probele. mersi.
Mesaj personal
Sunshine7
Trimis: 3 Sep 2010, 08:33 PM

Utilizator avansat

Anul trecut am avut norma intreaga de franceza, anul asta am aceeasi norma intreaga de franceza (specialitatea a 2a, adica): ma pot inscrie la definitivat la engleza? Sau sa aman un an, neavand ore de engleza?
Mesaj personal
tonymichael2046
Trimis: 21 Sep 2010, 08:04 PM

Utilizator avansat

--------------------
Mesaj personalTrimite email
alyda21
Trimis: 28 Sep 2010, 03:23 PM

Utilizator
**

Am inteles ca cei care au diploma de Spiru Haret nu au fost lasati sa intre la examenul de definitivat si grade la Cluj, Brasov si alte centre. Stie cineva daca la alte centre a fost aceeasi problema?
Doresc sa ma inscriu si eu la def si pot spune ca din pacate am si eu printre altele diploma de la Spiru. Daca s-a schimbat ceva sau aveti alte informatii va rog sa le postati aici.
Va multumesc anticipat!

--------------------
Everything happens for a reason.
Mesaj personal
deliaBO
Trimis: 24 Oct 2010, 02:09 PM

Utilizator activ

QUOTE (alyda21 @ 28 Sep 2010, 03:23 PM)
Am inteles ca cei care au diploma de Spiru Haret nu au fost lasati sa intre la examenul de definitivat si grade la Cluj, Brasov si alte centre. Stie cineva daca la alte centre a fost aceeasi problema?
Doresc sa ma inscriu si eu la def si pot spune ca din pacate am si eu printre altele diploma de la Spiru. Daca s-a schimbat ceva sau aveti alte informatii va rog sa le postati aici.
Va multumesc anticipat!

Nici la Constanta nu au primit o parte din cei de la Spiru. .
Mesaj personal
tonymichael2046
Trimis: 18 Nov 2010, 07:24 PM

Utilizator avansat

--------------------
elena 00
Trimis: 18 Nov 2010, 08:10 PM

Utilizator avansat

buna! m-am inscris anul acesta le def limba engleza la suceava (pt. ca e mai aproape de casa). eu am terminat la iasi, asa ca nu stiu cum este la suceava.

va rog (cei care au sustinut examenul acolo) sa imi spuneti cum este. s-au facut in anii trecuti cursuri pregatitoare?

multumesc

--------------------
Between two evils, I always pick the one I never tried before.
Mesaj personal
tonymichael2046
Trimis: 18 Nov 2010, 09:00 PM

Utilizator avansat

QUOTE (elena 00 @ 18 Nov 2010, 08:10 PM)
buna! m-am inscris anul acesta le def limba engleza la suceava (pt. ca e mai aproape de casa). eu am terminat la iasi, asa ca nu stiu cum este la suceava.

va rog (cei care au sustinut examenul acolo) sa imi spuneti cum este. s-au facut in anii trecuti cursuri pregatitoare?

multumesc

hello helen!

iti pot spune ca profesorii sunt foarte okay cu studentii de la alte centre. eu am dat in 2008 si a fost super-duper, de asemenea terminand la iasi.

se fac cursuri pregatitoare inainte, la specialitate si psiho-peda: dppd sv

literes usv

o sa fie actualizari. a phone call would do.

wink.gif

--------------------
viviana271986
Trimis: 28 Nov 2010, 12:18 AM

Utilizator activ

Buna seara!Voi sustine in vara viitoare def-ul, dar deja ma pregatesc.Va rog cei care pot ,sa ma ajute cu materiale (programe,teme,modele de proiecte de lectie sustinute,etc) sfaturi,orice legat de inspectie si examen,disciplina geografie.Va multumesc mult!
Mesaj personal
elena 00
Trimis: 6 Feb 2011, 03:50 PM

Utilizator avansat

as avea o intrebare pentru cei care au sustinut deja examenul de def:

cum ati trecut peste inspectie? eu nu prea am emotii, insa copiii...

anul acesta am avut o lectie deschisa si copiii au fost f emotionati, unii au plans inainte de emotie... mi-a luat o ora sa ii linistesc. degeaba ii incurajez, sunt f fricosi cand e vorba de vreo inspectie.

in al doilea rand, nu am casete decat la 1 manual (din 4) si ma gandesc sa nu fie vreo prolema. am cautat sa le am pe toate, dar nu am gasit.

mi-am facut planuri de lectie zilnic, am planificarile in regula( zic eu) si sper sa fie bine.

voi ati folosit videoproiector la inspectie?

sincer, nici nu am cu cine sa ma consult la mine in scoala deoarece sunt singura profa de engleza calificata si deci prima care voi da deful la aceasta disciplina.

impartasi-ti din experienta voastra, va rog!!

--------------------
Mesaj personal
Wings
Trimis: 6 Feb 2011, 04:22 PM

Mentor

QUOTE (elena 00 @ 6 Feb 2011, 04:50 PM)

anul acesta am avut o lectie deschisa si copiii au fost f emotionati, unii au plans inainte de emotie... mi-a luat o ora sa ii linistesc. degeaba ii incurajez, sunt f fricosi cand e vorba de vreo inspectie.

in al doilea rand, nu am casete decat la 1 manual (din 4) si ma gandesc sa nu fie vreo prolema. am cautat sa le am pe toate, dar nu am gasit.

mi-am facut planuri de lectie zilnic, am planificarile in regula( zic eu) si sper sa fie bine.

sincer, nici nu am cu cine sa ma consult la mine in scoala deoarece sunt singura profa de engleza calificata si deci prima care voi da deful la aceasta disciplina.

1- cred ca acelor copii le-a fost indusa o anumita stare de emotivitate, asociata cu inspectiile...Vorbeste-le cu mai mult timp inainte, pregateste-i, eventual fagaduieste-le ca efortul lor de a participa cat mai activ la ora nu va ramane nerasplatit (un punct in plus la nota celor care participa, spre exemplu); lauda-i activitatea la lectia deschisa pe care ai avut-o inainte;
2- nu este nicio problema daca nu ai caseta pt toate manualele, poti preda o lectie bazata pe listening (la clasa la care ai manual), una pe grammar, alta de vocabular, sau una de predare, una mixta, una de consolidare, le poti combina, poti folosi tot felul de activitati, pe grupe, in perechi, jocuri, rebusuri, nu e musai sa urmezi cu sfintenie manualul, importanta e programa si planificarea lectiilor (poti fi "inainte" sau "dupa" planificare cu una, doua lectii); pt sugestii, gasesti materiale pe www.didactic.ro;
3 - faza cu videoproiectorul este la moda, il poti folosi pt a diversifica activitatile, dar trebuie sa ai in vedere mai multe lucruri:
- poti avea o pana de curent exact cand nu trebuie;
- trebuie sa stii sa il folosesti la sigur, fara a crea pauze nedorite (poate te ajuta cineva din scoala);
- sa ai pregatite activitati in caz de "avarie", daca, Doamne fersete, ai probleme cu tehnica sau termini lectia prea devreme; de asemenea, contorizeaza-ti bine timpul pt activitatile fiecarei lectii, daca te lungesti prea mult, sa stii la ce renunti, etc.;
4 - o lectie trebuie sa fie de evaluare - un test, rezultatele vor fi analizate si trecute sub forma de procentaj in procesul-verbal al inspectiei.
BAFTA!
Mesaj personal
elena 00
Trimis: 6 Feb 2011, 04:26 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Wings @ 6 Feb 2011, 04:22 PM)
QUOTE (elena 00 @ 6 Feb 2011, 04:50 PM)

1- cred ca acelor copii le-a fost indusa o anumita stare de emotivitate, asociata cu inspectiile...Vorbeste-le cu mai mult timp inainte, pregateste-i, eventual fagaduieste-le ca efortul lor de a participa cat mai activ la ora nu va ramane nerasplatit (un punct in plus la nota celor care participa, spre exemplu); lauda-i activitatea la lectia deschisa pe care ai avut-o inainte;
2- nu este nicio problema daca nu ai caseta pt toate manualele, poti preda o lectie bazata pe listening (la clasa la care ai manual), una pe grammar, alta de vocabular, sau una de predare, una mixta, una de consolidare, le poti combina, poti folosi tot felul de activitati, pe grupe, in perechi, jocuri, rebusuri, nu e musai sa urmezi cu sfintenie manualul, importanta e programa si planificarea lectiilor (poti fi "inainte" sau "dupa" planificare cu una, doua lectii); pt sugestii, gasesti materiale pe www.didactic.ro;
3 - faza cu videoproiectorul este la moda, il poti folosi pt a diversifica activitatile, dar trebuie sa ai in vedere mai multe lucruri:
- poti avea o pana de curent exact cand nu trebuie;
- trebuie sa stii sa il folosesti la sigur, fara a crea pauze nedorite (poate te ajuta cineva din scoala);
- sa ai pregatite activitati in caz de "avarie", daca, Doamne fersete, ai probleme cu tehnica sau termini lectia prea devreme; de asemenea, contorizeaza-ti bine timpul pt activitatile fiecarei lectii, daca te lungesti prea mult, sa stii la ce renunti, etc.;
4 - o lectie trebuie sa fie de evaluare - un test, rezultatele vor fi analizate si trecute sub forma de procentaj in procesul-verbal al inspectiei.
BAFTA!

multumesc mult

--------------------
Mesaj personal
Wings
Trimis: 6 Feb 2011, 04:30 PM

Mentor

Cu placere, va trece cu bine, totul smile.gif
Mesaj personal
iusty
Trimis: 8 Feb 2011, 11:06 AM

Utilizator activ

Elena,
cand o sa iti recitesti postarea peste cateva luni, ai sa razi. Lucrurile nu sunt atat de grave pe cat par desi toti am trecut mai mult sau mai putin, prin asta. Daca nu au plans copiii, s-a stricat videoproiectorul in preziua inspectiei sau a sunat inspectoarea cu doua ore inainte pentru a anunta ca nu mai poate ajunge laugh.gif
Evident ca mi se pare hilar acum desi atunci .....
Copiilor nu trebuie sa li se induca ideea ca vine babaul....starea lor este inoculata de dorinta noastra de a iesi lectia cat mai bine, de emotiile vizibile in atitudinea noastra si atunci, implicit ei preiau aceste emotii.
lectiile pot fi foarte interesante si fara caseta/cd la toate 3. Poti folosi caseta la una din ele si apoi, la celelalte incearca o prezentare power point pentru un anumit topic sau reading si speaking, debates...ideea este sa realizezi lectiile cat mai interactiv cu putinta, sa ii angrenezi pe toti, sa folosesti metode variate pentru ca disciplina ne permite, sa abordezi subiecte pe placul elevilor (asta ii va motiva si ii va dezinhiba), sa aduci recuzita la clasa...gen: biletele, strips of paper, poze, obiecte care sa te ajute sa faci lectia cat mai atractiva.
Iti dau un exemplu: la una din lectiile mele de la def, aveam de predat "letters of complaint" si i-am pus pe elevi sa isi imagineze ca urma sa vina ziua de nastere a unui prieten apropiat, si ca urmau sa comande un cadou. Cadoul si l-au ales singuri extragand cate un biletel pe care scrisesem lucruri frumoase gen: the last album of lady Gaga or a pair of superb sunglasses or an incredible golden wrist watch or the complete encyclopedia of....etc. In pereche, citeau ce aveau pe bilet si incantati fiind de ceea ce gaseau, urmau sa sufere o mare dezamagire la livrarea cadourilor. in plasa am pus, de acasa, ce aveam eu mai urat: ceasul de aur era de faptul vechiul meu ceas rupt, julit si care nu mergea; albumul lui lady Gaga era de fapt, o caseta din acelea a anilor 90 ....cu muzica populara care mai avea si banda rupta; ochelarii de soare superbi nu aveau o lentila si de fapt erau de vedere; perechea de cercei cu diamante devenea o pereche de cercei de tinichea din care lipsea un cercel etc. ideea era sa creezi rumoare, stupoare, zambete dar o evidenta dezamagire. Dupa care, tema mea capata un contur evident.
Acelasi lucru poti face si tu...folosindu-ti un pic imaginatia!
Succes! wink.gif
Mesaj personal
elena 00
Trimis: 29 Apr 2011, 06:50 PM

Utilizator avansat

multumesc celor care mi-au dat sfaturi pentru inspectie. intr-adevar, a fost foarte bine, mi-am facut griji degeaba.

sign28.gif

v-ati apucat de invatat pt def?

eu am inceput sa citesc la psihopedagogie si putin pe la gramatica (la sintaxa mai ales)

--------------------
Mesaj personal
profa de romania
Trimis: 29 Apr 2011, 08:01 PM

Utilizator
**

Vad ca vb de def. Poate sa ma ajute cineva cu niste subiecte pt grad II engleza la Cluj? Multumesc anticipat!

--------------------
un om
Mesaj personal
elena 00
Trimis: 29 Apr 2011, 09:28 PM

Utilizator avansat

''Tocmai am terminat gradul II la engleza la Cluj. Desi multi spun ca sunt extrem de severi si pica pe rupte, va rog sa imi permiteti sa ii contrazic. In aceasta sesiune (august 2010) subiectele au fost foarte accesibile. Vi le scriu mai jos astfel incat sa puteti sa va orientati atunci cand invatati. Si ca sa stati linistiti, au picat numai 6 din 49. Au picat cu note FFF mici de 3 si 4. restul notelor au fost bunicele.

Engleza scris: Albee - Who's afraid of V. Woolf - the theme of the family as reflected in the play./ Means of expressing future time/ Teaching receptive skills through communicative activities.

Engleza oral: perfect tenses, Orwell - dystopian novel, teaching writing through communicative activities.

Psihopedagogie - curriculum, tendinte si documente curriculare; rolul mediului in formarea caracterului.

PS> la gramatica invatati din cartea lui Zdrenghea caci ei cer formularile de acolo si exceptiile.''

este citat dintr-un raspuns dat de
alinadas

http://pshihopedagogie.blogspot.com/2008/0...-centre-in.html cauta si aici

--------------------
Mesaj personal
elena 00
Trimis: 30 Apr 2011, 12:44 PM

Utilizator avansat

are cineva vreun model de subiect def la suceava?
happy59.gif

--------------------
Mesaj personal
lavinia31
Trimis: 30 Apr 2011, 01:09 PM

Utilizator activ

tot pe acest forum, cu 4 -5 pagini inainte, gasesti modele de subiecte si pareri ale celor care au dat deful la Sv. daca ai rabdare sa cauti, vei gasi si subiectele din 2009 sau 2008.
eu am dat anul trecut. la literatura nu mai tin minte exact cum suna subiectul, ceva cu narrative technique in realist, modernist and postmodernist paradigms (?).
Gramatica:
- the category of case; genitive
- 4 subiecte cu exercitii cu: modal verbs, cleft si pseudo cleft sentences, pluralia tantum si collective nouns, subordinate clauses
La metodica - un miniplan, exact cum dau de obicei, role-play - si am avut cateva cerinte specifice la care trebuia sa raspundem punctual, cum ar fi: sa spunem obiectivele activitatii, care sunt etapele, daca aducem ceva materiale sau nu, cum organizam clasa si de ce, rolurile profesorului in timpul activitatii... si nu spunea cat trebuie sa dureze activitatea, doar ca se ne incadram cu raspunsul in cam 2 pagini. inca ceva: situatia era una concreta: o tipa face naveta cu trenul si intr-o zi si-a uitat in tren o carte, poseta cu bani si periuta de dinti:) ea se duce la biroul cu obiecte pierdute si tre sa ii descrie persoanei de acolo cum aratau obiectele pe care le-a pierdut. deci trebuia sa aplicam toate cerintele alea la o situatie concreta, nu sa batem campii
La oral mie mi-a picat Fowles: interpretation in crisis
2 propozitii la gramatica de ales timpul corect si de motivat alegerea
pair work - advantages and disadvantages

Mesaj personal
elena 00
Trimis: 30 Apr 2011, 01:40 PM

Utilizator avansat

multumesc mult
sign28.gif

--------------------
Mesaj personal
4ward
Trimis: 30 Apr 2011, 04:28 PM

Utilizator avansat

Ca tot s-a adus vorba de gradul II,are cineva programa?

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
tonymichael2046
Trimis: 30 Apr 2011, 10:19 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Deeanna @ 30 Apr 2011, 04:28 PM)
Ca tot s-a adus vorba de gradul II,are cineva programa?

cine a mai dat gradul II la USV in anii trecuti si este amabil.a sa ne impartaseasca si 'noua informatii?

sign67.gif rolleyes.gif

--------------------
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (90) « Primul ... 74 75 [76] 77 78 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved