Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> titularizare educatoare - studii superioare, se poate?
lucia_m
Trimis: 22 Jul 2008, 09:56 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Se poate titulariza un absolvent de facultate ( matematia, fizica, chimie, biologie) pe post de educator, tinand cont ca a parcurs modulul psihopedagogic?
Mesaj personal
mariana marin
Trimis: 22 Jul 2008, 10:28 PM

Utilizator avansat

Nu ...

--------------------
Univers de copil
Descopera lumea
Asociatia Profesorilor din Romania

“I-am spus migdalului: Frate, vorbeste-mi despre Dumnezeu! Si migdalul a inflorit.” (Nikos Kazantzakis - Raport catre El Greco)

Mesaj personal
derecho_08
Trimis: 23 Jul 2008, 10:31 AM

Utilizator avansat

Dar educatoarele de ce se transfera automat fara probleme titulare ca profesoare dupa ce parcurg un ID?Asa e corect?

--------------------
Je t'aime, Je t'aime
Comme un fou, comme un soldat,
Comme une star de cinema.
Je t'aime, je t'aime
Comme un loup, comme un roi,
Comme un homme que je ne suis pas.
Tu vois, je t'aime comme ca!

"Caracterul fara inteligenta poate mult, dar inteligenta fara caracter, nu valoreaza nimic!" Cicero.
Mesaj personalTrimite email
derecho_08
Trimis: 23 Jul 2008, 10:32 AM

Utilizator avansat

Ar trebui ca fac sa aiba intaietate in fata unui lic pedagogic

--------------------
Je t'aime, Je t'aime
Je t'aime, je t'aime

"Caracterul fara inteligenta poate mult, dar inteligenta fara caracter, nu valoreaza nimic!" Cicero.
madalina_voicu
Trimis: 23 Jul 2008, 11:39 AM

Utilizator avansat

derecho_08,
profesorul de mate, fizica, chimie a facut modulul psihopedagogic, dar nu cel pentru nivelul prescolar. in facultate nu a avut cursuri ca: psihologia copilului prescolar, pedagogie prescolara, psihopedagogia jocului, puericultura etc. de asemenea, nu a studiat metodicile de predare a activitatilor instructiv-educative din gradinita.
educatoarea cu ID, cum zici tu, a dat examen in facultate la discipline pe care si profesorul sus-amintit le-a parcurs. tot aceasta educatoare a facut 3 ani de ID sau mai mult - nu stiu exact cat dureaza ID-ul. de ce sa nu aiba dreptul sa se pretransfere?
profesorul se poate titulariza in prescolar, cu conditia sa parcurga modulul psihopedagogic prescolar, care nu tine decat un semestru. atat!

--------------------
...ai grija ce-ti doresti, pentru ca exact aia vei avea!...
Mesaj personal
derecho_08
Trimis: 23 Jul 2008, 12:30 PM

Utilizator avansat

Inteleg ca esti educatoare.Educatoarele au facut modul psihopedagogic "gimnazial sau liceal"? In facultate toata lumea trebuie sa parcurga acele ex daca vrea sa obtina o diploma,or ex de la studii de lunga durata nu se compara cu cele de la scurta durata si la fel ex de licenta.Cum toata lumea da ex de tit in profilul postului, asa sa dea si educatoarele daca vor sa-si schimbe profilul.Ce te supara de fapt?

--------------------
Je t'aime, Je t'aime
Je t'aime, je t'aime

raluk_norocel
Trimis: 23 Jul 2008, 01:32 PM

Utilizator avansat

QUOTE (derecho_08 @ 23 Jul 2008, 12:30 PM)
Inteleg ca esti educatoare.Educatoarele au facut modul psihopedagogic "gimnazial sau liceal"? In facultate toata lumea trebuie sa parcurga acele ex daca vrea sa obtina o diploma,or ex de la studii de lunga durata nu se compara cu cele de la scurta durata si la fel ex de licenta.Cum toata lumea da ex de tit in profilul postului, asa sa dea si educatoarele daca vor sa-si schimbe profilul.Ce te supara de fapt?

eu am fost invatatoare , momentan mi-am schimbat specializarea in educatoare.am terminat literele la zi , la stat si nu la ID cum ai zis tu si am urmat modulul pedagogic pt gimnaziu .peste ani poate vreau sa ma transfer pe specializarea din facultate , nimic nu ma impiedica sa fac lucrul asta si nimic nu zice ca nu am pregatirea necesara pt ca o am. asa ca nu inteleg nelamurirea.
Mesaj personal
alina r
Trimis: 23 Jul 2008, 01:45 PM

Utilizator
**

Daca am terminat Limbi si literaturi straine si am urmat si modulul psihopedagogic, am promovat atat licenta cat si modulul psihopedagogic, ce pot sa fac ca sa fiu educatoare titulara?
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved