Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Retragere dosar
busbitza
Trimis: 30 Jul 2008, 03:46 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Am si eu o mare problema - baiatul meu a dat examen la o facultate din politehnica si la o facultate din universitate. La Poli aintrat la fara taxa si s-a inmatriculat deoarece inmatricularile au tinut doar 2 zile si rezultatele de la Universitate s-au publicat dupa. A intrat si la universitate si el s-a hotarat sa faca facultatea de la universitate, asa ca s-a dus la politehnica sa-si retraga dosarul. Domnul decan i-a spus ca nu se mai poate, ca dak s-a inmatriculat aici, asa ramane. Pana la urma l-a induplecat sa ii semneze o cerere de eliberare a diplomei de bac pentru 48 de ore, nu a vrut sa auda de cerere de retragere. Baiatul meu a luat diploma si s-a inmatriculat la universitate.
Mie mi se pare o nemernicie - adik dak m-am inmatriculat sunt legat cu lanturi, devin iobag? Nu mai am voie sa ma retrag? Oricum, pe la sfarsitul lui august (ca acum secretarele au plecat in concediu) baiatul meu se va duce si va lasa o cerere de retragere, fie ca vor, fie ca nu vor, pentru ca nu vreau sa apara ca exmatriculat total aiurea, pentru ca el NU VREA SA FACA FACULTATEA AIA, mai ales dupa ce l-au tratat asa.
Este legal sa se procedeze cum a procedat domnul prodecan?
Mesaj personal
LStoleriu
Trimis: 30 Jul 2008, 10:13 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

Problema stă așa:
O facultate afișează o listă de admiși. Pe unii îi declară admiși pe locuri finanțate de la buget iar pe următorii pe locuri cu taxă.
Dacă unii din cei de pe locuri bugetate decid să se retragă alții de pe locuri cu taxă le vor lua locul. Nu se poate aștepta prea mult această decizie tocmai pentru că și cei de pe locuri cu taxă trebuie să știe cum stau (pentru a lua o decizie dacă rămân la taxă sau se retrag) iar facultatea trebuie să știe ce locuri cu taxă are disponibile pentru o eventuală altă sesiune de admitere.
De aceea primii care sunt chemați să se decidă sunt cei admiși pe locuri cu taxă. ”A se decide” înseamnă probabil a semna contractul de școlarizare pentru primul an. Din cauza felului în care se finanțează învățământul superior, semnarea contractului de studii pe un an înseamnă, într-adevăr, ”legarea de glie” - așa cum ziceam și prin alte topicuri, statul finanțează unui cetățean câte un ciclu de studii (un singur ciclu de licență poate fi urmat gratuit). Semnarea contractului de studii înseamnă deschiderea finanțării pentru anul universitar respectiv astfel că probabil fiul dvs. va putea depune cerere de retragere dar de retras efectiv de la acea facultate va fi abia la sfarșitul anului universitar 2008-2009.

Cheers!

Acest mesaj a fost modificat de către LStoleriu la data 30 Jul 2008, 10:14 PM
Mesaj personal
busbitza
Trimis: 31 Jul 2008, 08:51 AM

Utilizator activ

Ok, am inteles - dar baiatul meu NU a semnat nici un contract de scolarizare! Atunci cum sta treaba?
Mesaj personal
LStoleriu
Trimis: 31 Jul 2008, 10:33 AM

Utilizator avansat

Atunci e simplu ... nici să nu-l semneze.
Eu bănuiam că ”s-a înmatriculat” (așa cum ziceți dvs.) înseamnă că a semnat acel contract.

Cheers!
Mesaj personal
busbitza
Trimis: 31 Jul 2008, 01:08 PM

Utilizator activ

Multumesc pentru lamuriri.
Da, am zis ca s-a inmatriculat in faza I pentru ca asa au denumit cei de la facultate operatiunea de a plati 50 lei noi pentru a confirma faptul ca a fost admis. Si, repet, a durat 2 zile numai - dak nu te "inmatriculai", pierdeai definitiv locul. Nestiind ce rezultate a obtinut la universitate, am platit banii si asta a fost...
Mesaj personal
alexander_bv
Trimis: 30 Apr 2009, 10:41 PM

Utilizator
**

In legatura cu tema acestor mesaje.
In prezent urmez primul pe un loc bugetat la o facultate din Universitatea Bucuresti, dar as dori sa ma retrag. Intrebarea mea este: Ma pot retrage de la aceasta facultate si in sesiunea de admitere 2009 pot candida pe un loc bugetat la o alta facultate, respectiv o alta universitate din tara, in conditiile in care retragerea presupune de jure exmatricularea mea?
Mesaj personal
Wistful
Trimis: 27 May 2009, 06:16 PM

Utilizator
**

Sunt student, deocamdata, la Facultatea de Inginerie "Hermann Oberth" - sectia Calculatoare, din cadrul Universitatii "Lucian Blaga" Sibiu, unde sunt la fara taxa, si bursier in urma rezultatelor obtinute in primul semestru, si m-a intereseaza sa aflu daca mi se vor echivala unele materii in cazul in care voi renunta la Facultatea de Inginerie, dorind sa urmez alta facultate, avand profil informatic.

Daca voi incepe din anul I la facultatea pe care vreau sa o urmez, vreau sa stiu :

1) Daca unele materii pe care le-am studiat si promovat deja in primul semestru sau al doilea la Inginerie si care se fac si la aceea facultate se pot echivala nefiind nevoid sa le mai urmez acolo.

2) Daca este necesar sa termin semestrul II la Inginerie, fara restante, sau pot pleca la facultatea care vreau si mi se vor echivala doar materiile pe care le-am promovat deja si pe care doresc personal sa fie echivalate

3) Deoarece admiterea in cele mai multe dintre facultati incepe in luna iulie, doresc sa aflu daca ma pot retrage de la Inginerie, chiar daca in semestrul II nu promovez toate materiile, si daca pot cere dosarul depus, pentru a ma putea inscrie in sesiunea din iulie la facultatea dorita.

P.S Vreau sa urmez Facultatea de Matematica-Informatica din cadrul Universitatii Transilvania Brasov..
Mesaj personal
LStoleriu
Trimis: 27 May 2009, 06:53 PM

Utilizator avansat

Pentru toate problemele cu echivalările nu puteți primi un răspuns general - probabil că va trebui să vorbiți cu titularii de curs de la noua facultate și, fiecare dintre ei în parte va decide dacă se poate echivala cursul X cu Y, deja urmat.

În privința retragerii, ar trebui să existe prevederi în contractul de școlarizare pe care l-ați semnat - nu va trebui să promovați toate examenele dacă tot vă retrageți dar urmăriți care sunt termenele (cu cât timp înainte să depuneți cererea etc.).

Cheers!
Mesaj personal
Wistful
Trimis: 27 May 2009, 08:45 PM

Utilizator
**

Eu doresc sa ma retrag de la facultatea care sunt in prezent si m-ar interesa sa vad daca se pot echivala materii chiar daca nu gat anul.. ( adica, deocamdata sunt integralist pe primul semestru si in al doilea semestru vreau sa merg doar la examenele care ar putea fi canditate la echivalare )

Pot cere de la secretariat o foaie cu notele obtinute la examenele din primul semestru si cele pe care le voi promova pe al doilea semestru pentru a o putea folosi la echivalare ? ( daca renunt la facultatea unde sunt.. si vreau sa incep alta din anul I sau nu e posibil asa ceva ? confused06.gif )

Concursul de admitere fiind in perioada 13-19 iulie.. maine am de gand sa duc cererea la decanatul facultatii de Inginerie din Sibiu pentru a obtine dosarul si a ma putea inscrie unde doresc in sesiunea de admitere din Iulie.

P.S. : Nu am semnat niciun contract de scolarizare.. sunt la fara taxa

Acest mesaj a fost modificat de către Wistful la data 27 May 2009, 08:51 PM
Mesaj personal
LStoleriu
Trimis: 27 May 2009, 09:30 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Wistful @ 27 May 2009, 08:45 PM)
P.S. : Nu am semnat niciun contract de scolarizare.. sunt la fara taxa

Toți studenții semnează contracte de școlarizare, nu numai studenții care plătesc taxă. Probabil ați semnat dar nu știți ce.
De asemenea, nu știu dacă știți că v-ați consumat un an de finanțare de la buget iar la înscrierea la o nouă facultate va trebui să urmați un an cu taxă indiferent de rezultatele dvs.

În ceea ce privește echivalarea sunt două lucruri distincte:
1. dacă universitatea de la care plecați vă poate elibera o situație școlară incompletă (probabil că da) și
2. dacă va fi luată în considerare la a doua facultate - asta nu aveți de unde să știți până nu vorbiți cu titularii de curs de acolo.

Cheers!
Mesaj personal
alexander_bv
Trimis: 27 May 2009, 10:31 PM

Utilizator
**

QUOTE (LStoleriu @ 27 May 2009, 10:30 PM)
De asemenea, nu știu dacă știți că v-ați consumat un an de finanțare de la buget iar la înscrierea la o nouă facultate va trebui să urmați un an cu taxă indiferent de rezultatele dvs.

Va rog sa detaliati acest aspect al parcurgerii primului an pe un loc bugetat, ca in cazul unei retrageri si o inscriere la o alta facultate unul din ani va trebui fi parcurs "cu taxa": care va fi anul universitar care va fi parcurs obligatoriu la taxa?, admiterea sa va face pe locurile cu taxa?, etc. Va multumesc!

P.S. Am inteles ca Legea Invatamantului prevede finantarea de la buget a unui ciclu de studiu universitar, respectiv in cazul de fata licenta. Chiar daca ciclul este nefinalizat (obtinerea diplomei), de ce se vobreste despre un an care trebuie urmat in regim "cu taxa" daca retragerea survine dupa anul 1?

Acest mesaj a fost modificat de către alexander_bv la data 27 May 2009, 10:32 PM
Mesaj personal
Wistful
Trimis: 27 May 2009, 10:43 PM

Utilizator
**

Nu pot afirma prea multe, dar la Inginerie spre exemplu se studiaza 4 ani, iar la alte facultati 3 ani.

Pe scurt, in Romania habar n-am unde gasesc o documentatie sau un regulament in legatura cu transferuri sau ce plateste statul si ce nu.
Totul e destul de dezorganizat - sau cel putin asta e doar impresia mea ? unsure.gif

Care e definitia unui
ciclu de studiu universitar
, care s-ar zice ca-l plateste statul, ca daca fac Medicina 4-5 ani si vreau sa renunt si sa incep alta facultate, atunci ce sa mai inteleg ?

Acest mesaj a fost modificat de către Wistful la data 27 May 2009, 10:46 PM
Mesaj personal
LStoleriu
Trimis: 27 May 2009, 10:57 PM

Utilizator avansat

QUOTE (alexander_bv @ 27 May 2009, 10:31 PM)
care va fi anul universitar care va fi parcurs obligatoriu la taxa?, admiterea sa va face pe locurile cu taxa?, etc. Va multumesc!

Nu știu cu exactitate acest amănunt dar cred că este primul an.

QUOTE (alexander_bv @ 27 May 2009, 10:31 PM)
P.S. Am inteles ca Legea Invatamantului prevede finantarea de la buget a unui ciclu de studiu universitar, respectiv in cazul de fata licenta. Chiar daca ciclul este nefinalizat (obtinerea diplomei), de ce se vobreste despre un an care trebuie urmat in regim "cu taxa" daca retragerea survine dupa anul 1?

Haideți să ne imaginăm următoarea situație: Mă înscriu la drept, locuri finanțate de la buget, urmez doi ani și mă retrag în al treilea. Mă înscriu apoi la informatică, locuri finanțate de la buget, urmez doi ani și mă retrag în al treilea. Mă înscriu apoi la arhitectură, locuri finanțate de la buget, urmez cinci ani și mă retrag în al șaselea. În ultimul rând, mă duc la psihologie, locuri finanțate de la buget, urmez toți cei trei ani și obțin diploma.
Apoi mă întorc la drept, plătesc un an și iau diploma, mă duc la informatică, plătesc un an și iau diploma și în final mă duc la arhitectură, plătesc un an și iau diploma.
Astfel, obțin 4 diplome după ce am fost finanțat de stat 12 ani și am plătit 3 ani. Ar fi corect?

Acel ”ciclu de studii finanțat de stat” nu înseamnă că dacă am început unul dar nu l-am finalizat se ștege datoria.
Este adevărat că unii fac mai mulți ani în ciclul de licență iar alții mai puțini. De aceea probabil regula cea mai simplă este: dacă mă retrag dupa X ani înseamnă că statul mi-a plătit deja acei X ani și la eventualele noi studii pe care le voi începe va trebui să plătesc eu X ani, statul acoperind doar restul.
Mesaj personal
LStoleriu
Trimis: 27 May 2009, 11:11 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Wistful @ 27 May 2009, 10:43 PM)
Pe scurt, in Romania habar n-am unde gasesc o documentatie sau un regulament in legatura cu transferuri sau ce plateste statul si ce nu.

Universitățile au o oarece autonomie astfel că multe lucruri nu le veți găsi prevăzute prin legi (ca în cazul învățământului preuniversitar) ci în regulamentele de funcționare ale acestor instituții.
Transferul este foarte probabil și el descris acolo.

Cheers!

P.S. De exemplu, începeți cu pagina web a universității și cea a facultății dvs. Eu am găsit destul de repede informațiile pe care le doriți aici http://inginerie.ulbsibiu.ro/index.php/Reg...nte/Regulamente - vedeți ”Regulamentul sistemului de credite transferabile (ECTS)”, cap. II.3., pag. 5-6
Mesaj personal
Wistful
Trimis: 28 May 2009, 04:08 PM

Utilizator
**

Am fost astazi si am depus cererea de retragere a dosarului si trebuie sa astept pana dupa sesiunea.

Am intrebat la secretariat in legatura cu posibilitatea eliberarii unei situatii incomplete care imi va servi la echivalarea materiilor dorite si am aflat ca se poate..
-> Deci asta inseamna ca pot sa sustin in al doilea semestru examen doar la materiile care ma intereseaza.

Eu sper ca dupa sesiunea sa mi se restituie dosarul cu diploma de Bacalaureat pentru a ma putea inscrie in Brasov. In caz contrar, voi fi nevoit sa merg personal in audienta la decan..

Din cate am inteles de la secretare cererea nu e prea ''convingatoare'' blink.gif ,dar eu nu vreau sa-l mint pe decan... ce am de gand este doar sa renunt la facultatea unde sunt si sa-mi iau dosarul pentru a pleca unde vreau.. oricum un raspuns cert voi afla doar dupa sesiune..

Multumesc pentru informatiile date pana in acest moment.

Acest mesaj a fost modificat de către Wistful la data 28 May 2009, 04:11 PM
Mesaj personal
BrokenAngel
Trimis: 30 May 2009, 07:56 AM

La prima intervenție

Salutare. Sunt Marius din Giurgiu si am o problema. Anul trecut m-am inscris la facultatea Titu Maiorescu. Am sustinut un examen, dar nu am primit nici un mesaj daca am intrat sau nu. La un moment dat am avut nevoie de diploma de bac si cei de la facultate mi-au spus ca trebuie sa le achit intreg anul. Este corect? Eu pana in februarie nici nu stiam ca am fost admis.
Mesaj personal
LStoleriu
Trimis: 30 May 2009, 08:51 AM

Utilizator avansat

Probabil e vorba de Universitatea Titu Maiorescu (o universitate are mai multe facultăți, de obicei universitățile poartă numele unor peronalități, nu facultățile).

În ceea ce privește admiterea ... trebuie să vedeți ce ați semnat (dacă ați semnt ceva). Atâta vreme cât nu ați semnat un contract de școlarizare nu sunteți studentul lor și nu aveți de ce să plătiți taxa anuală.

Cheers!
Mesaj personal
haero
Trimis: 15 Jun 2009, 03:43 PM

Începător
*

QUOTE (BrokenAngel @ 30 May 2009, 08:56 AM)
Salutare. Sunt Marius din Giurgiu si am o problema. Anul trecut m-am inscris la facultatea Titu Maiorescu. Am sustinut un examen, dar nu am primit nici un mesaj daca am intrat sau nu. La un moment dat am avut nevoie de diploma de bac si cei de la facultate mi-au spus ca trebuie sa le achit intreg anul. Este corect? Eu pana in februarie nici nu stiam ca am fost admis.

buna ziua.ma pot transfera la Titu Maiorescu facultatea de drept?Eu sunt la bioterra anul 2 zi si nu mai vreau sa continui.multumesc
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved