Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (31) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Imbracamintea unui profesor
Taticu
Trimis: 1 Sep 2008, 08:11 PM

Mentor

Grup: Members

QUOTE (briana_gabriela @ 31 Aug 2008, 03:57 PM)
Acesta este primul meu an in invatamant; o sa fiu profesoara la liceu. Am o problema: cum ar trebui sa ma imbrac? Spuneti-mi va rog cum se imbraca o profesoara pentru a nu atrage comentarii rautaciose. Merg pantalonii stramti? Dar blugii?

Eu voi renunta pentru moment la problema "tinutei (la propriu)" care are si ea importanta ei, ci voi spune cateva cuvinte despre "tinuta la catedra (la figurat)" a unui tanar (debutant) profesor/profesoara.
Cativa tineri colegi care au pasit pentru prima oara intr-o scoala m-au abordat intr-o buna zi in ceea ce priveste sustinerea discursului didactic si relatiile profesor/elev in conditiile de astazi. Intotdeauna am considerat ca o clasa dificila (care creaza oarecari probleme) este mai interesanta decat o clasa care ... doarme si ai caror elevi l-au luat in brate pe ... Da, sa traiti ! Dvs. trebuie sa va adresati rezultantei clasei, sa transmiteti o responsabilitate tuturor elevilor. Putina imaginatie ne trebuie, ca unui actor care interpreteaza acelasi rol intr-o stagiune intreaga. Monotonia se sparge prin imaginatie; va plictisiti sau nu aveti ocupatie, inventati-va una, zice un filozof antic (nu-mi amintesc acum, poate Erop sa ne spuna !). Elevul mai oboseste, il mai fura peisajul din clasa sau dincolo de fereastra. In acest moment cautati un pretext si mai glumiti, insa cu adresa precisa. Sa ne straduim cat se poate sa conectam intreaga clasa la continutul lectiei. Informatiile trebuie transmise in multiple interpretari echivalente. Va ofer un exemplu inainte de '89 (relatat de copilul meu care a avut o mare admiratie pentru acest profesor): profesorul de geografie prezenta forma pamantului; la inceput le-a spus elevilor ca pamantul seamana cu un mar, apoi a afirmat ca nu este totusi cea mai buna comparatie; le-a sugerat o portocala, adaugand, nemultumit, propozitia "va mai amintiti cum arata o portocala ?". Un profesor care nu reuseste sa stapaneasca o clasa, care toata ziua se adreseaza dirigintelui (dirigintei) sau directorilor ca respectiva clasa este asa si pe dincolo, inseamna ca si-a cam gresit meseria, cariera didactica este deja compromisa. Sunt numeroase mijloace prin care sa stapanesti o clasa. Iata doua exemple :
1. Daca un elev intarzie la ora, ii voi pune creta in mana si-l voi asculta (nu imediat, putin mai tarziu; prin sinapsa, acestia isi vor da seama ca exista o legatura intre intarziere si ascultat). Va asigur ca va intarzia mai rar sau deloc.
2. Daca nu am creta si tabla nu este curata la inceputul orei, atunci nu putem comunica decat prin scris ... intr-un extemporal ! Si in acest caz consecinta este aceeasi: tabla curata, creta si burete la locul lor, data scrisa in coltul N-E al tablei etc. Inventati diverse forme de participare a elevilor la organizarea si desfasurarea unei lectii.
Exemplele prezentate sunt de la clasele mari, a XI-a sau a XII-a.
De asememeni tinerii profesori fac cu usurinta o discriminare intre profesorii tineri si cei varstnici. Nu uitati ca cei varstnici privesc la elevi ca la proprii lor copii, care este un teribil avantaj in actul predarii, in timp ce dvs., apropiat(a) de varsta lor, priviti la ei ca la niste ... colegi, prieteni. Afirmatia elevului " bai, avem o profa simpatica, misto" mie nu-mi spune nimic spre deosebire de afirmatia "bai, avem o profa desteapta foc si data naibii" care exprima ca acesti elevi va respecta (nu au avut timp sa vada cat sunteti de frumoasa, in schimb au fost din start surprinsi de modul cum reusiti sa-i convingeti de niste adevaruri greu de inteles). Va doresc mult succes in demersul dvs. instructiv-educativ.

--------------------
Mesaj personal
Mirex
Trimis: 1 Sep 2008, 09:03 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Taticu @ 1 Sep 2008, 06:30 PM)
Eu v-as sugera, mai ales ca-i inceput de an scolar, sa postam pe acest topic o poza de a noastra (din cap pana-n picioare) in cancelarie, in clasa sau in curtea scolii pentru a vedea mai bine cam ce tinuta poarta profesorii la scoala.

...

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 431 )
Fișier atașat  mirela3.BMP
Mesaj personalTrimite email
Mirex
Trimis: 1 Sep 2008, 09:05 PM

Utilizator avansat

Am vrut sa-ncep eu rolleyes.gif , am micsorat poza, dar nu stiu ce mi-a iesit aici laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Alissia
Trimis: 1 Sep 2008, 09:13 PM

Mentor

QUOTE (Taticu @ 1 Sep 2008, 07:30 PM)
Eu v-as sugera, mai ales ca-i inceput de an scolar, sa postam pe acest topic o poza de a noastra (din cap pana-n picioare) in cancelarie, in clasa sau in curtea scolii pentru a vedea mai bine cam ce tinuta poarta profesorii la scoala.

laugh.gif laugh.gif De ce, nu e destul circ?
Mesaj personal
Ana M.
Trimis: 1 Sep 2008, 09:44 PM

Utilizator
**

QUOTE (mirela catinean @ 1 Sep 2008, 09:05 PM)
Am vrut sa-ncep eu  rolleyes.gif , am micsorat poza, dar nu stiu ce mi-a iesit aici  laugh.gif  laugh.gif  laugh.gif

Oooooooooooo, doamna profesoara ... sign28.gif

--------------------
"O cafea neagra ... si-o ploaie de gheata." (G. Bacovia)
Mesaj personal
teng
Trimis: 1 Sep 2008, 09:57 PM

Utilizator avansat

error

Acest mesaj a fost modificat de către teng la data 1 Sep 2008, 10:07 PM
Mesaj personal
teng
Trimis: 1 Sep 2008, 09:58 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Taticu @ 1 Sep 2008, 06:30 PM)
[...] sa postam pe acest topic o poza [...] (din cap pana-n picioare) in cancelarie, in clasa sau in curtea scolii pentru a vedea mai bine cam ce tinuta poarta profesorii la scoala.

Din cap până-n picioare ...

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
teng
Trimis: 1 Sep 2008, 10:00 PM

Utilizator avansat

în cancelarie ...

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
teng
Trimis: 1 Sep 2008, 10:01 PM

Utilizator avansat

în clasă ...

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
teng
Trimis: 1 Sep 2008, 10:03 PM

Utilizator avansat

în curtea școlii ...

Acest mesaj a fost modificat de către teng la data 1 Sep 2008, 10:03 PM

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
teng
Trimis: 1 Sep 2008, 10:05 PM

Utilizator avansat

și în timpul liber.

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
janbart
Trimis: 1 Sep 2008, 10:06 PM

Utilizator avansat

tongue.gif happy30.gif

--------------------
A fi om e lucru mare.
enga
Trimis: 1 Sep 2008, 11:08 PM

Utilizator
**

tinuta nu atat de importanta pe cat e activitatea ta ca dascal!
tinuta casul e ok, o sa vezi. dupa 2-3 ore de "trafic" prin clasa esti distrusa.
eu sunt profa de info si stiu ca navetez de la un pc la altul, si e crunt!
oricum succes!
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
Ana M.
Trimis: 1 Sep 2008, 11:12 PM

Utilizator
**

QUOTE (teng @ 1 Sep 2008, 10:03 PM)
în curtea școlii ...

laugh.gif laugh.gif

--------------------
"O cafea neagra ... si-o ploaie de gheata." (G. Bacovia)
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 2 Sep 2008, 01:47 AM

Mentor

Mirela, nota 10 cu distincție ! Restul, suita aceea de poze ridicole, distractie pentru nepoțeii mei (5 si 8 anisori) ...
Nu in felul acesta reusiti sa incurajati o tanara debutanta in invatamant.
Teng, mi-ai lasat impresia ca ai fi un elev ratacit pe aici.
Daca zici ca ai facut o gluma, atunci dupa parerea mea, este de proasta calitate.
Mai risipesti si din spatiul de editare. Sincer, cand am vazut ca nu se mai termina, ce sa mai zic ...

--------------------
Mesaj personal
Leone-71
Trimis: 19 Sep 2008, 08:59 PM

Mentor

Mai e unul care trebuie mutat cool20.gif

--------------------
''NIHIL SINE DEO''
Mesaj personal
dena
Trimis: 27 Sep 2008, 02:34 PM

Mentor

....................

Acest mesaj a fost modificat de către dena la data 27 Sep 2008, 02:38 PM

--------------------
60% din timp, am de lucru de fiecare dată
Autumn is a second spring when every leaf is a flower

user posted image
Mesaj personal
catty22
Trimis: 27 Sep 2008, 03:08 PM

Utilizator avansat

me......in prima zi

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
fara semnatura :))
Mesaj personal
PurpleRain
Trimis: 27 Sep 2008, 03:55 PM

Mentor

..mov cu roz, sa-ti traiasca laugh.gif
..io m-am dus in budigai si cu shuba laugh.gif

--------------------

Construim prea multe ziduri si prea putine poduri..

Florile sunt plăpânde. Și neștiutoare. Se apără și ele cum pot. Se cred nemaipomenite cu spinii lor.

"Pastreaza-ti visele vii.Intelege ca pentru a realiza ceva trebuie sa ai credinta si incredere in tine,viziune, munca, determinare si daruire.Aminteste-ti ca toate lucrurile sunt posibile pentru cei care cred.
Mesaj personal
dena
Trimis: 27 Sep 2008, 04:01 PM

Mentor

QUOTE (catty22 @ 27 Sep 2008, 03:08 PM)
me......in prima zi

eleganta

--------------------

user posted image
Mesaj personal
dena
Trimis: 27 Sep 2008, 04:03 PM

Mentor

am fost tentata sa va arat o rochie pe care am primit-o sapt trecuta din franta, dar, mi-am adus aminte de celalalt topic cu sub asemanator si m-am abtinut!(nu stiu cat voi rezista rolleyes.gif )

--------------------

user posted image
Mesaj personal
PurpleRain
Trimis: 27 Sep 2008, 04:05 PM

Mentor

QUOTE (Taticu @ 1 Sep 2008, 08:11 PM)
data scrisa in coltul N-E al tablei

..this is bull...

--------------------

Florile sunt plăpânde. Și neștiutoare. Se apără și ele cum pot. Se cred nemaipomenite cu spinii lor.

"Pastreaza-ti visele vii.Intelege ca pentru a realiza ceva trebuie sa ai credinta si incredere in tine,viziune, munca, determinare si daruire.Aminteste-ti ca toate lucrurile sunt posibile pentru cei care cred.
Mesaj personal
dena
Trimis: 27 Sep 2008, 04:07 PM

Mentor

QUOTE (Crina.C @ 27 Sep 2008, 03:55 PM)

nu te supara ,dar nu stiu daca este o gluma buna.
mai intai suntem FEMEI si apoi profesoare.am curajul sa afirm ca ma preocupa f mult aspectul meu fizic. m-a ajutat de f multe ori , la fel de adevarat este ca mi-a adus si f multe necazuri(invidie, rautate);dar astea sunt lucruri care le las celor care le simt..

--------------------

user posted image
Mesaj personal
PurpleRain
Trimis: 27 Sep 2008, 05:02 PM

Mentor

QUOTE (dena @ 27 Sep 2008, 04:07 PM)
QUOTE (Crina.C @ 27 Sep 2008, 03:55 PM)

nu te supara ,dar nu stiu daca este o gluma buna.
mai intai suntem FEMEI si apoi profesoare.am curajul sa afirm ca ma preocupa f mult aspectul meu fizic. m-a ajutat de f multe ori , la fel de adevarat este ca mi-a adus si f multe necazuri(invidie, rautate);dar astea sunt lucruri care le las celor care le simt..

Cum spui tu.De gustibus.Dar e o diferenta intre a fi femeie si/sau pom de Craciun. Y punto, nada mas.

--------------------

Mesaj personal
Taticu
Trimis: 27 Sep 2008, 05:11 PM

Mentor

QUOTE ("Taticu")
QUOTE (briana_gabriela @ 31 Aug 2008, 03:57 PM)
Acesta este primul meu an in invatamant; o sa fiu profesoara la liceu. Am o problema: cum ar trebui sa ma imbrac? Spuneti-mi va rog cum se imbraca o profesoara pentru a nu atrage comentarii rautaciose. Merg pantalonii stramti? Dar blugii?

Eu voi renunta pentru moment la problema "tinutei (la propriu)" care are si ea importanta ei, ci voi spune cateva cuvinte despre "tinuta la catedra (la figurat)" a unui tanar (debutant) profesor/profesoara.
Cativa tineri colegi care au pasit pentru prima oara intr-o scoala m-au abordat intr-o buna zi in ceea ce priveste sustinerea discursului didactic si relatiile profesor/elev in conditiile de astazi. Intotdeauna am considerat ca o clasa dificila (care creaza oarecari probleme) este mai interesanta decat o clasa care ... doarme si ai caror elevi l-au luat in brate pe ... Da, sa traiti ! Dvs. trebuie sa va adresati rezultantei clasei, sa transmiteti o responsabilitate tuturor elevilor. Putina imaginatie ne trebuie, ca unui actor care interpreteaza acelasi rol intr-o stagiune intreaga. Monotonia se sparge prin imaginatie; va plictisiti sau nu aveti ocupatie, inventati-va una, zice un filozof antic (nu-mi amintesc acum, poate Erop sa ne spuna !). Elevul mai oboseste, il mai fura peisajul din clasa sau dincolo de fereastra. In acest moment cautati un pretext si mai glumiti, insa cu adresa precisa. Sa ne straduim cat se poate sa conectam intreaga clasa la continutul lectiei. Informatiile trebuie transmise in multiple interpretari echivalente. Va ofer un exemplu inainte de '89 (relatat de copilul meu care a avut o mare admiratie pentru acest profesor): profesorul de geografie prezenta forma pamantului; la inceput le-a spus elevilor ca pamantul seamana cu un mar, apoi a afirmat ca nu este totusi cea mai buna comparatie; le-a sugerat o portocala, adaugand, nemultumit, propozitia "va mai amintiti cum arata o portocala ?". Un profesor care nu reuseste sa stapaneasca o clasa, care toata ziua se adreseaza dirigintelui (dirigintei) sau directorilor ca respectiva clasa este asa si pe dincolo, inseamna ca si-a cam gresit meseria, cariera didactica este deja compromisa. Sunt numeroase mijloace prin care sa stapanesti o clasa. Iata doua exemple :
1. Daca un elev intarzie la ora, ii voi pune creta in mana si-l voi asculta (nu imediat, putin mai tarziu; prin sinapsa, acestia isi vor da seama ca exista o legatura intre intarziere si ascultat). Va asigur ca va intarzia mai rar sau deloc.
2. Daca nu am creta si tabla nu este curata la inceputul orei, atunci nu putem comunica decat prin scris ... intr-un extemporal ! Si in acest caz consecinta este aceeasi: tabla curata, creta si burete la locul lor, data scrisa in coltul N-E al tablei etc. Inventati diverse forme de participare a elevilor la organizarea si desfasurarea unei lectii.
Exemplele prezentate sunt de la clasele mari, a XI-a sau a XII-a.
De asememeni tinerii profesori fac cu usurinta o discriminare intre profesorii tineri si cei varstnici. Nu uitati ca cei varstnici privesc la elevi ca la proprii lor copii, care este un teribil avantaj in actul predarii, in timp ce dvs., apropiat(a) de varsta lor, priviti la ei ca la niste ... colegi, prieteni. Afirmatia elevului " bai, avem o profa simpatica, misto" mie nu-mi spune nimic spre deosebire de afirmatia "bai, avem o profa desteapta foc si data naibii" care exprima ca acesti elevi va respecta (nu au avut timp sa vada cat sunteti de frumoasa, in schimb au fost din start surprinsi de modul cum reusiti sa-i convingeti de niste adevaruri greu de inteles). Va doresc mult succes in demersul dvs. instructiv-educativ.

QUOTE (Crina.C @ 27 Sep 2008, 04:05 PM)
QUOTE (Taticu @ 1 Sep 2008, 08:11 PM)
data scrisa in coltul N-E al tablei
...this is bull...

Nu este o absurditate, Crina. Ba mai mult, "data zilei de azi" trebuie trecuta si in caietul de notite. Eu am fost mereu intr-o competitie cu timpul. Rar eram in stare sa raspund la intrebarea "in ce zi suntem azi" (de exemplu, pentru a nota absentii in catalog !). Asa imi era usor sa aflu in cat suntem azi doar prin intoarcerea privirii spre tabla, decat sa intreb elevul. Si apoi mai vine si directorul si/sau vreun inspector (sa asiste la ora) care, printre altele, se uita si prin caietele de notite, alese la intamplare, ale unor elevi. Faci si tu o impresie buna, cel putin din punct de vedere organizatoric. In tinerete, la prima mea inspectie primul repros, neesential la vremea aceea dupa parerea mea, era tocmai faptul ca lipsea "data de azi din coltul de N-E al tablei", "repros" pe care nu l-am uitat si pe care mai tarziu l-am inteles. Acest inspector era prof. Hollinger, unul din cei mai mari "artisti" in actul de predare al matematicii, profesor de "Pedagogia predarii matematicii" la Facultatea de Matematica si ale carui carti au fost "biblii metodice de predare (aritmetica, algebra, geometrie)" pentru mine. Si "scrierea datei in coltul N-E al tablei" inca nu este suficient. In debutul orei trebuie sa scri pe scurt in celalalt colt de sus al tablei ce ti-ai propus sa atingi (sa realizezi, sa faci etc) in lectia respectiva mentionand la sfarsitul orei in fata clasei cat de eficienti am fost noi - eu si elevii clasei - si ce ti-a mai ramas pentru ora viitoare sau lasi ca studiu individual elevilor pentru acasa. Sa sti ca a fi profesor nu este usor, adica a intra intr-o veselie la ora si a iesi la fel. Ora trebuie gandita ca un scenariu pentru un spectacol cu un singur artist (care este si regizor, decorator, cel cu recuzita etc) , tu - profesorul, intr-o stagiune intreaga, in functie de elevi si de partitura pe care ai de gand sa o sustii.

Imi pare rau, Crina, dar simt nevoia sa-ti spun ca ai o calitate "defectuoasa" de a scoate din context anumite succesiuni de cuvinte (pe care nici propozitii nu le pot numi) dupa care aluneci in derizoriu. Doar atat ai retinut din tot mesajul meu ?! Altceva nu ai de spus ?! De aceea am atasat mai sus in quote mesajul initial care ti-a "inspirat" scurta ta "reflexie".

Sunt la Păltiniș si in sfarsit am reusit sa intru pe Net. Este superb. Am de gand sa ma plimb pana se insereaza. Desi sunt trei meciuri de fotbal la Tv, cred ca voi intra in casa dupa masa de seara servita, daca-i posibil, tot afara. Numai bine, Taticu.

Acest mesaj a fost modificat de către Taticu la data 27 Sep 2008, 05:15 PM

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (31) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved