Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Inghetare primul an Master
haribo
Trimis: 6 Sep 2008, 01:07 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Am o nelamurire, daca stie careva sa ma indrume in acest sens: m-am inscris la Master la Stat (obligatoriu, pentru ca am terminat dupa sistemul Bologna), dar sunt convinsa ca nu voi face fata navetei intre 3 localitati, in prezent fiind angajata in Invatamant ca suplinitor, domiciliul situandu-se intre cele 2 puncte de serviciu si studiu. Daca imi inghet anul la Master, in viitorul an raman la stat, sau trec la cu taxa? Anul acesta stiu sigur ca ar fi trebuit sa primesc camin, dar la reluarea studiilor mai am drept de camin? Multumesc mult!
Mesaj personal
briana_gabriela
Trimis: 6 Sep 2008, 02:33 PM

Utilizator avansat

Ati intrat la stat prin concurs sau datorita mediei mari din facultate?
Daca inghetati anul, in viitor trebuie sa o luati de la capat, adica sa dati din nou concurs pentru a intra la stat, sau media din facultate sa fie destul de mare.
Mesaj personal
haribo
Trimis: 6 Sep 2008, 02:34 PM

Utilizator
**

Multumesc de raspuns. Am intrat la stat pe baza mediei si a unui interviu.
Mesaj personal
oana bio
Trimis: 6 Sep 2008, 03:44 PM

Utilizator avansat

QUOTE (haribo @ 6 Sep 2008, 01:07 PM)
Am o nelamurire, daca stie careva sa ma indrume in acest sens: m-am inscris la Master la Stat (obligatoriu, pentru ca am terminat dupa sistemul Bologna), dar sunt convinsa ca nu voi face fata navetei intre 3 localitati, in prezent fiind angajata in Invatamant ca suplinitor, domiciliul situandu-se intre cele 2 puncte de serviciu si studiu. Daca imi inghet anul la Master, in viitorul an raman la stat, sau trec la cu taxa? Anul acesta stiu sigur ca ar fi trebuit sa primesc camin, dar la reluarea studiilor mai am drept de camin? Multumesc mult!

sunati la secretariatul facultatii si intrebati ! eu zic sa nu inghetati anul !
La camin aveti dreptul si daca lucrati numai sa aveti CI in acel oras sau viza de flotant ,bursa nu primiti daca lucrati

Bafta!

--------------------
"Cand iti doresti ceva cu tot sufletul,
Universul comploteaza pentru tine"-Paulo Coelho

Keep a possitive outlook on everything in life with a smile on your face...
Mesaj personal
nimicutza
Trimis: 8 Sep 2008, 12:42 PM

Utilizator activ

Putem avea bursa la master inca din primul an? confused06.gif sign28.gif
Mesaj personal
oana bio
Trimis: 8 Sep 2008, 03:35 PM

Utilizator avansat

da, daca aveti media mare de admitere la Master si daca nu lucrati, cel putin asa a fost cand am facut eu ...dar eu din pacate nu am luat deoarece lucram wink.gif
PS_ poate depinde si de Universitate
Bafta!

--------------------
"Cand iti doresti ceva cu tot sufletul,
Universul comploteaza pentru tine"-Paulo Coelho

Keep a possitive outlook on everything in life with a smile on your face...
Mesaj personal
nimicutza
Trimis: 8 Sep 2008, 08:05 PM

Utilizator activ

Masterul se pune la vechime?
Mesaj personal
haribo
Trimis: 8 Sep 2008, 08:13 PM

Utilizator
**

Eu stiu ca nu. In cazul absolventilor sistem Bologna, ar fi normal, la terminare sa poti fi incadrat la salariu ca si cei cu 4 ani de facultate. Daca lucrezi in timpul masterului cu carte de munca, sigur, se ia in considerare la vechime.
Mesaj personal
istocescu
Trimis: 9 Sep 2008, 08:39 PM

Utilizator avansat

Lamuriti-ma si pe mine, va rog: cursurile facultatii le-am facut la fara frecventa, apoi am avut un accident si n-am mai lucrat, astfel incat, pe timpul Studiilor Aprofundate nu lucram. Anul de Studii Aprofundate se poate considera vechime in munca?

A doua problema: Masterul echivaleaza cu DEF-ul??? Asa vorbea cineva in cancelarie, la mine, la scoala. E adevarat?

A treia problema: Anul de Studii Aprofundate (facut in anul universitar 2001-2002) se considera Master?

A patra problema: daca voi fi admisa la un Master, acum, il voi plati?

Multumesc pentru raspunsuri!

--------------------
Istocescu, - Studii Aprofundate de Etnologie si Folclor, Universitatea de stat Bucuresti, Facultatea de Litere, promoția 2002;
- profesor calificat de limba si literatura romana,
- Licențiată în Teologie Ortodoxă, Facultatea de Teologie Ortodoxă "Justinian Patriarhul" București, specializarea Teologie Didactică, promoția 2012 (8,62 medie ex.licență)

"Timpul este distanta dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul omului" (Pr.Dumitru Staniloae).
Mesaj personal
aleina enefrap
Trimis: 9 Sep 2008, 09:25 PM

Utilizator activ

Nu stiu daca anul de studii aprofundate echivaleaza cu masterul,sunt totusi doua lucruri diferite, insa stiu sigur ca masterul nu echivaleaza cu def-ul. Iar in ceea ce priveste taxa la master o veti plati doar daca ati intrat pe locurile cu taxa,daca aveti medie mare (adica media intre nota de lalicenta si nota de la interviu) poate reusiti sa intrati pe locurile de la buget! fighting26.gif
Mesaj personal
amethyst
Trimis: 9 Sep 2008, 09:34 PM

Mentor

QUOTE (istocescu @ 9 Sep 2008, 08:39 PM)
Lamuriti-ma si pe mine, va rog: cursurile facultatii le-am facut la fara frecventa, apoi am avut un accident si n-am mai lucrat, astfel incat, pe timpul Studiilor Aprofundate nu lucram. Anul de Studii Aprofundate se poate considera vechime in munca?

A doua problema: Masterul echivaleaza cu DEF-ul??? Asa vorbea cineva in cancelarie, la mine, la scoala. E adevarat?

A treia problema: Anul de Studii Aprofundate (facut in anul universitar 2001-2002) se considera Master?

A patra problema: daca voi fi admisa la un Master, acum, il voi plati?

Multumesc pentru raspunsuri!

Masterul nu echivaleaza def-ul.
Daca ati fost admisa pe locurile fara taxa,nu il veti plati, daca sunteti pe cele cu taxa, evidnt, il veti plati.

--------------------
user posted image
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved