Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Valoarea morfologica
Maria Tomulescu
Trimis: 7 Sep 2008, 02:58 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Va rog sa ma ajutati. Nu stiu ce inseamna "valoare morfologica" a unui cuvant. De exemplu ce valore morfologica are cuvantul "viteaz" din versul " Sa ma fac viteaz de tot" si cum ar suna un alt enunt in care acelasi cuvant sa aiba alta valoare morfologica.
Va raman profund recunoscatoare daca o sa ma ajutati sa inteleg.
Multumesc

--------------------
maria
Mesaj personal
msimc
Trimis: 7 Sep 2008, 03:04 PM

Utilizator avansat

blink.gif confused59.gif sad.gif
Sa-mi treaca socul si va raspund!
Mesaj personal
msimc
Trimis: 7 Sep 2008, 03:11 PM

Utilizator avansat

Morfologia este parte a gramaticii care se ocupa cu studiul regulilor de modificare a formei cuvintelor in diferitele lor intrebuintari. Cu alte cuvinte.... studiaza partile de vorbire. Cand observam valoarea morfologica, observam ce este cuvantul respectiv in enuntul dat ca parte de vorbire. In exemplul dumneavoastra ati putea formula un enunt in care "viteaz" sa fie adverb.
Am fost destul de explicita pentru un... profesor de romana? blink.gif Elevii mei de-a cincea stiu asta! Dar nu stiu cum as putea explica asta unui profesor de romana care n-a inteles cum sta treaba nici in facultate!!!!!! wink.gif
Mesaj personal
adinasara
Trimis: 7 Sep 2008, 03:17 PM

Utilizator activ

laugh.gif laugh.gif laugh.gif

--------------------
Dumneavoastra doar nu sunteti matematician? Nu! Prin urmare nici nu am ce discuta...Eu discut numai cu acei care poseda metoda analizei matematice...
Mesaj personal
luciash
Trimis: 7 Sep 2008, 04:17 PM

Utilizator avansat

poate iti pune un semn de intrebare faptul ca apare sintagma: valoare morfologica; de fapt e vorba de a analiza un cuvant din punct de vedere morfologic.

si morfologic, cuvintele pot avea diverse valori:
ex.

- citesc bine - bine are val. morfologica de adv.(adverbul fiind categorie a morfologiei)

dar: o tipa bine - bine aici are val. morfologica de adj. (determinna un substantiv)

Oare am fost plictisitor de explicita??

(PS. NU predau romana, ci franceza.)

Acest mesaj a fost modificat de către luciash la data 7 Sep 2008, 04:19 PM

--------------------
Celui qui plante un jardin plante
le bonheur. (proverbe chinois)
Mesaj personal
luciash
Trimis: 7 Sep 2008, 04:26 PM

Utilizator avansat

Si in exemplul dat de tine (care e f. scurt) s-ar putea sa fie vorba de EPS. Elementul predicativ suplimentar.

--------------------
Celui qui plante un jardin plante
le bonheur. (proverbe chinois)
Mesaj personal
gimnaziu
Trimis: 7 Sep 2008, 05:31 PM

Utilizator activ

QUOTE (Maria Tomulescu @ 7 Sep 2008, 02:58 PM)
Va rog sa ma ajutati. Nu stiu ce inseamna "valoare morfologica" a unui cuvant. De exemplu ce valore morfologica are cuvantul "viteaz" din versul " Sa ma fac viteaz de tot" si cum ar suna un alt enunt in care acelasi cuvant sa aiba alta valoare morfologica.
Va raman profund recunoscatoare daca o sa ma ajutati sa inteleg.
Multumesc

Ce predati?....daca nu va suparati... smile.gif
Mesaj personal
gimnaziu
  Trimis: 7 Sep 2008, 05:33 PM

Utilizator activ

Sa dea Dumnezeu sa nu cumva sa fiti invatatoare sau sa predati limba romana! love30.gif
Mesaj personal
Mirex
Trimis: 7 Sep 2008, 05:35 PM

Utilizator avansat

Doamna cred ca preda lb. romana blink.gif , a mai deschis un topic saptamana asta cu aceeasi intrebare
Banuiesc ca a intalnit-o la ceva concurs pt. ca pe-acolo se cer valori morfologice la gramatica, sau e invatatoare?!!!
Mesaj personalTrimite email
gimnaziu
Trimis: 7 Sep 2008, 05:35 PM

Utilizator activ

blink.gif
Priviti! Nu imi vine sa cred!
Maria Tomulescu Trimis la data: 2 Jun 2008, 01:15 PM

Răspunsuri: 4
Vizualizări: 664 Vă rog să mă sfătuiți ce să fac!!!! Termin anul acesta facultatea de Litere din Iași și vreau să dau examen de titularizare. Azi am aflat că examenul la centrul care pe mine mă interesează se susține pe data de 29 iunie, iar licența trebuie să o susțin pe 30 iunie (așa a fost programată de decanat)
Este posibil să pot da titularizarea înainte de susținerea licențe????? Eu cred că nu se poate așa ceva. E ca și cum te-ai înscrie la facultate fără să ai bacalaureatul dat. Eu sunt și obligată să susțin acest examen pentru că am beneficiat în facultate de programul Bursă în mediul rural.
Nu știu ce să fac și nimeni, nici măcar inspectorul pe m,ediul rural, nu știe să mă lămurească.
Vă mulțumesc anticipat pentru orice fel de răspuns
Mesaj personal
coman mihaela
Trimis: 7 Sep 2008, 05:36 PM

Utilizator
**

Imi dau si eu cu parerea pt ca nu cred ca raspunsurile dumneavoastra sunt corecte. In primul rand, in enuntul de mai sus "viteaz" este adjectiv cu f.s. de nume predicativ. Mai poate avea valoare de substantiv in enuntul: Viteazul se remarca prin felul in care lupta. Intradevar, valoarea morfologica se refera la partile de vorbire
Mesaj personal
Mirex
Trimis: 7 Sep 2008, 05:41 PM

Utilizator avansat

Dar i s-a spus si saptamana asta ca e PARTE DE VORBIRE, inaintea mea apucase Stef, un elev s-o lamureasca, nu inteleg ce nu a inteles?????????????????
gimnaziu
Trimis: 7 Sep 2008, 05:46 PM

Utilizator activ

QUOTE (mirela catinean @ 7 Sep 2008, 05:41 PM)
Dar i s-a spus si saptamana asta ca e PARTE DE VORBIRE, inaintea mea apucase Stef, un elev s-o lamureasca, nu inteleg ce nu a inteles?????????????????

Mie nu imi vine sa cred. Oare la facultatea de litere din Iasi nu se face deloc gramatica? Cum a terminat? Presupun ca are si licenta.
Doamne! sad.gif
Mesaj personal
Mirex
Trimis: 7 Sep 2008, 05:57 PM

Utilizator avansat

La Iasi se face foarte multa gramatica si foarte multa teorie, am o colega care a terminat acolo, cred ca problema nu este facultatea de Litere de la Iasi, in niciun caz....
msimc
Trimis: 7 Sep 2008, 06:19 PM

Utilizator avansat

Nu, in mod sigur nu e facultatea de vina. Dar tind sa cred ca e o "clona" care vrea sa ne urmareasca reactia. Nu se poate sa fi terminat facultatea de litere (oricare ar fi fost aia) si sa nu stie lucruri atat de elementare!
Mesaj personal
msimc
Trimis: 7 Sep 2008, 06:23 PM

Utilizator avansat

QUOTE (coman mihaela @ 7 Sep 2008, 04:36 PM)
Imi dau si eu cu parerea pt ca nu cred ca raspunsurile dumneavoastra sunt corecte. In primul rand, in enuntul de mai sus "viteaz" este adjectiv cu f.s. de nume predicativ. Mai poate avea valoare de substantiv in enuntul: Viteazul se remarca prin felul in care lupta. Intradevar, valoarea morfologica se refera la partile de vorbire

Dar nu mi se pare ca am gresit: viteaz poate sa fie si adverb (bine, corect este vitejeste, dar se poate forta). Ex: Privea viteaz spre ceea ce il astepta.
Mesaj personal
PurpleRain
Trimis: 7 Sep 2008, 06:41 PM

Mentor

Prea multa agitatie.... for nothin`...

--------------------

Construim prea multe ziduri si prea putine poduri..

Florile sunt plăpânde. Și neștiutoare. Se apără și ele cum pot. Se cred nemaipomenite cu spinii lor.

"Pastreaza-ti visele vii.Intelege ca pentru a realiza ceva trebuie sa ai credinta si incredere in tine,viziune, munca, determinare si daruire.Aminteste-ti ca toate lucrurile sunt posibile pentru cei care cred.
Mesaj personal
balecana
Trimis: 7 Sep 2008, 06:48 PM

Utilizator avansat

Cum ai trecut la Iasi de domnul Dimitriu, de Domnul Irimia si altii ca dumnealor?Mai bine taci si cauti o cursurile sau niste carti de gramatica.Fara sa fiu rautacioasa, ca mai intra si elevi pe aici, sau parinti...
Mesaj personal
Ștef
Trimis: 7 Sep 2008, 07:01 PM

Utilizator avansat

Haha! Iar întrebarea asta? O God! Nu știu dacă e o clonă... poate că nu este și poate chiar nu știe, poate e vreun lapsus (da, încerc să-i iau apărarea, dar de data asta o fac din milă - nu am argumente pertinente - de fapt am argumente contrarii)

--------------------
Ștefan Liviu STANCIU
Roses are red, Violets are blue... Unless you're color-blind...

In my travels I have seen the future, and it is a strange future indeed. The world is on the brink of new and terrifying possibilities. - The Great Danton

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something. (Platon)
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiIntegrity Messenger IMICQAOLYahooMSN
Alissia
Trimis: 7 Sep 2008, 09:10 PM

Mentor

In contextul dat: viteaz (de tot)=val. morfologica de adj. propriu-zis; o alta val. morfologica ar fi cea de substantiv, prin articulare- Viteazul era ungur, fireste. biggrin.gif

Exemplul in care 'viteaz' ar avea val. de adverb este evident eronat/fortat; de ce sa chinuim limba romana inutil? In plus, e discutabila val. adverbiala acolo, avand in vedere posibilitatea schimbarii formei flexionare in situatia in care subiectul actiunii ar fi o persoana de gen f. -Elena privea viteaza(!!) catre ceea ce o astepta. Pare mai degraba un adj. ..., insa, repet, enuntul e indezirabil, din toate p. de v.;

Daca tot s-a discutat si despre rolul sintactic-> nume predicativ, din moment ce 'a se face' are sensul de 'a deveni'=>vb. de relatie urmat de numele predicativ simplu ''viteaz de tot''.

EPS nu are in componenta verbe de legatura; insa, desigur, poate aparea cu aceasta valoare sintactica intr-un enunt de tipul: Maica-sa l-a facut viteaz - aici este clar ca 'a se face' nu are val. de vb. copulativ, neavand sensul de 'a deveni'.

Mi-ar placea sa stiu si opinia Manuelei.wink.gif

Obs.: daca tot suntem pe un topic destinat limbii romane - corect se scrie ''intr-adevar'' , nu ''intradevar''.
Mesaj personal
gimnaziu
Trimis: 7 Sep 2008, 10:32 PM

Utilizator activ

QUOTE (msimc @ 7 Sep 2008, 06:19 PM)
Nu, in mod sigur nu e facultatea de vina. Dar tind sa cred ca e o "clona" care vrea sa ne urmareasca reactia. Nu se poate sa fi terminat facultatea de litere (oricare ar fi fost aia) si sa nu stie lucruri atat de elementare!

Nici eu nu cred ca exista cineva care sa fi terminat o facultate de litere si sa nu stie notiunea de "valoare morfologica".

Ar mai fi o varianta:
Examenele din timpul facultatii au fost doar tip grila si a dat licenta grila. In cazul asta se poate. Va spun sigur ca sunt foarte multi in situatia ei.
Mesaj personal
adinasara
Trimis: 7 Sep 2008, 10:47 PM

Utilizator activ

QUOTE (gimnaziu @ 7 Sep 2008, 10:32 PM)

Examenele din timpul facultatii au fost doar tip grila si a dat licenta grila.

licenta grila?!?... blink.gif blink.gif
in curand si bac-ul va fi grila, si mult mai curand vom fi o tara plina de ....oameni destepti... laugh.gif laugh.gif laugh.gif

--------------------
Dumneavoastra doar nu sunteti matematician? Nu! Prin urmare nici nu am ce discuta...Eu discut numai cu acei care poseda metoda analizei matematice...
Mesaj personal
Ștef
Trimis: 7 Sep 2008, 10:49 PM

Utilizator avansat

QUOTE (adinasara @ 7 Sep 2008, 10:47 PM)

in curand si bac-ul va fi grila, si mult mai curand vom fi o tara plina de ....oameni destepti... laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Se poate. Și rezidențiatul e tot grilă. Și multe alte asemenea examene, deci e foarte posibil.

--------------------
Ștefan Liviu STANCIU
Roses are red, Violets are blue... Unless you're color-blind...

In my travels I have seen the future, and it is a strange future indeed. The world is on the brink of new and terrifying possibilities. - The Great Danton

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something. (Platon)
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiIntegrity Messenger IMICQAOLYahooMSN
adinasara
Trimis: 7 Sep 2008, 11:01 PM

Utilizator activ

QUOTE (Ștef @ 7 Sep 2008, 10:49 PM)
QUOTE (adinasara @ 7 Sep 2008, 10:47 PM)

Se poate. Și rezidențiatul e tot grilă. Și multe alte asemenea examene, deci e foarte posibil.

pai, da!!!...ca d-asta se ajunge in situatia in care termini o facultate de litere si nu stii ce-i aia valoare morfologica...deci nu sa stie care-i valoarea morfologica a nu stiu carui cuvant din nu stiu ce propozitie, dar macar ce este!!!...
... love63.gif

--------------------
Mesaj personal
dora^
Trimis: 8 Sep 2008, 08:00 AM

Mentor

QUOTE (balecana @ 7 Sep 2008, 06:48 PM)
Cum ai trecut la Iasi de domnul Dimitriu, de Domnul Irimia si altii ca dumnealor?Mai bine taci si cauti o cursurile sau niste carti de gramatica.Fara sa fiu rautacioasa, ca mai intra si elevi pe aici, sau parinti...

OMG!!!!!!

Apoi Dimitriu cred ca o iesit la pensie, asemenea enormitati nu puteau trece de dumnealui... mămucuța mamei mele...

Iar cei de la Iași și-au cam facut-o cu mâna lor cand au inceput sa faca admitere pe baza notelor de la bac...

--------------------
user posted image

"Femeile sunt creaturi menite să fie iubite, nu înțelese."
Oscar Wilde
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved