Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării



  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Vechime in munca, Somajul=vechime in munca
raymona_r
Trimis: 18 Sep 2008, 04:16 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 786
Înscris: 16 Jul 08




Va rog sa imi spuneti daca am lucrat in invatamant ca educatoare 4 ani si 5 luni si am mai beneficiat de somaj o perioada de 15 luni ( in 1995 - 9 luni si in 2003 - 6 luni ), cumuland pe carnetul de munca per total = 5 ani si 8 luni, pot trece la O ALTA TREAPTA DE VECHIME ?
As vrea sa stiu daca pot face cerere de acordare a vechimii in munca pt categoria 5-10 ani, deci 10 %.
Precizez ca acum sunt profesor debutant si lucrez la o alta institutie, iar secretara nu m-a lamurit.
Mesaj personal
Top
TAT
Trimis: 18 Sep 2008, 08:32 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 63
Înscris: 17 Mar 08


Somajul se ia in calcul la vechimea in munca. Nu este vechime in invatamant.
Mesaj personal
Top
raymona_r
Trimis: 18 Sep 2008, 09:21 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 786
Înscris: 16 Jul 08


Acest lucru doream sa stiu.
Fiind profesor debutant sunt incadrata la treapta 0-2 ani, dar ca vechime in munca cele 15 luni in care am primit indemnizatie de somaj pot fi valorificate la obtinerea sporului de vechime de 10 % corespunzator transei 5-10 ani ( alaturi de perioada de 4 ani si 5 luni in care efectiv am lucrat ) ?
Mesaj personal
Top
albucarmen
Trimis: 19 Sep 2008, 10:22 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 60
Înscris: 27 Mar 07


Din anul 2002 , somajul nu se ia in calcul pentru vechimea in munca .
exista OG
Mesaj personal
Top
maria.....
Trimis: 20 Sep 2008, 06:21 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 155
Înscris: 20 Aug 08


pentru carmen
care este nr.ordonantei?


--------------------
toate cele bune !
Mesaj personal
Top
raymona_r
Trimis: 24 Sep 2008, 08:33 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 786
Înscris: 16 Jul 08


Potrivit prevederilor art.16 alin 3) din Legea nr. 53/2003-Codul Muncii, cu modificările și completările ulterioare, munca prestată în temeiul unui contract individual de muncă conferă salariatului vechime în muncă.
Vechimea în muncă poate fi dovedită cu carnetul de muncă, precum și cu alte acte doveditoare, conform legii.
Conform dispozițiilor art.35 alin (1) și (3) din Legea 53/2003- Codul muncii, cu modificările și completările ulterioare, orice salariat are dreptul de a cumula mai multe funcții, în baza unor contracte individuale de muncă, beneficiind de salariul corespunzător pentru fiecare dintre acestea.
Salariații care cumulează mai multe funcții sunt obligați să declare fiecărui angajator locul unde exercită funcția pe care o consideră de bază.
În situația persoanelor care au beneficiat de indemnizația de șomaj, perioadele respective constituie vechime în muncă numai dacă drepturile aferente s-au primit sub imperiul Legii 1/1991, deoarece, potrivit art.15 din acest act normativ, perioada pentru care o persoană este îndreptățită să primească ajutor de șomaj sau de integrare profesională constituie vechime în muncă și în aceeași unitate.
Începând cu data de 01.03.2002, data intrării în vigoare a Legii nr.76/2002, privind sistemul asigurărilor pentru șomaj și stimularea forței de muncă, aceste perioade nu mai sunt recunoscute de lege ca fiind vechime în muncă.
Mesaj personal
Top
rrooxxyy
Trimis: 23 Oct 2008, 03:23 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 69
Înscris: 7 Sep 07


as vrea sa stiu unde scrie in Legea nr. 76/16.01.2002 despre acest lucru! Multumesc!
Mesaj personal
Top
raymona_r
Trimis: 23 Oct 2008, 04:00 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 786
Înscris: 16 Jul 08


Art. 37. - (1) Constituie stagiu de cotizare perioadele în care angajații sau, după caz, și angajatorii au plătit contribuții de asigurări pentru șomaj în sistemul asigurărilor pentru șomaj în România, precum și în alte țări, în condițiile stabilite prin acordurile și convențiile internaționale la care România este parte.

(2) Drepturile cuvenite în sistemul asigurărilor pentru șomaj din România se pot transfera în țările în care asigurații își stabilesc domiciliul sau reședința, în condițiile reglementate prin acorduri și convenții internaționale la care România este parte.

(3) Indemnizațiile de șomaj aferente drepturilor prevăzute la alin. (2) pot fi transferate în alte țări, în condițiile reglementate prin acorduri și convenții internaționale la care România este parte, în moneda țărilor respective sau într-o altă monedă asupra căreia s-a convenit.
Mesaj personal
Top
raymona_r
Trimis: 23 Oct 2008, 04:03 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 786
Înscris: 16 Jul 08


Somajul nu este vechime in munca.

Somajul este considerat ca perioada ce intra in calculul vechimii *doar
pentru stabilirea pensiei*, este specificat in legea 19 /2000 art. 5,
privind sistemul public de pensii ĆŒi alte drepturi de asigurări sociale.

Somajul este considerat stagiu de cotizare pentru calculul pensiei asa cum
si stagiul militar este considerat stagiu de cotizare, dar aceste 2 situatii
*nu sunt luate in calcul la sporul de vechime in profesie.*

Somajul intra in calculul "vechimii in munca" sau alt tip de stagiu acolo
unde legea prevede acest lucru ( pentru stabilirea pensiei, pentru plata
concediilor medicale..)
*Exceptie*: concediul de crestere si ingrijire copil se ia in calcul la
sporul de vechime, pentru ca legea specifica acest lucru.(vezi Legea 7/2007)

Este important si ce prevede CCM pe unitate. Adica angajatorul poate stabili
ca sporul de vechime sa se acorde doar pentru vechimea in cadrul societatii,
nu pentru vechimea totala in munca.
CCM la nivel national nu vorbeste de acordarea sporului pentru vechimea
totala in munca.

Somajul este o asigurare sociala, un beneficiu acordat in virtutea
contributiilor anterioare, care se considera vechime la acordarea
drepturilor de pensie.

In nici un caz nu se ia in considerare ca vechime in profesie, specialitate
sau vechime in munca!

Ar insemna sa stai in somaj ... urmat de somaj ... urmat de somaj ... si sa
se considere vechime ca jurist, de exemplu.

Si sa se mai ceara si spor de vechime.
Ar fi amuzant.

Alberto Kurtyan
Mesaj personal
Top
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

 

 
  © 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved