Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) 1 [2] 3  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Cat castiga un director de scoala ?, Lamurirea opiniei publice !
atnat
Trimis: 13 Oct 2008, 01:48 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Domnului Liviu Marian Pop,

Va rog, daca detineti legislatie cu privire la obligatiile de catedra ale directorilor / directorilor adjuncti, atat in judetele pilot, cat si in celelalte, postati-le aici, pe Forum.De asemenea, concret, au sau nu au voie la ore suplimentare directorii.Cat sunt indemnizatiile de conducere in judetele pilot si in celelalte.
Ca sa nu faceti efort sa cautati cine sunt, va spun eu: sunt director adjunct, dar multi dintre colegii nostri si chiar serviciul secretariat si contabilitate au salarii mai mari, chiar si decat directorul.Si toata vara am fost ocupate pentru pregatirea noului an scolar.
In ce priveste acuzatiile care se aduc directorilor, este usor sa se stea pe margine si sa se discute.Este mai greu de gasit solutii.
Nu raspund provocarilor!Am treaba cu planul mangerial, raportul de activitate, pregatirea proiectelor POS DRU si multe altele.
Mesaj personal
HAGIU
Trimis: 13 Oct 2008, 04:27 PM

Utilizator activ

QUOTE (atnat @ 13 Oct 2008, 01:48 PM)
Domnului Liviu Marian Pop,

Va rog, daca detineti legislatie cu privire la obligatiile de catedra ale directorilor / directorilor adjuncti, atat in judetele pilot, cat si in celelalte, postati-le aici, pe Forum.De asemenea, concret, au sau nu au voie la ore suplimentare directorii.Cat sunt indemnizatiile de conducere in judetele pilot si in celelalte.
Ca sa nu faceti efort sa cautati cine sunt, va spun eu: sunt director adjunct, dar multi dintre colegii nostri si chiar serviciul secretariat si contabilitate au salarii mai mari, chiar si decat directorul.Si toata vara am fost ocupate pentru pregatirea noului an scolar.
In ce priveste acuzatiile care se aduc directorilor, este usor sa se stea pe margine si sa se discute.Este mai greu de gasit solutii.
Nu raspund provocarilor!Am treaba cu planul mangerial, raportul de activitate, pregatirea proiectelor POS DRU si multe altele.

Ai dreptate. Dar ce mai spuneti de un director de scoala independenta ( 210 elevi) + scoala structura in subordine ( 160 elevi ) iar indemnizatia de conducere este de 25%? As dori sa ma inlocuiasca cineva , macar pentru o saptamana, din cei care carcotesc. Si apropo, am si clasa I.
Mesaj personalTrimite email
andanalex
Trimis: 13 Oct 2008, 06:19 PM

Utilizator activ

confused24.gif ma lamureste si pe mine cineva ce este cu sporul pentru calculator????? sign67.gif
Mesaj personal
ella2005
Trimis: 13 Oct 2008, 06:32 PM

Utilizator activ

Este destul de grav sa ne fie rusine/frica sa spunem ca suntem directori de scoala, ca sa nu mai fim blamati de colegii nostri. Sunt directori - si vorbesc ca unul in cauza- care au in subordine 4,5 structuri - toate unitatile scolare din comuna - care nici macar nu poate fi ajutat de un secretar, pentru ca inspectoratul nu poate aproba post de secretar. Eu, de pilda, am 260 de elevi si 80 de prescolari si sunt si director , si secretar, si contabil etc. Venit net - 1440. Vi se pare mult? Ar trebui sa se vada si eforturile noaste. Cu cat unitatea scolara e mai mica si nu exista personal auxiliar, cu atat directorul este mai solicitat.
Mesaj personal
ramclaudia
Trimis: 13 Oct 2008, 08:26 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ella2005 @ 13 Oct 2008, 06:32 PM)
Este destul de grav sa ne fie rusine/frica sa spunem ca suntem directori de scoala, ca sa nu mai fim blamati de colegii nostri. Sunt directori - si vorbesc ca unul in cauza- care au in subordine 4,5 structuri - toate unitatile scolare din comuna - care nici macar nu poate fi ajutat de un secretar, pentru ca inspectoratul nu poate aproba post de secretar. Eu, de pilda, am 260 de elevi si 80 de prescolari si sunt si director , si secretar, si contabil etc. Venit net - 1440. Vi se pare mult? Ar trebui sa se vada si eforturile noaste. Cu cat unitatea scolara e mai mica si nu exista personal auxiliar, cu atat directorul este mai solicitat.

CORECT!
Mesaj personal
Virago
Trimis: 13 Oct 2008, 10:18 PM

Utilizator avansat

Da cine va obliga sa va mai pastrati functia de director daca e asa greu?! Ati stiut in ce va bagati de la inceput!!
Mesaj personal
Hercule36
Trimis: 13 Oct 2008, 10:19 PM

Utilizator activ

Iata un act normativ : HOTĂRÂRE nr. 224 din 24 martie 2005 pentru aprobarea Metodologiei
de numire și salarizare a directorilor și directorilor adjuncți din
unitățile de învățământ preuniversitar de stat...o am dar nu pot s-o postez aici fiind mai mare de 600k
Mesaj personal
Hercule36
Trimis: 13 Oct 2008, 10:19 PM

Utilizator activ

Iata un act normativ : HOTĂRÂRE nr. 224 din 24 martie 2005 pentru aprobarea Metodologiei
de numire și salarizare a directorilor și directorilor adjuncți din
unitățile de învățământ preuniversitar de stat...o am dar nu pot s-o postez aici fiind mai mare de 600k
Mesaj personal
gabi.2004
Trimis: 14 Oct 2008, 12:41 AM

Utilizator avansat

@iulih: daca nu este angajata ca administrator (desi in invatamant astfel de experimente nu au inceput - inca) nu, legal nu este complet degrevata de ore.

din cate stiu norma unui director (cadru didactic) de 6 ore (considerata intreaga), dar are voie sa primeasca ore suplimentare pana la max. 12 ore (total) pe saptamana. directorul nu are dreptul la dirigentie.
de altfel nici profesorul coordonator al unitatilor scolare subordonate unei unitati cu personalitate juridica (cum e cazul pentru grupuri scolare din comune cu sate multe) nu are dreptul la dirigentie.

de informatie, directorul scolii mele, care are 25 ani vechime, norma de 6 + 6 ore suplimentare, spor de conducere 25 %, spor de ecran 10 %, spor de zona 10 %, grad II, studii superioare de lunga durata, primeste luna aceasta (pentru septembrie) cam 2100 lei in mana. nu stiu daca are rate, totusi laugh.gif

tot de cultura generala, eu primesc cam 1000 (univ, def, 6-10 vechime, 10% dirig, 10% ecran, 10% rural, 2 ore supl.).

deci doi ca mine... fac un director laugh.gif
Mesaj personal
gabi.2004
Trimis: 14 Oct 2008, 12:48 AM

Utilizator avansat

QUOTE (ramclaudia @ 13 Oct 2008, 08:26 PM)
QUOTE (ella2005 @ 13 Oct 2008, 06:32 PM)
Este destul de grav sa ne fie rusine/frica sa spunem ca suntem directori de scoala, ca sa nu mai fim blamati de colegii nostri. Sunt directori - si vorbesc ca unul in cauza-  care au in subordine 4,5 structuri - toate unitatile scolare din comuna - care nici macar nu poate fi ajutat de un secretar, pentru ca inspectoratul nu poate aproba post de secretar. Eu, de pilda, am 260 de elevi si 80 de prescolari si sunt si director , si secretar, si contabil etc. Venit net - 1440. Vi se pare mult? Ar trebui sa se vada si eforturile noaste. Cu cat unitatea scolara e mai mica si nu exista personal auxiliar, cu atat directorul este mai solicitat.

CORECT!

legal nu se poate face cumul de functii. se mai procedeaza asa la tara, pentru unitati mici si situate departe de vreun centru mai mare.

asteptati-va: fie ca scoala sa fie comasata / aroundata celei mai apropiate structuri superioare, fie ca eventual sa va fie trimis un secretar sau contabil.

primaria are un rol important in crearea acestor posturi, pentru ca trebuie sa isi dea acordul inainte ca inspectoratul sa poata accepta sau nu infiintarea normelor.

pentru anul asta e cam tarziu, dar in primavara, prin ianuarie, convingeti-va primarul sa va sprijine pentru infiintarea posturilor respective. in cel mai rau caz, contabilitatea trebuie tinuta de primarie si nu de scoala.

asa, nu veti mai servi trei norme fiind platita pentru una (si pentru ca venitul este mic, probabil ca nu aveti nici vechime sau grade sau indiferent ce alte conditii care sa va sprijine in obtinerea unui salariu mai mare.)

spun asta nu ca director (sa ma fereasca dumnezeu! (nu din cauza muncii... din alte conditii mai delicate)), ci ca personal didactic care raspunde de trei comisii (una fiind CEAC) si sunt om orchestra. tot gratis.
Mesaj personal
a.em
Trimis: 14 Oct 2008, 06:51 AM

Utilizator
**

dragi colegi, nu mai invidiati atat salariile directorilor ...ca nu au toti veniturile fabuloase pe care le credeti...poate unii au salarii mai mici decat dvs.
si ..unii dintre noi..au avut vacanta.. directorii nu au vacanta.. nici liniste.. nu au posibilitatea sa plece acasa dupa cele 18 ore efectuate..pentru ac in capul lor se sparg toaaate.....
si se mai impune precizarea..unii stiu sa isi asume pentru o vreme un rol..fie ca au fost la concurs sau au fost detasati..s-au "bagat" stiind ca nu e altcineva..
as vrea sa va vad in situatia ca atare cum ati reactiona..sa vorbesti e cel mai simplu...
sad.gif
Mesaj personal
Andrya
Trimis: 14 Oct 2008, 11:26 AM

Utilizator avansat

QUOTE (a.em @ 14 Oct 2008, 06:51 AM)
dragi colegi, nu mai invidiati atat salariile directorilor ...ca nu au toti veniturile fabuloase pe care le credeti...poate unii au salarii mai mici decat dvs.
si ..unii dintre noi..au avut vacanta.. directorii nu au vacanta.. nici liniste.. nu au posibilitatea sa plece acasa dupa cele 18 ore efectuate..pentru ac in capul lor se sparg toaaate.....
si se mai impune precizarea..unii stiu sa isi asume pentru o vreme un rol..fie ca au fost la concurs sau au fost detasati..s-au "bagat" stiind ca nu e altcineva..
as vrea sa va vad in situatia ca atare cum ati reactiona..sa vorbesti e cel mai simplu...
sad.gif

Toata lumea considera ca directorii au salarii fabuloare, dar nu e deloc asa...eu sunt director adjunct, dar sincer pot sa va spun ca anul trecut, cand nu aveam aceasta functie am luat bani mai multi pt ca intrau orele suplimentare si sporul de dirigentie...asa ca...
Mesaj personal
raibor
Trimis: 16 Oct 2008, 07:33 PM

Mentor

... net, pe septembrie:
- dir. 3500
- dir.adj. 2250 ... confused06.gif

--------------------
Viitorul cetatean educat, constient si bine informat, garantul unei societati democratice! ... CE GLUMA BUNA!!!
A darui inseamna a primi. ...???
.
.
7,4 < 5,2 ...???
.
Logica cvorumului este legitimitatea pentru o decizie, ca atare, in subsidiar,
decizia SE IA cu jumatate plus unu din cvorum!!!
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
Andrya
Trimis: 17 Oct 2008, 06:32 PM

Utilizator avansat

net director adjunct 13.500
Mesaj personal
Andrya
Trimis: 17 Oct 2008, 06:33 PM

Utilizator avansat

adica 1.350..nu m-am obisnuit inca cu banii noi...
Mesaj personal
gustav
Trimis: 4 Nov 2008, 07:12 PM

Utilizator
**

QUOTE (Andrya @ 17 Oct 2008, 06:33 PM)

Visezi, domnisoara, directorii in Romania au de la 3000 de ron in sus pentru judetele pilot si 2000 de ron in cele nepilot.

Dincolo de vaicareala ca muncesc mai mult, e o mare minciuna in foarte multe cazuri... In caz ca nu ati observat, directorii coopteaza suplinitori carora le ofera o catedra, in schimb acestia trebuind sa presteze diverse servicii: spionaj, tastare, crearea de acte necesare, drumuri la inspectorat cu acte, chiar si favoruri sexuale... Nu spun ca nu exista si directori mai putin corupti, dar, cei pe care i-am cunoscut personal sunt ca o plaga pentru scoala pe care o conduc.

Apoi, calculati cam ce beneficii are un director in cuantumul de calculare al pensiei, faptul ca e privilegiat in obtinerea salariului/gradatiei, ca are bugetul pe mana, ca beneficiaza de "atentii" ce pot insuma la licee de oras, de exemplu, chiar peste 50% din salariul net.

De aceea, directorul nu renunta la fotoliu decat fortat. Tineti minte, nu se da jos un director decat cu forta, printr-o lupta de culise in care se poate recurge la cele mai de neinchipuit matrapazlacuri.

Sunt doua modalitati de a deveni director - partidul politic al momentului sau relatii familiale/rudenie in inspectorat; de cele mai multe ori, ambele converg.
Mesaj personal
ana2006
  Trimis: 4 Nov 2008, 07:43 PM

Utilizator activ

Sunt directori si ...directori
Multi directori isi fac treaba si merita banii pe care ii castiga, dar mai sunt si directori pe care vreo 2 zile pe saptamana nu ii vezi prin scoala...ca au alte probleme de rezolvat...
Mesaj personal
aureliusmarcus
Trimis: 4 Nov 2008, 08:36 PM

Mentor

QUOTE (mălăelea @ 6 Oct 2008, 10:28 AM)
La mine in liceu directoarea a propus si Consiliul de Administratie a aprobat un spor de 50% pt director si 40% pentru adjuncti.

pai nu exista coeficienti prevazuti de lege ? isi pot propune cat vor ei ?

--------------------
Mesaj personal
seitin
Trimis: 4 Nov 2008, 10:47 PM

Utilizator activ

Imi place discutia pe tema asta, dar cei care-i hulesc pe directori ar trebui sa le preia atributiile macar o saptamana (cum spunea cineva mai sus).
Si eu sunt director de tara la peste 300 elevi si 75 prescolari si am ajuns (ca fraieru' zice nevasta mea) din cauza ca nimeni nu vreia, iar eu nu am stiut in ce ma bag. Tot cum spunea careva mai sus, (din cauza salariilor mici) perioade lungi am avut atributii si de secretariat, contabilitate, administratie.
Singurul spor pe care-l am e cel de director (25%) si cel rural (5%), iar colegi cu accesi incadrare si vechime au salar mai mare (plata cu ora si dirigentia sunt mai avantajose decat directoratul).
Dar asta e, cineva trebuie sa faca si treba asta.

--------------------
Tinerete si Jurnalism Concurs interjudetean de reviste scolare-editia IV (online) 2014
Calatorie in Lumea Cunoasterii Proiect cu grant PIR 2008
Ion Agarbiceanu si Ion Slavici-doi scriitori ardeleni parteneriat interjuetean cultural artistic
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
roberta-chris
Trimis: 5 Nov 2008, 12:55 AM

Utilizator avansat

Intr-adevar, indemnizatia de conducere este mai mica decat dirigentia si 2-3 ore peste norma. Eu sunt curioasa de ce nu se aplica legea valabila de la 01.01.2008, conform careia toti directorii din tara ar trebui sa fie incadrati la fel ca cei din judetele pilot? Nu-mi raspunde nimeni la aceasta intrebare... confused06.gif Am intrebat la sindicat, dar nu am primit raspuns, iar inspectorul de management mi-a sugerat sa nu mai pun atatea intrebari, dar a recunoscut ca l-as putea da in judecata in baza acestei legi...

--------------------
"Daca esti cea mai inteligenta persoana din incapere, nu te afli unde trebuie." — Dave Zinczenko
Mesaj personal
mda1101
Trimis: 5 Nov 2008, 01:23 PM

Utilizator
**

QUOTE (gustav @ 4 Nov 2008, 07:12 PM)
QUOTE (Andrya @ 17 Oct 2008, 06:33 PM)

Visezi, domnisoara, directorii in Romania au de la 3000 de ron in sus pentru judetele pilot si 2000 de ron in cele nepilot.

Dincolo de vaicareala ca muncesc mai mult, e o mare minciuna in foarte multe cazuri... In caz ca nu ati observat, directorii coopteaza suplinitori carora le ofera o catedra, in schimb acestia trebuind sa presteze diverse servicii: spionaj, tastare, crearea de acte necesare, drumuri la inspectorat cu acte, chiar si favoruri sexuale... Nu spun ca nu exista si directori mai putin corupti, dar, cei pe care i-am cunoscut personal sunt ca o plaga pentru scoala pe care o conduc.

Apoi, calculati cam ce beneficii are un director in cuantumul de calculare al pensiei, faptul ca e privilegiat in obtinerea salariului/gradatiei, ca are bugetul pe mana, ca beneficiaza de "atentii" ce pot insuma la licee de oras, de exemplu, chiar peste 50% din salariul net.

De aceea, directorul nu renunta la fotoliu decat fortat. Tineti minte, nu se da jos un director decat cu forta, printr-o lupta de culise in care se poate recurge la cele mai de neinchipuit matrapazlacuri.

Sunt doua modalitati de a deveni director - partidul politic al momentului sau relatii familiale/rudenie in inspectorat; de cele mai multe ori, ambele converg.

imi cer scuze ca trebuie sa va contrazic. domnisoara nu viseaza, are perfecta dreptate. eu am fost director la o scoala in rural pana la 1 sept. 2008 si ultimul salariu ca director a fost de 1 323 ron. este adevarat ca nu aveam vechime decat 9 ani ,gradul II , fara ore la plata cu ora ( era vacanta, dar oricum aveam o singura oar la pco ). treaba asta cu directoratul nu renteaza la profesorii tineri.

--------------------
profesor
Mesaj personal
mda1101
Trimis: 5 Nov 2008, 01:32 PM

Utilizator
**

QUOTE (berevoescul @ 6 Oct 2008, 10:00 AM)
Cat castiga un director cu 10 ani vechime in invatamant, si gradul didactic II ?
Cate ore este obligat sa predea ?
Multumesc !

depinde de numarul de elevi, de unitatile structuri pe care le are in subordine. iti pot descrie situatia mea. pana la 1 sept. 2008 am fost director la o scoala care avea in subordine 5 structuri, motiv pentru care aveam degrevare 50 %, adica drept de predare de 9 ore /sapt. aveam 9 ani vechime si gradul II. la salariul de incadrare din grila se adaugau urmatoarele sporuri :
- 25 % indemnizatie de conducere;
- 15 % salariu de merit plus sporul de vechime si de rural , pe care le aveam oricum.
la plata cu ora , o singura ora. ultimul salariu ca director pe aug. 2008 a fost de 1323 ron
intre timp nu mai sunt director, am preferat sa merg la concursul de titularizare, desi eram titulara si mai mult ,''eram si director'' si am reusit sa ma titularizez la o scola la mine in oras.

--------------------
profesor
Mesaj personal
ignatescualina
Trimis: 5 Nov 2008, 04:34 PM

Utilizator
**

stimati directori,
cum acordati in scolile dumneavoastra premierea de 2%? pe ce criterii? lunar sau anual?
ma aflu intr-o mare incurcatura. sunt numita anul acesta( din cauza faptului ca nu are cine) director la o scoala din mediul rural si am intrat in mijlocul unui conflict de interese. pana acum se acordau tuturor cadrelor din unitate insa de anul asta mi-au ,,dat" sarcina sa acord doar anumitor persoane si deci sa stabilesc criterii de acordare.
ma poate ajuta cineva?
Mesaj personal
sara09
Trimis: 5 Nov 2008, 06:01 PM

Utilizator activ

Premierea de 2% se acorda lunar, in functie de activitatea fiecariu cadru didacti. Fiecare scoala ( CA) isi stabileste criteriile de acordare. Deexemplu, la noi in scoala, se acorda 2 % responsabililor de comisii, responsabilului cu distribuirea cornului si a laptelui ( dar nu lunar), cadrelor didactice care desfasoara meditatii, activitati extracurriculare deosebite., excursii, serbari scolare, incheie parteneriate...
Acest subiect a mai fost discutat. Cautati pe forum pentru mai multe informatii!
Mesaj personal
ana2006
Trimis: 5 Nov 2008, 06:48 PM

Utilizator activ

La mine in scoala se acorda la toate cadrele didactice, dar nu consider corecta aceasta modalitate de acordare a acestei premieri; ar trebui data celor care au si alte activitati educative pe langa ore.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) 1 [2] 3  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved