Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (44) « Primul ... 2 3 [4] 5 6 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Admitere Universitatea Politehnica Bucuresti
CMD
Trimis: 27 Feb 2009, 03:44 PM

Utilizator activ

Grup: Members

QUOTE (dunca @ 27 Feb 2009, 12:33 AM)
Vreau sa va zic si eu ceva despre politehnica :
INTRA CINE VREA, IESE CINE POATE!!!

DE ACORD. Adaug, totusi, ca trebuie sa si vrei sa obtii licenta.
Mesaj personal
Slymer
Trimis: 27 Feb 2009, 04:25 PM

Utilizator activ

QUOTE (CMD @ 27 Feb 2009, 03:40 PM)
QUOTE (Slymer @ 26 Feb 2009, 06:58 PM)
Din ce stiam si am vazut si aici la electronica se prinde greu camin in primul an...acum am si eu niste intrebari...din moment ce termina acum 2 generatii nu ar trebuii sa aibe locuri in camin pentru toti intrati la buget? Si in caz ca nu va fii asa la politehnica se poate ocupa loc la camin pe caz social? adik sa ai pe membru de familie cel mult minimul pe economie...

Exista un regulament intern al UPB care reglementeaza cazarea in camin.

Sincer sa fiu am citit in fuga acel regulament...dar din ce am vazut nu spune nimic de genul. Eu ma gandeam ca poate stiti si voi de la colegi de-ai vostri care au incercat sa fie cazati asa sau chiar sunt.
Mesaj personal
flor!n
Trimis: 28 Feb 2009, 04:42 PM

Utilizator
**

Unde gasesc si eu date referitoare la numarul de locuri de la camin? m-ar interesa in mod special care este numarul de locuri de la Electronica.
Mesaj personal
CMD
Trimis: 28 Feb 2009, 09:26 PM

Utilizator activ

QUOTE (flor!n @ 28 Feb 2009, 04:42 PM)

Unde gasesc si eu date referitoare la numarul de locuri de la camin? m-ar interesa in mod special care este numarul de locuri de la Electronica.

Nu gasesti. Abia toamna la repartitia in camin se afla. Anul trecut cu media 9 nu s-a prins loca in camin la prima 'strigare' la anul I.
Mesaj personal
irinasmt91
  Trimis: 11 Mar 2009, 09:50 PM

Utilizator
**

A ajuns vreodata cineva din Politehnica a&c la NASA?
Mesaj personal
allan
Trimis: 14 Mar 2009, 12:25 PM

Utilizator
**

am si eu o intrebare pentru voi . Sunt din provincie , in ultimul an de liceu si as vrea sa dau la automatica .ce sanse de reusita am daca lucrez in mare parte culegerile de admitere ??? intreb asta pentru ca am vazut in topul de admitere olimpic national la.... olimpic faza balcanica ...etc:(
Mesaj personal
dunca
Trimis: 21 Mar 2009, 07:44 PM

Utilizator activ

QUOTE (allan @ 14 Mar 2009, 12:25 PM)
am si eu o intrebare pentru voi . Sunt din provincie , in ultimul an de liceu si as vrea sa dau la automatica .ce sanse de reusita am daca lucrez in mare parte culegerile de admitere ??? intreb asta pentru ca am vazut in topul de admitere olimpic national la.... olimpic faza balcanica ...etc:(

Daca lucrezi culegerile cel putin o data (dar vezi ca multe nu mai intra in programa pentru admitere) ai destul de multe sanse sa intri. Avand in vedere ca anul acesta s-a intrat cu medii destul de mici la taxa , inseamna ca ai sanse mai mari ca sa fi student la automatica in anul viitor. Mare bataie este pe sectia calculatoare, nu pe automatica, dar am auzit ca e mai bine la automatica (in sesiune).

--------------------
Niciodată să nu spui niciodată!
Mesaj personal
allan
Trimis: 21 Mar 2009, 10:02 PM

Utilizator
**

sunt interesat indeosebi de calculatoare, dar m-a descurajat cand am auzit cat de greu se intra si mai ales , se iese sad.gif .Nu reusesc sa dau de mediile de admitere de anul trecut pe site-ul politehnicii !! As vrea si o parere sincera de la cineva care este la Automatica in privinta gradului de dificultate al facultatii !! sign67.gif
Mesaj personal
CMD
Trimis: 23 Mar 2009, 10:47 PM

Utilizator activ

QUOTE (allan @ 21 Mar 2009, 10:02 PM)
sunt interesat indeosebi de calculatoare, dar m-a descurajat cand am auzit cat de greu se intra si mai ales , se iese sad.gif .Nu reusesc sa dau de mediile de admitere de anul trecut pe site-ul politehnicii !! As vrea si o parere sincera de la cineva care este la Automatica in privinta gradului de dificultate al facultatii !! sign67.gif

De intrat nu se intra chiar atat de greu. Daca iei la cele 2 probe 10 si ai si medie uriasa la BAC, intri fara probleme. Anul trecut mi se pare ca a fost undeva in jurul lui 9.50 media de admitere la fara taxa. Cu iesitul e mai greu, pentru cei carora nu prea le arde de invatat. Toate facultatile din Politehnica sunt grele. Pentru ca, mai toate cursurile care se fac sunt un fel de limbi straine si iti trebuie vointa si dorinta de a invata. Si evident, ca trebuie sa ai dezvoltata si o gandire tehnica. Volumul de informatii noi este foarte mare si timpul de asimilare foarte mic. Poti sa te uiti la fiecare facultate sa vezi planurile de invatamant, ca sa-ti faci o idee despre ce urmeaza sa inveti.
http://www.upb.ro/index.php/ro/facultati-s...mente/facultati
De asemenea, tot pe site-ul Politehnicii gasesti si reguli de notare si promovare a diferitelor examene.
Vei avea cursuri, seminarii si laboratoare, teme de casa, proiecte. Daca stii sa-ti gestionezi bine timpul si pe parcursul semestrului iti faci temele de casa, ai prezenta activa la seminarii si parcurgi macar o data cursurile ca sa le intelegi, nu ai probleme in sesiune. Opinia mea este ca sistemul practicat in Politehnica cu acumularea de puncte pe parcursul semestrului este extraordinar de bun pentru studentii constiinciosi, prntru ca le usureaza 'chinul' din sesiune.
Nu pot decat sa-ti urez bafta!
Mesaj personal
Slymer
Trimis: 6 Apr 2009, 12:26 AM

Utilizator activ

QUOTE (CMD @ 28 Feb 2009, 09:26 PM)
QUOTE (flor!n @ 28 Feb 2009, 04:42 PM)

Nu gasesti. Abia toamna la repartitia in camin se afla. Anul trecut cu media 9 nu s-a prins loca in camin la prima 'strigare' la anul I.

Si la a doua "strigare" la ce medie s-a ajuns? Sau au fost alte conditii?
Mesaj personal
Corinne22
Trimis: 7 Apr 2009, 11:46 AM

La prima intervenție

a reusit cineva sa cumpere cartile pt admitere 2009?biggrin.gif
Mesaj personal
Ossama
Trimis: 7 Apr 2009, 03:42 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Corinne22 @ 7 Apr 2009, 11:46 AM)
a reusit cineva sa cumpere cartile pt admitere 2009?biggrin.gif

Asa cum am postat si pe topicurile precedente legate de admiterea la politehnica, va las aici numerele de la punctul de vanzare (cel din rectorat de la subsol - as003 parca):

021.402.94.65
021.402.98.13

Recomand sa sunati intre 12-16, dupa s-ar putea sa aveti norocul sa vorbiti cu tonul, o persoana foarte neprietenoasa. smile.gif

A... si daca tot sunati interesati-va daca s-a modificat ceva prin culegeri, pt ca daca nu, ele costa probabil in jurul a 50 de roni fiecare, acum vreo 2 ani cred ca erau vreo 35 si 40 de roni, oricum impreuna pe la 80 roni acum 2 ani, iar acum e criza! smile.gif

Ca fapt divers ele apar prin mai-iunie cred, acum 2-3 ani cand le-am cumparat eu le-am luat prin martie sau aprilie, dar erau tot cele din anul precedent, 2005 sau 2006. Oricum de la editie la editie nu s-a schimbat nimic de ani buni, doar daca nu s-a modificat cumva programa admiterii (nu m-am mai interesat ce se mai da, dar nu cred ca aveau ce sa modifice, poate doar sa mai scoata din ea, caz in care tot culegerile mai vechi sunt mai bune wink.gif ).

Incercati aici sau pe forumurile afiliate automaticii, sau infopoliul, poate veti gasi ceva studenti doritori sa scape de editiile vechi. Eu unul am scapat demult de ele, altfel v-as fi ajutat.
Mesaj personal
stef8n
Trimis: 12 Apr 2009, 12:17 AM

Începător
*

Da ma poate ajuta cineva cu admiterea celor din Rep. Moldova???

ma interesat facultatea de inginerie electrica... intrun sfirsit am observat ca sunt doar 2 locuri pentru candidatii din RM
la alte facultati de astia nici nu se pomeneste ... sign67.gif
Mesaj personal
Ossama
Trimis: 12 Apr 2009, 11:09 PM

Utilizator avansat

Politehnica are la mai toate facultatile locuri alocate studentilor din rep moldova... 2,3,4 depinde de facultate. De obicei nu e bataie mare pe locurile astea si daca e mediile nu sunt chiar asa de mari in comparatie cu restul.

Inginerie electrica... hmmm frumos, te vei lovi de ceva elth (= electrotehnica), materie draguta din punctul meu de vedere fata de alte fizici, dar pe care multi o cam hulesc. Admiterea nu e grea, nu va mai stresati atat, in afara de automatica si electronica oricum e posibil iar anul asta sa se dea subiecte mai usoare pentru restul facultatilor.

Mai multe detalii oricum prin iunie despre admitere, daca sunt porti deschise in cadrul universitatii politehnice oricum prea multe nu cred ca veti afla, va vor minti frumos probabil sau nu va vor arata nimic relevant! smile.gif
Mesaj personal
stef8n
Trimis: 12 Apr 2009, 11:54 PM

Începător
*

Ossama fenks pentru info

Am gasit pe situl universitatii ceia ce cautam

ADMITERE LA STUDII DE LICENȚĂ ÎN ANUL UNIVERSITAR 2009 – 2010

character40.gif sa ma vad odata student
Mesaj personal
Ossama
Trimis: 16 Apr 2009, 05:00 AM

Utilizator avansat

Pt cei care intreaba an de an de culegerile de admitere, iata ca cei de la fsa s-au gandit sa puna pe site lunar (eu unu abia acum am descoperit smile.gif ) probleme pregatitoare plus rezolvarile problemelor de anul trecut.

Pt amatori click.
Mesaj personal
Lieserl
Trimis: 17 Apr 2009, 10:56 AM

Utilizator avansat

QUOTE (allan @ 14 Mar 2009, 12:25 PM)

El e unul din cei mult prea puțini dotați care intră anual. smile.gif
Admiterea nu e grea, subiectele sunt foarte ușoare. Important e să îți dorești și să lucrezi.
Importantă nu e admiterea, e ceea ce urmează după. Mulți dintre cei care intră cu medii foarte mari se pierd, la fel cum sunt câțiva cei care ratează destul de mult pe la admitere, dar apoi urcă din nou în top.

Nu trebuie să te raportezi la ceilalți. smile.gif

--------------------
studentă la Facultatea de Automatică și Calculatoare, București
grupa 325CA
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
Ossama
Trimis: 26 May 2009, 08:58 PM

Utilizator avansat

Un site destul de dragutel, cu subiectele date din 2000 incoace (pana acum pe net circulau doar variantele din 2002-2008), plus rezolvari.

De asemenea tot de pe el am aflat de zilele in care se vor organiza pregatiri cu elevii, mai exact:

* Datele cand au loc lectiile: 23.05, 30.05, 6.06, 11.06
* Profesorii care prezinta (matematica): Cristian Dumitrescu, Dumitru Petre
* Profesorii care prezinta (fizica): Alexandru Lupascu, Gabriela Cone, Mona Mihailescu

Daca la fizica imi sunt cunoscute numele profilor, la mate sunt ilustri necunoscuti pt mine.
Mesaj personal
naihcul
Trimis: 26 May 2009, 09:16 PM

Utilizator
**

si unde,mai exact,se fac acele cursuri de pregatire a candidatilor?
Mesaj personal
Ossama
Trimis: 26 May 2009, 11:44 PM

Utilizator avansat

Da si tu un mail la dept@mathem.pub.ro. Ti se va raspunde in 2-3 zile probabil, dar cineva va raspunde in final. Cel mai probabil in bn-uri, an-uri se vor face cursurile in functie de cati veniti. Daca sunteti multi va baga prin an 010, an 015, sali de genul...
Mesaj personal
allan
Trimis: 27 May 2009, 12:35 PM

Utilizator
**

Am si eu o nelamurire biggrin.gif biggrin.gif de ex daca eu dau concurs de admitere pentru facultatea de Automatica si calculatoare si nu reusesc sa intru la nici o specializare a acesteia , nu voi mai putea intra la o alta facultate din cadrul politehnicii??Cu alte cuvinte repartizarea pe facultati nu se face in functie de media de admitere???
Mesaj personal
Ossama
Trimis: 27 May 2009, 04:07 PM

Utilizator avansat

Sunt 2 sesiuni de admitere, prima e prin iulie, cand se dau 2 examene scrise fizica si analiza-algebra la maj facultatilor din poli. Daca nu ai medie de admitere destul de mare cat sa intrii unde vrei tu, astepti redistribuirea locurilor din prima sesiune si daca nici atunci n-ai noroc, se mai organizeaza in august-septembrie sesiune de concurs de dosare, unde se intra pe baza mediilor la fizica si mate din 9-12. Deci doar in prima se da examen, daca nu intrii si ajungi in sesiunea a 2-a.. dosar!
Mesaj personal
allan
Trimis: 27 May 2009, 08:30 PM

Utilizator
**

Eu vroiam sa spun ceva de genul : daca la facultatea la care vreau sa intru se intra k 9 20 ultima medie iar eu obtin 9 la admitere pot trece automat la o alta facultate care de ex are ultima medie de intrare 8 ??sau admiterea se da pt o singura facultate neputand intra la o alta care presupune medie mai mica decat facultatea aleasa??? biggrin.gif biggrin.gif
Mesaj personal
Ossama
Trimis: 27 May 2009, 10:37 PM

Utilizator avansat

Admiterea se da pt o singura facultate. Ai cel mult varianta cu depunerea unui dosar in cadrul facultatilor care au admitere pe baza de dosar chiar din prima sesiune [putine si slabe, eu nu mi-as incerca norocul prin ele smile.gif ].

Procesul admiterii e simplu. Te poti inscrie in acelasi timp la o singura facultate din cele care au examen scris [pt ca efectiv nu te poti divide ca sa fi in 2 locuri in acelasi timp, si nu, nu conteaza ca examenele sunt aproape identice la toate facultatile cu examen] sau la mai multe care au admitere pe baza de dosare. Sper ca am fost destul de clar.
Mesaj personal
allan
Trimis: 29 May 2009, 12:31 PM

Utilizator
**

thanks wink.gif
Mesaj personal
1 utilizator(i) citesc acest subiect (1 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (44) « Primul ... 2 3 [4] 5 6 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved