Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării



  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Lamurii MECT 2008
Razvan Sinescu
Trimis: 24 Oct 2008, 02:17 PM


SIVECO România
****

Grup: SIVECO Romania
Mesaje: 2.687
Înscris: 9 Mar 06


Lamuriri primite de la MECT pentru unele intrebari de pe forum:

1. “O eleva din liceul nostru are tatăl decedat in luna august 2008. Pana in aceasta luna tatăl avea o pensie de 800 lei, singurul venit al familiei alcătuită din 6 persoane inclusiv decedatul. Pe luna august calculam venitul pe membru de familie adăugând și tatăl sau nu, dat fiind faptul ca pe aceasta luna a beneficiat de pensie ca si cum ar fi in viata?”
Raspuns
În luna august tatăl a avut venit și prin urmare calculul venitului pe membru de familie pe luna august se va face raportat la cei 6 membrii ai familiei.

2. „Ajutorul pentru persoanele cu handicap intra in calculul venitului permanent?”
Raspuns
În conformitate cu prevederile art. 3 (1) din H.G. 1488/2003 la stabilirea venitului brut lunar pe membru de familie se iau în calcul toate veniturile cu caracter permanent, realizate de membrii familiei în ultimele 3 luni anterioare depunerii cererii, cu excepția: alocației de stat, alocației suplimentare pentru familiile cu mulți copii, burselor de studii și burselor sociale, precum și a altor ajutoare cu caracter social acordate elevilor.
În înțelesul H.G. 1488/2004, pensia de handicapat este considerat venit permanent.

3. „Pentru elevii care locuiesc cu mama si concubinul ei (deci sunt necasatoriti), venitul concubinului se ia în calcul la medie? Daca elevul locuieste cu bunicii, chiar dacă are mamă, iar adresa din buletinul lui este locuinta mamei, nu a bunicilor, venitul cui si adresa cui se iau în calcul? Daca elevul locuiește cu bunicii, chiar dacă are mamă, iar adresa din buletinul lui este locuința mamei, nu a bunicilor, venitul cui si adresa cui se iau în calcul?”
Raspuns
a ) Potrivit prevederilor art 3(4) din HG. 1488/2004 se asimilează termenului de “familie” bărbatul și femeia necăsătoriți, cu copiii lor și ai fiecăruia dintre ei, care locuiesc și gospodăresc împreună.
Prin urmare și veniturile “concubinului” sunt luate în considerare în momentul solicitării sprijinului financiar.
b ) Se i-au în calcul veniturile reprezentantului legal.

4. „Elevii aflați în centre de plasament (fostele case de copii) sau în case familiale au dreptul la "Bani de liceu"?”
Raspuns
În conformitate cu prevederile art. 2(1) din HG. 1488/2004 beneficiază de sprijinul financiar și elevii care beneficiază de o măsură de protecție ori aflați sub tutelă sau curatelă, în cazul respectării condiției de venit.

5. „Pensia pe caz de boala(gradul al 2-lea) se ia in calcul la calcularea venitului? De menționat ca dosarul de pensie este la termen de un an după care se revizuieste.”
Raspuns
Da, pensia pe caz de boala(gradul al 2-lea), este venit permanent dacă a fost primită în cele trei luni de care se ține cont la stabilirea venitului pe membru de familie.

6. „Alocatia de "buget"...este considerata venit permanent?! Ce alte categorii de alocatii mai desemneaza alocatiile sociale?!”
Raspuns
Intrebarea este neclară. Nu se poate identifica alocația de “buget”.

7. “Declaratia notariala..ca parintii nu au nici un venit..etc...se face chiar si in cazul in care parintii dovedesc ca nu figureaza in evidenta fiscala cu datorii si ca nu au venituri din alte surse. Pentru unii parinti aceasta declaratie este"costisitoare".”
Raspuns
Actele care se solicită persoanei îndreptățită să depună cerere pentru acordarea sprijinului financiar prevăzut în HG. 1488/2004 sunt prevăzute în art.1 din OMECT nr. 4839/2004. În acest articol nu se face referire la declarația notarială.

8. „Un elev a adus copie dupa pasaportul tatalui, in locul copiei dupa buletin. El nu recunoaste dar se pare ca tatal e plecat in strainatate.Consideram buna copia dupa pasaport?”
Raspuns
Da, pasaportul tatalui poate inlocui copia dupa buletin.

9. „As dori niste lamuriri in legatura cu o situatie a unui elev care si-a depus documentatia pentru banii de liceu..parintii divortati, copilul incredintat mamei, mama pensionara. Actele doveditoare depuse de mama sunt cuponul de pensie, mandatul postal pentru a dovedi ca primeste pensia alimentara si un cupon A.N.P.H (insotitor-Filiala Asociatiei Nevazatorilor, Consiliilor Locale, Consiliilor Judetene), in valoare de 217 lei.
Aceasta suma se considera a fi un venit permanent?”
Raspuns
În conformitate cu prevederile art.61 din Legea nr. 19/2000 pensionarii de invaliditate încadrați în gradul I de invaliditate au dreptul, în afara pensiei, la o indemnizație pentru însoțitor, în cuantum fix.
Indemnizația pentru însoțitor este în cuantum egal cu 80% din valoarea unui punct de pensie, stabilită anual prin legea bugetului asigurărilor sociale de stat.
Indemnizația de însoțitor este considerată venit permanent.

10. „Eleva Cosma Diana Adriana clasa a IX-a SAM depune dosar la termen , venitul mediu pe membru de familie fiind de 273.66 ron pe baza adeverințelor de venit din lunile iunie, iulie, august. Tatăl elevei realiza venit ca asistent personal a mamei elevei de 550 ron. La data de 30.09.2008 mama elevei a decedat . Eleva si tatăl ei rămânând fără niciun venit.”
Raspuns
În conformitate cu prevederile art 3 (1) din HG 1488/2004 la stabilirea venitului brut lunar pe membru de familie se iau în calcul toate veniturile cu caracter permanent, realizate de membrii familiei în ultimele 3 luni anterioare depunerii cererii, cu excepția: alocației de stat, alocației suplimentare pentru familiile cu mulți copii, burselor de studii și burselor sociale, precum și a altor ajutoare cu caracter social acordate elevilor.

11.”Indemnizatia de consilier local intra la calculul venitului brut? Este considerata un venit permanent sau nu?”
Raspuns
În conformitate cu prevederile art. 51(5) din Legea nr. 215/2001 pentru participarea la ședințele consiliului local și ale comisiilor de specialitate, consilierul local primește o indemnizație stabilită în condițiile legii.
Prin urmare indemnizația de consilier local este un venit permanent.

12. „Mama primește lunar o suma de 880 lei, din care 600 este indemnizația de creșterea copilului pana la 2 ani, restul de 280 reprezint alocația.
Dar se pare ca nu este o alocație de stat de genul celei de 40 lei acordata copilului, ci ceva de alta natura, care se acorda doar pe perioada celor 2 ani de creștere copil.
Luam in calcul si cei 280 lei, sau numai cei 600?”
Raspuns
În conformitate cu prevederile art. 4 (1) din O.U.G. 148/2005 privind susținerea familiei în vederea creșterii copilului aprobată cu modificări prin legea nr.7/2007 începând cu data de 1 ianuarie 2007, cuantumul alocației de stat pentru copii prevăzute de Legea nr. 61/1993 privind alocația de stat pentru copii, republicată, este 200 lei (RON) lunar, în situația copiilor în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copiilor cu handicap.
În conformitate cu prevederile art. 1 (1) și a art. 2 din O.U.G. 148/2005 persoanele care, în ultimul an anterior datei nașterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, beneficiază de concediu pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3 ani, precum și de o indemnizație lunară în cuantum de 600 lei (RON).
Potrivit prevederilor art 3(1) din H.G. 1488/2004 la stabilirea venitului brut lunar pe membru de familie se iau în calcul toate veniturile cu caracter permanent, realizate de membrii familiei în ultimele 3 luni anterioare depunerii cererii, cu excepția: alocației de stat, alocației suplimentare pentru familiile cu mulți copii, burselor de studii și burselor sociale, precum și a altor ajutoare cu caracter social acordate elevilor.
Consideram ca alocația de stat pentru copii nu constituie venit permanent (art 3(1) din H.G. 1488/2004 ), iar indemnizația pentru creșterea copilului este venit permanent dacă a fost primită în cele trei luni de care se ține cont la stabilirea venitului pe membru de familie.

13. “Pensia tatalui care are adeverinta ca a fost luptator in revolutie se iau in calcul?”
Raspuns
Potrivit Legii 416/2001, indemnizația pentru persoanele care și-au pierdut total sau parțial capacitatea de muncă ca urmare a participării la Revoluție și pentru urmașii acestora (pozitia 17) este venit permanent.

Numai bine,


--------------------
Răzvan Sinescu
SIVECO România
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
Top
Razvan Sinescu
Trimis: 27 Oct 2008, 05:20 PM


SIVECO România
****

Grup: SIVECO Romania
Mesaje: 2.687
Înscris: 9 Mar 06


Inca o lamurire:

Elevii aflați în centrele de plasament sau în casele de tip familial au dreptul la ajutorul financiar "Bani de liceu" și ce venituri se iau în calcul?”
Raspuns:
În conformitate cu prevederile art. 2(1) din HG. 1488/2004 beneficiază de sprijinul financiar și elevii care beneficiază de o măsură de protecție ori aflați sub tutelă sau curatelă, în cazul respectării condiției de venit. Elevii din centrele de plasament sau din casele de tip familial beneficiază de alocația de stat(care nu se ia în calcul), alocația lunară de plasament, cheltuielile aferente drepturilor de cazarmament, cheltuielile de hrană, care sunt considerate venituri permanente.

Numai bine,


--------------------
Răzvan Sinescu
SIVECO România
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
Top
eneearaulea
Trimis: 31 Oct 2008, 09:02 PM


Utilizator
**

Grup: Members
Mesaje: 9
Înscris: 15 Jan 07


Buna seara,
Poate cineva sa ma lamureasca in cateva probleme:
- se pot depune contestatii pentru bani de liceu si sambata sau duminica(1 si 2 noiembrie)?
- cine rezolva contestatiile?
- daca ISJ-ul rezolva aceste contestatii, cand sunt trimise din scoala?
- am o eleva a carei mame lucreaza cu contract determinat, doar intre lunile iunie-septembrie (la inghetata), deci restul anului nu are nici somaj. Dosarul ii este respins, poate face contestatie?
Va multumesc!
Mesaj personal
Top
Nadia I.
Trimis: 31 Oct 2008, 11:50 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 229
Înscris: 20 Feb 08


Oricine are dreptul să facă contestație. Nu se știe niciodată; dacă cei din școală au calculat venitul pe iunie-iulie-august, așa cum este specificat, este corect, pe de o parte, iar pe de altă parte incorect, dacă numai în aceste luni lucrează.
Numai ISJ-ul poate soluționa această situație.
Succes!!!
Mesaj personal
Top
eneearaulea
Trimis: 1 Nov 2008, 11:35 AM


Utilizator
**

Grup: Members
Mesaje: 9
Înscris: 15 Jan 07


Dar oare se mai pot face contestatii azi si maine?
Mesaj personal
Top
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

 

 
  © 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved